×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. novembris, 2015
Drukāt

Par Nīderlandes karavīra piekaušanu – cietumā (11)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Lai gan prokurors visiem apsūdzētajiem prasīja nosacītu brīvības atņemšanu, tiesas ieskatā, karavīra sitēji pelnījuši reālu cietumsodu. Attēlā: viens no apsūdzētajiem Andris Veldre, kam saskaņā ar tiesas spriesto ieslodzījumā jāpavada trīs gadi un trīs mēneši.

Piektdien Ventspils tiesa par Nīderlandes karavīra Mihela Vosena piekaušanu gandrīz līdz nāvei (ilgstoši atradās komā un tagad ir invalīds) piesprieda divus reālus un vienu nosacītu cietumsodu: 21 gadu vecais Oskars Ozols saņēma četrus, Andris Veldre (24) trīs gadus un trīs mēnešus cietuma, Romāns Zubkovs (23) trīs gadus nosacīti. Vēl visiem trijiem solidāri būs jāsamaksā Vosenam kompensācija 13 880 eiro. Spriedumu vēl līdz 15. decembrim var pārsūdzēt, kas, diezgan ticami, arī tiks darīts.

Pārsūdzībai par pamatu var kalpot arī tas, ka prokurors Nauris Pinkovskis prasīja daudz maigākus sodus: Ozolam un Veldrem piecus gadus, Zubkovam – trīs gadus nosacīti. Tiesnesis Andrejs Grūbe bija bargāks. Likums par šādu nodarījumu paredz līdz pat demit gadu cietumsodu.

“Nosacītu sodu pieprasīju, ņemot vērā Latvijas tiesu praksi. Var jau prasīt bargu sodu, bet to sodītie pārsūdzēs un Augstākā tiesa sodu vienalga mīkstinās,” vēl pirms sprieduma uzzināju no prokurora. “Vēl ir runa par cilvēcību. Neviens no trijiem nav bijis saistīts ar likumu pārkāpumiem, viņi ir darba spējīgi un ar pozitīviem raksturojumiem no darbavietām. Vai sabiedrība iegūs, ja viņi nokļūs cietumā? Lai labāk strādā un maksā cietušajam kompensāciju, turklāt nīderlandietis ir smagi cietis, kā pats saka, diez vai kādreiz varēs strādāt un, ja gribēs, varēs nākotnē piedzīt papildu kompensāciju. Arī nosacīts sods ir smags sods cilvēkam, kam nav tendence uz noziegumu. Laiks rādīs, vai šis noziegums šiem trijiem ventspilniekiem bijis pirmais solis uz noziedzīgu dzīvi vai mācība visam mūžam.”

Par to, kas īsti risinājās 2014. gada 11. maijā Ventspilī pie naktsklubiem, “LA” rakstīja 10. septembra numurā pēc pirmās tiesas sēdes. Nākamajās tiesas sēdēs pagājušajā nedēļā daudz jaunumu nebija, apsūdzētie pārsvarā mēģināja interpretēt iepriekš sniegtās liecības un šo to bija “piemirsuši”. Piemēram, pilnīga vainas atzīšana tika aizstāta ar daļēju. Pilnīgs juceklis bija puišu liecībās, kurš pa kurieni Vosenam trāpījis, vai viņš atradies kājās, kritis vai jau bijis nokritis, vai nīderlandietis izaicinājis uz kautiņu vai vienkārši stāvējis. Piemēram, Veldre liecina, ka trāpījis ar kāju Vosenam pa krūtīm, kad tas kritis pēc Ozola spēriena pa galvu. Savukārt Ozols aiz bailēm no Veldres vispirms liecinājis, ka Veldre nav sitis vispār, bet pēc tam – ka trīs reizes jau guļošam karavīram. Zubkovs liecināja, ka abi draugi nīderlandietim trāpījuši ar kāju pa galvu, bet viņš iesitis jau guļošam ar elkoni pa vēderu. Izmeklētāji sitējus bija pratinājuši vairākkārt, savstarpēji konfrontējuši, tāpēc tiesas sēdē prokuroram un tiesnesim neradās šaubas, ka trijotne “pastrādājusi” kārtīgi un kāda kuram bijusi loma.

