×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
13. decembris, 2016
Drukāt

Pieaug Kremļa propaganda (13)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Pēc ASV prezidenta vēlēšanām būtiski pieaugusi pret Baltijas valstīm vērstā Krievijas dezinformācija,” tā vēl pavisam nesen vēstīja Eiropas Savienības (ES) izveidotā “East StratCom Task Force” dienesta jaunākais pētījums. Šis dienests cita starpā pēta arī Kremļa propagandu Eiropas valstīs.

Eksperti minējuši virkni piemēru, kā Krievijas mediji izmanto šo situāciju, un norāda, ka, piemēram, vairāki sarunu šovi būtiski palielinājuši uzbrukumu skaitu Baltijas valstīm. Tajos tiek aplami norādīts, ka Baltijas valstīm patiesībā būtu jāizrāda pateicība, ka tām tika ļauts pamest PSRS miermīlīgā ceļā. Savukārt kādā Krievijas medijā ir bijusi publicēta informācija, ka jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps esot pārtraucis sarunu ar Baltijas valstu prezidentiem un ieteicis paklusēt, bet šāda saruna ar Baltijas valstu vadītājiem nav notikusi un to arī medijiem apliecinājusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

 

“Daeš” un Kremlis uz vienas laipas

Taču tikpat strauji, kā pieaug Kremļa propaganda, arī ES galvaspilsētā Briselē kāpj trauksmes līmenis, spriežot, kā pret to cīnīties. Vēl aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlaments (EP) pieņēma rezolūciju, kur vienā dokumentā minēti gan teroristiskā grupējuma “Islāma valsts” jeb “Daeš”, gan Krievijas varas īstenotie propagandas draudi.

“Spiediens pieaug,” secina parlamenta dokuments un aicina stiprināt Eiropas Savienības stratēģisko komunikāciju pret šo apdraudējumu, sadarboties ar NATO, kā arī vairāk atbalstīt medijus un īpaši pētniecisko žurnālistiku, kas palīdzētu iedzīvotājiem saprast notiekošo. Ziņojumā secināts, ka Krievija izmanto dažādus rīkus un instrumentus, piemēram, domnīcas un īpašus fondus, piemēram, “Russkiy Mir”, daudzvalodu televīzijas kanālus, piemēram, “Russia Today”, pseido ziņu aģentūras un multimediju dienestus, piemēram, “Sputnik”, pārrobežu sociālas un reliģiskas grupas, sociālos medijus un interneta troļļus, lai sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju.

Turklāt Krievijai ir spēja un nodoms veikt operācijas, kuru mērķis ir destabilizēt citas valstis. Nereti tas izpaužas kā atbalsts politiskajiem ekstrēmistiem un plaša mēroga dez­informācijas un plašsaziņas līdzekļu kampaņas.

 

No ekonomikas līdz politikai

To, ka Krievijas spiediens pieaug, secināts arī kādā tikko klajā laistā starptautisku ekspertu kopīgi veidotā pētījumā, ar ko plašāk sabiedrību Briselē iepazīstināja domnīca “Wilfried Martens Center for European Studies”. Tā ir viena no pazīstamākajām domnīcām Briselē, kas regulāri pievēršas Krievijas un ES attiecību jautājumiem. Pētījumā, kas izvērtējis Kremļa stratēģiju Centrālajā un Austrumu Eiropā, pētītas piecas zemes – Serbija, Bulgārija, Ungārija, Slovākija un Latvija, jo, kā iepazīstinot ar darbu, sacīja tā autori: “Domājām, ka šīs ir tās zemes, kurās pilnīgi noteikti ir Krievijas stratēģiskā ietekme.”

Ekspertu darbā atbalsojas daudz no Eiropas Parlamenta rezolūcijā paustā, taču analītiķi šoreiz pievērsušies ekonomikai kā vienam no Krievijas būtiskākajiem interešu laukiem. “Tik liela Kremļa vēlme kontrolēt gan valsts, gan privāto sektoru ekonomikas jomā kā Eiropā nav nekur citur pasaulē, varbūt vienīgais izņēmums ir Ķīna,” saka viens no pētījuma autoriem, Demokrātijas studiju centra Ekonomikas programmas direktors Ruslans Stefanovs, piebil­stot, ka viens no nepārprotami jaudīgākajiem Krievijas ieročiem ir gāze.

