×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. maijs, 2016
Drukāt

Pekina brīdina Taivānu

Taiwan's new President Tsai Ing-wen smiles during her inauguration ceremony in Taipei on May 20, 2016.
Beijing-sceptic Tsai took the oath of office at the presidential palace in Taipei after winning a landslide victory in January signalling the end of an eight-year rapprochement with China. Foto - AFP/LETATaiwan's new President Tsai Ing-wen smiles during her inauguration ceremony in Taipei on May 20, 2016. Beijing-sceptic Tsai took the oath of office at the presidential palace in Taipei after winning a landslide victory in January signalling the end of an eight-year rapprochement with China. Foto - AFP/LETA

Pekina brīdinājusi Taivānu, ka tā varētu saraut svarīgus kontaktus ar salu, ja jaunā prezidente Cai Inveņa nepaudīs atbalstu “vienas Ķīnas” koncepcijai.

Cai Inveņa savā runā, stājoties amatā piektdien, aicināja uz pozitīvu dialogu ar Ķīnu, tomēr nepakļāvās Pekinas prasībai paust atbalstu “vienas Ķīnas” principam. Pekinai un Taibejai pēdējos gados bijusi regulāra oficiāla saziņa, taču tā izbeigsies, ja Cai neatzīs “1992. gada konsensu”, vēsta oficiālā ziņu aģentūra “Siņhua”. Cai vadītā Demokrātiski progresīvā partija (DPP), kas atbalsta Taivānas de facto neatkarību no Ķīnas, janvārī uzvarēja prezidenta vēlēšanās, kurās sakāvi cieta Ķīnai draudzīgā Nacionālistiskā partija. DPP uzvara izbeidza astoņus gadus ilgušo Taibejas un Pekinas tuvināšanās politiku, kuru īstenoja līdzšinējais Taivānas prezidents Ma Indzju. Atbalsts Cai būtiski pieauga, vēlētājiem neviennozīmīgi vērtējot attiecību ar Ķīnu uzlabošanos, jo Taivānas ekonomika piedzīvo lejupslīdi. Daudzi ir neapmierināti, ka no tirdzniecības līgumiem, kas parakstīti ar Ķīnu, Taivānas iedzīvotāji neko nav ieguvuši. Ķīna neatsakās no draudiem izmantot spēku un brīdinājusi, ka saraus attiecības ar Taivānas līderi, kas neatzīst “vienas Ķīnas” principu. Cai ir solījusi saglabāt līdzšinējo Taivānas de facto neatkarības statusu attiecībās ar Ķīnu. Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949. gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika. Ķīna uzskata Taivānu par savas teritorijas daļu un solījusi to atgūt, nepieciešamības gadījumā lietojot spēku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+