Papildu skaidrību notikušajā viesa liecinieks, apsūdzēto paziņa Sergejs Razumovs: “Biju izgājis uzpīpēt un pamanīju, ka trīs dzenas pakaļ vienam. Ozols bija pacēlis kāju sitienam, bet tad man skatu iztraucēja stabs. Tas viss notika aptuveni 200 metru attālumā. Pēc tam redzēju, ka Ozols, Zubkovs un Veldre stāv ap guļošo, un izskatījās, ka Veldre ar kājas spērienu trāpa tam pa galvu. Tad trijotne aizgāja un es guļošajam sniedzu palīdzību, turēju galvu, lai viņš neaizrijas ar asinīm, kamēr atbrauc ātrā medicīniskā palīdzība. Vēlāk naktī satiku Veldri un Ozolu. Pārmetu viņiem, ka situši guļošo, un mums bija konflikts,” atceras Razumovs.

Kā izmeklēšanā liecināja Ozols, Razumovs dusmās par guļoša cilvēka sišanu ar kāju iespēris Veldrem pa kājām, bet Razumova draudzene Ozolu iepļaukājusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. fotografam advokats tiesas sēdē teica ,ka nau atlauts,bet ielika ,nu nekas ataisnos tad ,tad redzess:)

 2. mesls kas ielika sito atbildes,es veel nesmu sodiits:

 3. Turies osiņ.

 4. Aizskart, sist sabiedroto armijas karavīru, principā iespējams mūsu aizsargu ir ZEMISKI.
  Kā lai šie vai citi karavīri, zemessargi aizstāv šādus veldres, lembergus utt. ?

 5. Biju pārsteigts, kad uzzināju, ka vainīgie ir latvieši. Pirms tam biju gandrīz pārliecināts, ka tie ir “atbrīvotāji”, kuri izgāž savu naidu pret Nato, ES un visu rietumniecisko. Uzskatu, ka vainīgajiem jāpiespriež vismaz 2 reizes bargāks sods, jo tas nīderlandiešu puisis taču uz visu mūžu būs invalīds. Visa dzīve cilvēkam sabojāta dažu neliešu dēļ!

 6. Vajadzēja daudz bargāku sodu, nevienam nav tiesību aizskart citu cilvēku. Varbūt kādam būtu jāsāk audzināt mūsdienu jaunatne, viņiem jau tikai prāta ka pielieties un kādam kaut ko uz..
  Varbūt cietumā atdauzīs smadzenes īstaja vietā atpakaļ.

 7. Lai pasēž un iemācās domāt! Bez šī procesa apgūšanas nekādi īstie strādātāji tie arī nav, agri vai vēlu atkal var ciest cilvēki, bet tad būs smagāk.

 8. Ja arī dzērājs kādu aizskar, sevi cienījošs cilvēks konfliktā neiestaistīsies. Sasist cilvēku gandrīz līdz nāvei, ka tas ilgi guļ komā un tagad ir invalīds uz mūžu – tas ir briesmīgi! Brīnos, ka par cilvēka pataisīšanu par invalīdu tiesa piesprieda tikai trīs līdz četrus gadus. Protams, arī NATO karavīriem jāciena citi un jāuzvedas pieklājīgi, es šī karavīra riebīgo uzvedību neattaisnoju. Taču tāpēc nav jāsit līdz nāvei.

 9. Vai siem nato dzerajiem nav jauzvedas pieklajigi ierodoties svesa zeme jeb telo baigaos tirlinus kad mes varam atlauties mist un darit ko vien velamies jeb vinus ta apmaca dirsiet miziet kur pagadas lai vaino pats sevi sis dzerajs ka tadi var mus aizsargat piedzerusies es sos dzerajus neaiztavu.

  • Vai Jūs domājat ka Latvieši Nīderlandē ir labāki. Es dzīvoju Nīderlandē un redzu te tādus Latviešu varoņus, kas čurā kur pagadās, zog, taisa skandālus kāpēc tad šeit cilvekiem uz tadiem jāskatās. Nīderlandieši ir ļoti pieklājīgi un laipni cilvēki, māk sasveicināties un vienmēr pateikt paldies.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Cietumā uz 3 gadiem- tas ir nieks! Izgājis ļeņiniskās universitātes, šis tipiņš iznāks brīvībā un….?
   Gudrāk un pareizāk būtu šādus varoņus kastrēt, lai nevairojas un viņu pēcnācēji neturpina zvērības, ko samācījušies… jā, kur? Neesmu Freids, taču, manuprāt, nekādi cietumi nespēj necilvēkus pāraudzināt par sabiedrībai derīgiem cilvēkiem. Psihologiem arī vajadzētu pārbaudīt sitēja vecākus, jo tādu dēlu ne katrs prot izaudzināt! Varbūt, ka Lielā Hūte ir viņa krusttēvs, garīgais -noteikti?

Draugiem Facebook Twitter Google+