“Līdz 2005. gadam Krievijas dažādie centieni tiešām bija vairāk ekonomiski motivēti, bet pēc tam jau tā izvērtās ļoti mērķtiecīgā stratēģijā ietekmēt šo valstu ārpolitiskos lēmumus. Pēdējais modinātājzvans, kad mēs redzējām, cik efektīvs ir Krievijas gāzes gigants “Gazprom”, bija tā mēģinājums panākt sev izdevīgu likuma maiņu Bulgārijas valdībā. To apturēja Bulgārijas parlamentā pēdējā mirklī, taču tas kārtējo reizi apliecināja, kā Kremlis cenšas pārtvert valstu varu,” saka eksperts, minot vēl virkni valstu, tajā skaitā Ungāriju, Slovākiju un citas, kurās Krievija attīsta lielus enerģētikas projektus un izmanto šīs saiknes savā labā.

 

Starpnieki – pelēkie kardināli

“Latvija, Slovākija un Ungārija atšķirībā no citām vēl cenšas izrādīt pretestību,” uzskata pētnieku komandas pārstāvis, Demokrātijas studiju centra analītiķis Martins Vladimirovs un min Latviju kā piemēru, kur monopolista ietekme joprojām ir ļoti stipra. “Kāds no mūsu avotiem, kurš darbojas Latvijā uz vietas un ar kuru strādājām šajā pētījumā, atzina, ka ir izjutis ļoti tiešu spiedienu no Krievijas nestāties ceļā un nestrādāt tirgus liberalizācijas jomā. Vairākos gadījumos Krievija ir ļoti tieši draudējusi ar kaitējumu citiem kanāliem, piemēram, tirdzniecībai, eksportam, lai atvairītu to, ka spēkā stājas šīs izmaiņas,” saka M. Vladimirovs.

Viņa secinājums – Krievijas enerģijas monopolists “Gazprom” joprojām spēj noturēt savu varu Eiropas valstīs, pateicoties starpniekiem, kam ir ļoti labas saiknes ar valdību atslēgas institūcijām, un šie starpnieki daudzos gadījumos ir ļoti spējīgi ietekmēt – novēlot vai pat apturēt – tādas būtiskas lietas kā gāzes tirgus liberalizācija, kas pretējā gadījumā nozīmētu konkurenci “Gazprom”.

Starpnieki var būt nevalstiskas organizācijas, lobija grupas un citi veidojumi. Turklāt Kremlis tos izmanto kā kanālus, lai atbalstītu citas aktivitātes, kas nav saistītas ar enerģiju, bet ar politiku, proti, finansējot medijus, politiskās partijas, protestus un kampaņas, un turētu savā varā cilvēkus atslēgas institūcijās – uzraugorganizācijās, kontroliestādēs, amatpersonas ministrijās un tā tālāk. Pētnieki arī secina, ka Kremlim joprojām ir tik viegli ielauzties Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs tāpēc, ka ir notikusi koncentrēšanās uz pārmaiņām valsts ideoloģijā, taču cilvēku darba kultūra valsts pārvaldē un administrācijā un atbildīgos pos­teņos joprojām daudzviet saglabājas vecā.

Savukārt domnīcas “European Values” (Eiropas vērtības) analītiķe Veronika Vičova bilst, ka vēl līdztekus gāzei liels Kremļa interešu lauks joprojām ir Latvijas nepilsoņi, ko Krievijas oficiālā vara visiem spēkiem cenšas piesaistīt Maskavas politiskajai domai, izmantojot gan medijus, kuri Latvijā strādā uz vietas, gan nodrošinot propagandas plūsmu Krievijas kanālos, ko uztver arī Latvijā.

