Praktiski
Dārzs

Nokarenās rozes. Kad tās jāpārstāda?0

Par nokarenajām dēvē klājeniskās rozes ar garām, nokarenām stīgām un spožu, blīvu lapojumu. Augi bagātīgi un ilgstoši zied, ir ļoti izturīgi. Populārākās šķirnes: ‘Red Fairy’, ‘White Meidiland’, ‘Sommerabend’, ‘Ondella’, ‘Gartnerfreude’, ‘Kastelruther Spatzen’.

Krūmus ik pavasari pārstāda jaunā augsnē un lielākā podā – iekarināmā vai uz zemes liekamā. Ziedošajiem augiem ar laiku palielinās sakņu masa, un šaurībā saknēm drīz vien trūkst gaisa un barības vielu, tāpēc, jo lielāks pods, jo vieglāk tos kopt – uzturēt mitrumu un mēslot. Trauka apakšā ieber drenāžu – rupju granti, pēc tam sagatavoto augsni. Rožu audzēšanai piemērota irdena, trūdvielām bagāta augsne ar labu gaisa un ūdens caurlaidību (pH 6,5), kas sastāv no satrūdējušiem kūtsmēsliem, kūdras, trūdzemes un pulverī samalta māla.

Rožkope Daila Trubiņa iesaka subs­trātam pievienot ilgstošas iedarbības mēslojumu granulās, kas darbojas vismaz četrus mēnešus (tie lēnāk šķīst, tāpēc ilgākā laika periodā nonāk līdz augu saknēm). Ja tāds nav pieejams, var izmantot kādu no kompleksajiem minerālmēsliem. Pēc pārstādīšanas augu sāk pieradināt pie āra apstākļiem. Pēc pavasara salnām to jau var atstāt paliekošā vietā, kur vismaz pusi dienas apspīd saule (pārāk liela saules tveice rozēm nav vēlama).

Klājeniskās rozes kopj tāpat kā nokarenās petūnijas vai citas podos augošās vasaras puķes. Lai rozes krāšņi ziedētu, tās regulāri jāmēslo un jālaista. Nedrīkst ne iekaltēt, ne arī pārcensties laistot. Lai krūmi intensīvi augtu un veidotu jaunus dzinumus un pumpurus, tie aptuveni reizi nedēļā jāpiebaro ar ziedošām puķēm domātiem šķīstošajiem minerālmēsliem.

Ziemā klājeniskajām rozēm ir miera periods, tās glabā garāžā vai vēsā pagrabā (neder silts, tumšs pagrabs, jo tad attīstīsies pelējuma sēnes).

LA.lv