Kultūra
Mūzika

Pieminot Jāni Grodumu 60. jubilejā: sešas dziesmas, kuras obligāti jānoklausās0


Jānis Grodums grupas “Līvi” 30 gadu pastāvēšanas koncertā 2006. gadā.
Jānis Grodums grupas “Līvi” 30 gadu pastāvēšanas koncertā 2006. gadā.
Foto: LETA

Šī ir nedēļa starp mūziķa, dziedātāja Jāņa Groduma dzimšanas dienu un nāves piemiņas dienu (viņš dzimis 1958. gada 10. jūnijā, miris 2010. gada 15. jūnijā).

Jānis Grodums 1976. gadā – tikai 18 gadu vecumā – pievienojās grupai “Līvi”, būdams tās jaunākais dalībnieks. Vēlāk grupas vadītājs Juris Pavītols atklāja – Jānis paņemts tikai tāpēc, ka viņa māte Ausma Groduma bija vadītāja jaunuzceltajā Metalurgu kultūras pilī, kur grupa tolaik bija atradusi patvērumu. 20. gadsimta 80. gados viņš kļuva par atsevišķu “Līvu” dziesmu galveno vokālistu (dziesmas “Dzimtā valoda”, “Ozolam” un citas), bet 90. gadu vidū, pēc Aivara Brīzes aiziešanas no “Līviem”, Jānis Grodums kļuva par “Līvu” vienīgo vadošo vokālistu.
Grūti iedomāties “Līvus” bez Groduma. Viņa sacerētās dziesmas “Bailes par ziņģi, “Dzejnieks”, “Rožu laukums” un “Ziņģe par bailēm” ir “Līvu” un latviešu roka zelta klasika. Un vēl – grupā, kura slavena ar daudzajiem iekšējiem konfliktiem, Grodumam jeb Groģim izdevās saglabāt labas attiecības ar visiem.

Tikpat labas attiecības Grodumam bija ar alkoholu un sievietēm, – par abām tēmām dziedātājs bija pārsteidzoši atklāts, apgalvojot, ka mūža laikā viņam bijušas tuvas attiecības vismaz ar 300 sievietēm. Tādēļ nav arī skaidri zināms, cik leģendārajam “Līvam” ir pēcnācēju. Oficiālā laulībā gan dzimuši tikai divi – dēls Elviss, kurš arī ir mūziķis, un meita Kristīne. Pēdējos divus dzīves gadus Jānis Grodums bija kopā ar modes māksliniecei Elitu Patmalnieci.

Jānis Grodums nomira 2010. gada 15. jūnijā Rīgā no hepatīta.

Lūk, sešas Jāņa Groduma dziesmas, kuras obligāti jānoklausās!
“Ziņģe par bailēm”: mūzikas autors Jānis Grodums, vārdu autors Aivars Neibarts.

“Dzejnieks”: mūzikas autors Jānis Grodums, vārdu autors Guntars Račs.

“Bailes par ziņģi”: mūzikas autors Jānis Grodums, vārdu autors Aivars Neibarts.

“Dzimtā valoda”: mūzikas autors Ainārs Virga, vārdu autors Imants Ziedonis.

“Ozolam”: mūzikas autors Ainars Virga, vārdu autors Guntars Račs

“Nekad”: mūzikas autors Jānis Grodums, vārdu autors Guntars Račs

LA.lv