 

Atbalstīt pētniecisko žurnālistiku

Eksperti rosina vairākus veidus, kā Eiropas Savienībā varētu cīnīties pret šo Kremļa politiskās ietekmes muskuļu pumpēšanu. Analītiķe Veronika Vičova norāda, ka ļoti nozīmīgs spēlētājs vispirms ir pati valsts, kas var iekodēt šo apdraudējumu tās stratēģiskajos dokumentos. Piemēram, Čehijā, no kuras ir viņa pati, ir izveidots oficiāls dienests, kas uzraudzīs dez­informācijas draudus valstī. “To var iekodēt ārpolitikā un izmantot vēstniecības kā būtisku palīgu, un ir arī ļoti svarīgi šīs finanšu saiknes izmeklēt, kas ir ne tikai specdienestu, bet arī pētniecisko žurnālistu darbs,” norāda pētniece.

Arī šonedēļ domnīca turpina sekot līdzi ES un Krievijas attiecībām, rīkojot vēl vienu sarunu par Krievijas ietekmi Eiropas valstīs, ar nosaukumu “Centrāleiropas trauslums pret agresīvu ārvalstu ietekmi”, kurā izvērtēs tos vājos punktus, kas īpaši šā reģiona valstīs pieļauj Krievijas propagandas un ietekmes agresiju.

 

Viedokļi

Eiropas Parlamenta deputāte no Polijas, rezolūcijas par Kremļa propagandu veidotāja Anna Elžbeta Fotiga: “Melīga, sagrozīta informācija, kas patlaban cenšas arvien vairāk ielauzties Eiropas Savienības informatīvajā telpā no dažādiem avotiem, rada draudus ne tikai Eiropas iekšējai drošībai, bet arī tā attiecībām ar ārvalstīm.”

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle, “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”: “Baltijas valstīm un Polijai šis ir ārkārtīgi svarīgs jautājums, lai būtu šis pretspēks Eiropas Savienības institūcijā, ārējo lietu dienestā, kas varētu sniegt šādu vienotu stratēģiju komunikācijai pret apmelojumiem.”

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, “Vienotība”: “Līdzīgi kā ASV, kur Krievija iejaucās prezidenta vēlēšanās, tā tas varētu notikt arī Francijā, Vācijā un arī citās valstīs, tāpēc šīm valstīm ir jādomā, kā cīnīties pret šo aktīvo sabiedrības viedokļa ietekmēšanu. Arī Latvijā par to ir ļoti nopietni jādomā, un tāpēc mums ir jāatbalsta sabiedriskie mediji no valsts budžeta. Ja tā nenotiks, tad sekas var izrādīties pārāk dārgas.”

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. brīvais radikālis Atbildēt

  Melojot būs grūti cīnīties ar krievu propagandu.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  Ir sacīts: “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”

  Un, arī: “Lai redzētu to, kas notiek degungalā, vajadzīga nepārtraukta piepūle.” ?

  / Džordžs Orvels vai īstajā vārdā Eriks Arturs Blērs, 25.06.1903. ~ 21.01.1950., leģendāri pravietiskā rakstnieka izcilākie darbi – “Dzīvnieku ferma” un “1984”. /

  =======

  Mediju ziņa (2015. gads): “Latvijas mediju vidē ir virkne mūžsenu un ar to visai negribīgu un max. novēlotu modernizēšanos jaunienākušu problēmu, bet galvenais mediju vides hroniskās problemātikas iemesls saistāms ar Latvijas mazo un valodiski sadalīto tirgu šajā izmirstošajā valstī, kurā grūti finansiāli darboties kvalitatīviem medijiem, pēc kuriem, pie tam vēl, arī ir mazs un arvien sarūkošāks pieprasījums šīs valsts sabiedrībā. No tā izriet virkne problēmu, kas saistītas ar žurnālistu atalgojuma sistēmu, žurnālistu vēlmi migrēt uz PR sfēru, valsts pārvaldi vai biznesu, mediju pietāti pret reklāmdevēju, mediju (NE)spēju investēt pētniecībā, un pat vienkārši saturiski vai vizuāli ar ārvalstu medijiem konkurētspējīgā produktā.” … ( apt.cit.vied.aut. – žurnāliste Baiba Lulle, publikācija “Medijprati Putni gaidot.”, 25.02.2015., “NRA” )
  ——-
  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 3. Vienīgais veids, kā atspēkot melus ir parādīt patiesību ! Es neklausos un neskatos Kremli. man pietiek ar to, 2016. gadā NEVIENU reizi bez 50 eiro nebija iespēja tikt pie ārsta, Man pietiek ar elektrības rēķinu un PVN nodokli pie komunālajiem maksājumiem, ieskaitot pat uzkrājumu bankā priekš kapitālā remonta !
  Man pietiek ar bezgalīgajiem skandāliem ap Knābiem un Vidiem, ar pilnīgu neziņu, par ko vēl maksāsim lai varētu norēķināties ar visiem pētniekiem un pareģiem. Kā kādam kas nepatīk, tūlīt Krievu troļļi, bet es palieku par vienkāršu latviešu raganu. Un visi mani nlabvēļi mīt Latvijā !

