×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2015
Drukāt

Pēc plašām debatēm Saeima noraida ieceri par valsts finansējuma dubultošanu partijām

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc plašām debatēm Saeima ceturtdien noraidīja ieceri par valsts budžeta finansējuma dubultošanu partijām, aģentūra BNS uzzināja parlamentā

Grozījumi partiju finansēšanas likumā, kurus Saeima konceptuāli skatīja pirmajā lasījumā, paredzēja palielināt valsts budžeta finansējumu partijām līdz 1,42 eiro par katru iegūto balsi, kā arī noteikt, ka vēlēšanās var startēt partija, ja tajā ir vismaz 500 biedru.

Par likumprojektu balsoja 32 “Vienotības” un Nacionālās apvienības (NA) deputāti, pret bija 40 parlamentārieši, tostarp no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā arī opozīcijā esošajiem politiskajiem spēkiem partijas “Saskaņa”, “No sirds Latvijai” un Latvijas Reģionu apvienības (LRA). 12 ZZS pārstāvji un Gunārs Rusiņš no NA balsojumā atturējās.

LRA deputāte Nellija Kleinberga aicināja kolēģus neizniekot nodokļu maksātāju naudu, palielinot finansējumu partijām, tā vietā domāt un lemt par atvieglotu nodokļu slogu uzņēmējiem un cilvēkiem ar zemākiem ieņēmumiem.

“Latvijas Reģionu apvienība uzskata, ka šis nav jautājums par pozīciju vai opozīciju. Šis jautājums ir par politiķu prestižu sabiedrībā. Mēs rosinātu nezāģēt zaru, uz kura paši sēžam, vairojot vēlētāju un sabiedrības neuzticēšanos politiķiem, mēs vairosim nedrošību sabiedrībā, kas ilgtermiņā var apdraudēt valsts drošību,” viņa sacīja.

Savukārt “Saskaņas” pārstāvis Andrejs Elksniņš vērsa deputātu uzmanību uz to, ka ZZS tomēr izlēmusi neatbalstīt politisko spēku valsts budžeta līdzekļu dubultošanu, tādējādi kritizējot koalīciju un paužot, ka tā nav godīga pret saviem vēlētājiem.

“Protams, beidzot man ir prieks, ka ZZS ir tomēr nākusi kaut kāda apgaismība par šo jautājumu. Viņi nolēma šo jautājumu tiešām nenoraut pēc būtības, nu bet tad tomēr jāizšķiras, atbalstīt minēto priekšlikumu, vai neatbalstīt. Atbalstīsiet jūs sev vairāk naudiņas, vai neatbalstīsiet,” sacīja parlamentārietis.

Turpretim deputāte Ilze Viņķele (“Vienotība”) rosināja LRA un “Saskaņu” atteikties no valsts budžeta finansējuma pilnībā, “par ko jums ir tik šausmīgi kauns un ko jūs nevarat paskaidrot pensionāriem”.

“Nesmuki izskatīsies… Mīļais Dievs, nesmuki izskatīsies! Ko par mums padomās? Kā mēs paskaidrosim? Tas ir nepopulāri! Nu, kas mēs esam par politiķiem, kas nespēj paskaidrot savus lēmumus? Un lēmumam ir skaidrs mērķis – padarīt politiskās partijas brīvākas no sponsoru naudām,” atbildot uz opozīcijā esošo politisko spēku teikto, pauda Viņķele.

“Vienotības” pārstāvis Atis Lejiņš norādīja, ka, piemēram, Igaunijā valsts finansē partijas 80% apmērā. “Un tad mēs brīnāmies, ka viņu politiskās partijas ir daudz neatkarīgākas un pieņem pareizos lēmumus sabiedrības labā. Viņiem ir augstākas pensijas, augstākas policistu algas, augstākas ārstu algas – viss ir augstāks! Arī pensijas,” viņš sacīja.

Deputāts arī skaļā balsī piebilda, ka viņa vēlētāji pilnībā atbalsta līdzekļu palielināšanu vēlētāji un “pasaka, lai es balsoju ar abām rokām par šito”.

Partiju finansējuma dubultošanu sākotnēji rosināja koalīcijas partijas “Vienotība”, ZZS un NA.

Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā attiektos uz partijām, par kurām iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, palielinot valsts budžeta finansējumu no 0,71 eiro līdz 1,42 eiro gadā par katru iegūto balsi.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Andris Bērziņš Saeimas priekšsēdētājai iepriekš nosūtīja likumdošanas iniciatīvu, aicinot palielināt finansējumu partijām , lai samazinātu to atkarību no privātajiem ziedotājiem. Iniciatīva izveidota, pamatojoties uz prezidenta ekspertu grupas valsts pārvaldības pilnveidei izstrādāto ziņojumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+