×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Pieci mulsinoši un skarbi fakti par žūpības vēsturi

alkohols

Ar alus darīšanu cilvēki sākuši nodarboties nekonstatējami sen. Arī vissenākie no senajiem ēģiptiešiem labprāt “dziļi krūzē ieskatījušies”. Uz kādas akmens plāksnes izkalts šāds padoms jaunajiem: “Nekad nedzer pārlieku daudz alus, tu krīti un lauz sev kaulus, un neviens tev nepasniedz roku, tavi paša draugi turpina dzert un saka: izmetiet laukā šo dzērāju!”

alkohols

1. Senajā Indijā atturēšanos no alkohola lietošanas uzskatīja par obligātu pilnībā visās kastās. Cilvēkus, kurus pieķēra dzeršanā, sodīja ar izkausēta sudraba, svina vai vara liešanu rīklē.

2. Senajā Spartā varas iestādes bija norīkojušas, ka vienam no jaunieceltajiem ierēdņiem obligātā kārtā jāpiedzeras un tādā grīļīgā stāvoklī jāblandās pa pilsētas ielām, lai tādējādi kalpotu par biedējošu piemēru jaunajiem pilsoņiem.

3. Meksikas galvaspilsētā Mehiko 20. gadsimta 30. gados atbilstoši policijas prefekta rīkojumam ikvienu piedzērušos, kurš gulēja uz ielas, kā arī visu viņa nogādāšanas procesu uz atskurbtuvi filmēja īpaši kinooperatori. Ja tas atgadījās pirmo reizi, pēc atskurbšanas dzērājam uzņemto “filmu” demonstrēja vienam pašam. Ja tas nelīdzēja un viņu atkal pieķēra, tad viņu atkal filmēja un kino jau rādīja tuviniekiem un paziņām.

4. Austrijas galvaspilsētas Vīnes kafejnīcās un bāros joprojām atrodami speciāli automāti, kas domāti pārlieku iereibušo atskurbšanai. Proti, pēc sīknaudas monētas saņemšanas automāts caur speciālu atverīti izmet noteiktu devu lielas koncentrācijas ožamā spirta tvaiku.

5. Pagājušā gadsimta sākumā Krievijas Samaras guberņā bija sena tradīcija: neapglabāt cilvēku, kurš miris no dzeršanas. Tādus parasti iemeta upē vai apraka mežā. Atbilstoši kristiešu māņticībai alkoholiķa bēres varēja izsaukt neražu vai ilgstošus sausuma periodus.

Vēl piecas savdabīgas ar alkohola vēsturi saistītas paražas un faktus uzzināsi 1. oktobrī!

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+