  • es arī latviešu ragana Atbildēt

   kurai apriebies viss šis haoss, nelietība un ņirgāšanās. piekrītu kolēģei visā, un mani jau sen nepamet cerība, ka visas šīs partijas, kas tā atļaujas ņirgāties par sabiedrību, vienreiz aizies vēstures mēslainē. nu cik tad ilgi var. sastieptas potītes ārstēšana man izmaksāja tuvu 1000 eiro, jo katrs, kuram bij samaksājusi ap 50 eiro par vizīti, cerībā uz ātrāku palīdzību šausmīgu sāpju dēļ, uzskatīja par nepieciešamu uzmest aci un sūtīt pie nākamā “speciālista”. tas bija tik drausmīgi pazemojoši – tāds ir sistēma mūsu valstī – tāpazemo cilvēka pašcieņu visās frontēs, bļ…..ut gribas.

 4. gav, gav, gav, gav, troļļi !!!

  • Ну что, Моська, погавкала? Пойди в уголок пописай, совсем полегчает.

 5. vai tad Latvijā nebalsta sabiedriskos medijus no valsts budžeta ?

 6. Автору не следует считать читателей идиотами. Разве этот самый НАТОвский центр сам занимается не пропагандой?! А та резолюция европарламента, про которую говорит автор, вообще принята меньшинством депутатов! Большая часть воздержалась от голосования, и значительная часть депутатов не испугалась проголосовать против.
  Ещё смешнее выглядит приведённый список «экспертов», которые известны своим яростным русофобством.
  Эта попытка авторши поучаствовать в пропагандисткой войне, получилась у неё неказистой и полностью провалилась.

 7. KIRILICA LAUŽAS IEKŠĀ VISUR! NAV MIERA NO VIŅIEM PILNĪGI NEKUR!? DRĪZ PILNĪBĀ PĀRŅEMS LA KOMENTĒTĀJU SLEJAS, KA NEBŪS VAIRS IESPĒJA UZKLAUSĪT LATVIEŠU DOMAS ! SPIESTĀ KĀRTĀ BŪS JĀATSAKĀS PIEDALĪTIES KOMENTĀROS, JO NAV PA CEĻAM AR TĀDIEM TIPIEM, KAS SPĒLĒ TIKAI VIENOS VĀRTOS, GVELŽOT BRĀĶI ! UN TAS NOTIEK 26 GADUS PĒC NEATKARĪBAS ATGŪŠANAS??????????????????? TĀS TAUTAS NEKAUNĪBA UZ UZBĀZĪBA IR TOTĀLA! VIŅI SPĒJ DZĪVOT VIENĪGI CITIEM UZ KAKLA! PAŠI VISPĀR NEPROT DZĪVOT NE SAVĀ ZEMĒ, NE SAVĀ VALSTĪ! NONSENSS!

  • Так тебе и надо, наслаждайся! Хотели чтобы мы знали язык, ну вот получите. Мы знаем, читаем написанную вами хрень, и отвечаем вам соответственно.
   Будем веселиться дальше, покоя вам не будет!

 8. Может всё таки заняться экономикой, а не вымышленной фигнёй.

 9. Такую чушь я давно не читал. Пропаганда это ложь, а Россия распространяет ПРАВДУ. Страздиня лгунья, но Трамп заставит говорить ПРАВДУ. Готовься переобуваться в воздухе.:))?

 10. tūdaliņu naida lēkmes un to kurināšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+