×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
8. septembris, 2017
Drukāt

Pilis un muižas gaida ciemos

Foto - Aleksandrs TolopiloFoto - Aleksandrs Tolopilo

10. septembrī ar dažādām aktivitātēm un mūzikas, gaismu un dejas uzveduma "Nomoda sapnis Lūznavā" pirmizrādi Kultūras mantojuma dienas tiks svinētas arī Lūznavas muižā.

Gatavojoties Latvijas simtgadei, projekta “Iepazīsti pilis un muižas – Baltijas kultūras mantojuma glabātājas” ietvaros Latvijas Piļu un muižu asociācija šovasar aicināja piedalīties piļu un muižu apceļošanas akcijā.

Vēl visu septembri daudzās pilīs un muižās notiks dažādi tematiskie pasākumi, mākslas un vēstures izstādes, izglītojošas lekcijas, interesantas tikšanās un gadatirgi, tādēļ nevajag satraukties tiem, kas par šo akciju uzzina tikai tagad, jo tā turpinās līdz 28. oktobrim, kad risināsies tradicionālie Leģendu nakts pasākumi 69 pilīs un muižās – akcijas dalībniecēs. Ceļotāji, kuri būs viesojušies vismaz piecās no šīm vietām un ieguvuši atzīmi savā kartē, piedalīsies balvu izlozē, bet aktīvākie 50 dalībnieki saņems ielūgumus uz akcijas noslēguma pasākumu – balli Jaunpils pilī 25. novembrī.

Šodien un rīt Valmieras pievārtē tiks svinēti Kokmuižas svētki. Šodien atklājmākslas zinātnieka Imanta Lancmaņa fotoizstādi “Eiropas pilis” un Anda Munkevica “Stikla skulptūras”, rīt. Kokmuižas pilī un tās teritorijā būs visādas darbnīcas, “Zinoo Cēsis” zinātniskā programma ar interaktīviem eksponātiem, muižas tirgus, vēsturiskās ekspozīcijas, braucošās klavieres ar labākajiem mūziķiem no “Mirage Jazz Orchestra”, tautas mūzikas skatuve, pastaigas ar gidu pa Kokmuižas teritoriju un citas aktivitātes.

15. septembrī plkst. 18 Lielplatones muižā notiks Dzejas dienām veltīts pasākums, kurā būs iespēja noklausīties lekciju par dejām un to vēsturi, kā arī baudīt seno laiku dzeju. 16. septembrī plkst. 9 Kokneses pilsdrupās tiks dots starts velobraucienam “Kokneses novada dārgumi”. Maršrutā iekļautas vairākas atpūtas vietas, ekskursijas un vietējo gidu stāsti. 16. septembrī plkst. 11 Jaunauces pils parkā būs Sporta svētki, kuros notiks orientēšanās sacensības, loka šaušana, šautriņu mešana, basketbola soda metieni, kā arī kombinētās stafetes un atrakcijas. Šajā pašā dienā plkst.14 Padures muižā varēs bez maksas noklausīties Evijas Martinsones koncertu, bet Dundagas pilī kļūt par ceļojošā festivāla “Vadātājs” dalībnieku, klausoties ģimenēm ar bērniem un jauniešiem domātus koncertus un lekcijas. 17. septembrī plkst.13 Cēsu Jaunajā pilī tiks atklāta Ēvī Upenieces tēlniecības izstāde, bet 22. septembrī plkst.17 Cēsu Izstāžu namā – Kristīnes Luīzes Avotiņas personālizstāde “Ģimene”.Savukārt 22. septembra vakarā (plkst. 19) sāksies Mūzikas un vīna vakars Ungurmuižā, 24. septembrī plkst. 10 – Miķeļdienas tirgus Jaunpils pils laukumā, 28. septembrī plkst. 17.15 – lekcija “Karaliskā mode – no karalienes Elizabetes I līdz karalienei Viktorijai” Cēsu Jaunajā pilī, bet plkst. 17.30 Pasaules tūrisma dienai veltīts tematisks pasākums Krustpils pilī, apskatot tās apkārtnē esošos vēsturiskos objektus.

Līdz 15. oktobrim Ventspils muzejā Livonijas ordeņa pilī skatāma Latvijas Sarkanā Krusta un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja kopīgi veidotā ceļojošā izstāde par Sarkanā Krusta vēsturi, kā arī ungāru mākslinieces Bernadetas Alpernas fotoizstāde “Akmeņu otrā dzīve” (no 14.09.). Viņa fotografējusi sinagogas, kuras kādreiz bijušas Eiropas ebreju kultūras centri, bet vēlāk vēsturisko notikumu dēļ zaudējušas savu lomu, pamestas, pārbūvētas vai izmantotas citiem mērķiem.

Jau tradicionāli septembra sākumā Latvijā notiek Eiropas Kultūras mantojuma dienas ar mērķi pievērst uzmanību pieminekļu daudzveidībai, to vērtībai un aizsardzībai. Arī šogad gaidāmas vairākas aktivitātes. 10. septembrī no plkst. 15 Lūznavas muižā varēs doties apskates ekskursijā, piedalīties keramiķes Annī Bušī (Francija) izstādes atklāšanā, darboties radošajās portretu gleznošanas, jūgendstila vēsmu mūsdienu aksesuāros un sietspiedes darbnīcās. Plkst. 18 tiks demonstrēta filma par lietuviešu gleznotāju un komponistu M. K. Čurļoni “Vēstules Sofijai”, bet plkst. 20 būs pirmizrāde mūzikas, gaismu un dejas uzvedumam “Nomoda sapnis Lūznavā”.

10. septembrī no plkst. 10 līdz 15 Cēsu Vēstures un mākslas muzejs rīko akciju “Nāc ar tēti uz muzeju!”. Tās ietvaros ģimenes aicinātas pavadīt Tēva dienu, kopīgi darbojoties Cēsu Jaunajā pilī, kur gaidīs uzdevumi muzeja ekspozīcijā un pārsteiguma balviņas. Visas Eiropas Kultūras mantojuma dienu norises ir bez maksas.

Sīkāka informācija par visiem pasākumiem un dalību akcijā “Apceļosim Latvijas pilis un muižas!” atrodama mājas lapā www.pilis.lv, taču pirms došanās uz konkrēto vietu vai pasākumu tomēr vajadzētu iepazīties ar piļu un muižu apmeklēšanas laikiem un nosacījumiem, jo ir iespējamas izmaiņas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+