Dabā
Medības

Pneimatiskie ieroči sportam un treniņiem0


Ieroču aprites likums mazas enerģijas pneimatiskos ieročus ar lādiņa jaudu stobra galā ne lielāku par 12 J atļauj izmantot norobežotā vietā, ievērojot drošības prasības, lai novērstu kaitējumu cilvēkiem, dzīvniekiem, mantai un videi, kā arī neapdraudot sabiedrisko drošību un neradot sabiedriskās kārtības traucējumus.
Ieroču aprites likums mazas enerģijas pneimatiskos ieročus ar lādiņa jaudu stobra galā ne lielāku par 12 J atļauj izmantot norobežotā vietā, ievērojot drošības prasības, lai novērstu kaitējumu cilvēkiem, dzīvniekiem, mantai un videi, kā arī neapdraudot sabiedrisko drošību un neradot sabiedriskās kārtības traucējumus.
Ieroču aprites likums mazas enerģijas pneimatiskos ieročus ar lādiņa jaudu stobra galā ne lielāku par 12 J atļauj izmantot norobežotā vietā, ievērojot drošības prasības, lai novērstu kaitējumu cilvēkiem, dzīvniekiem, mantai un videi, kā arī neapdraudot sabiedrisko drošību un neradot sabiedriskās kārtības traucējumus.

Jāsāk ar atgādinājumu – pneimatiskie ieroči nav rotaļlietas, to neuzmanīga lietošana un lietošanas drošības noteikumu pārkāpšana rada nopietnus draudus veselībai un dzīvībai gan lietotājam, gan apkārtējiem.

Esam uzrunājuši lielākos Latvijas mednieku veikalu tīklus un aplūkojuši to plauktos esošo mazas jaudas pneimatisko ieroču piedāvājuma klāstu. Mūsu rīcībā tika nodotas astoņas dažāda tipa, ražotāja un veida pneimatiskās šautenes, kuras savukārt tika nodotas 2017. gada V Ziemas siluetu Latvijas kausa izcīņas 3. posma sacensību dalībniekiem – vienā vārdā sakot, pieredzējušiem pneimatisko ieroču pazinējiem. Mērķis – apkopot viņu uzkrātās zināšanas un saņemt individuālu vērtējumu un komentāru par katru šauteni, un ar šo iegūto informāciju padalīties pēc iespējas plašākā mednieku lokā.

Darba metode

Testa dalībniekiem jāaizpilda iepriekš sagatavota aptaujas anketa, lai rezultāts būtu savstarpēji salīdzināms. Ieročiem tika veikts lodes sākuma ātruma mērīšanas tests. Atsperes ieročiem tika veikti 20 šāvieni caur hronogrāfu, lai noteiktu lodītes sākuma ātruma stabilitāti katram šāvienam.

Savukārt PCP sistēmas ieroči tika atšauti līdz brīdim, kad sākuma ātrums nokrītas līdz līmenim, kurā trāpījuma vietas sāk būtiski atšķirties.

Pieaicinātais eksperts, kas veica arī ieroču trāpījumu grupas piešaudi, – starptautiskās klases sporta meistars ložu šaušanā Agnis Dombrovics.

PCP sistēmas pneimatika
Testā tika izmantotas divas PCP sistēmas pneimatiskās šautenes. PCP sistēmas šautenēm ir raksturīgs tas, ka ar katru šāvienu samazinās spiediens gaisa rezervuārā, kas atstāj iespaidu uz trāpījuma vietu ietekmējošiem faktoriem, piemēram, lodes sākuma ātrumu. Bieži mēdz notikt tā, ka, samazinoties spiedienam gaisa rezervuārā, lodītes sākuma ātrums pieaug, jo kaujas atsperei, uzsitot pa gaisa vārstu, ir vieglāk to atvērt un stobra kanālā ieplūst vairāk gaisa un jaudas. Pievienotajā tabulā ir skaidri redzams šis efekts. Ar tikko uzpildītu gaisa spiedienu ierocī lodītes starta ātrums ir mazāks nekā dažus šāvienus vēlāk. Šo it kā negatīvo efektu sporta ieročiem novērš, uzstādot speciālu gaisa spiediena reduktoru, kas neatkarīgi no spiediena gaisa rezervuārā šāviena mirklī stobrā ļauj ieplūst tikai konkrētam, nemainīgam spiedienam. Piebildīšu, ka lodes sākuma ātruma izmaiņas

2 – 3 m/s nav nekas kritisks un ir pilnībā pieņemams rezultāts.

GAMO Coyote Black, 4,5 mm
Ieroci piedāvā mednieku veikals “Purnavu muiža”. GAMO ir spāņu ražotājs ar ļoti lielu pieredzi un piedāvājumu pneimatisko ieroču jomā. GAMO Coyote Black ierocim ar vienu uzpildi iespējams veikt iespaidīgus 420 šāvienus. Šāvienu vidējais ātrums ir 152 m/s. Ierocim ir ērta un ļoti ergonomiska laide, ko iespējams pielāgot pēc šāvēja vajadzībām. Sprūda mēlītes mehānisms divpakāpju, regulējams. Ierocis ir masīvs un robusts, taču ļoti ērts. Ar ieroci komplektā nāk 10 lodīšu aptvere. Ierocis ir paredzēts šaušanai samērā lielās distancēs ar augstu precizitāti. Tam nav paredzēti vaļējie tēmēkļi. Izvēloties optisko tēmēkli, šādam ierocim ieteicams piemeklēt tādu tēmēkli, kam ir paralakses regulēšanas iespēja, sākot jau ar 10 metriem, tādējādi būs iespējams atklāt visu ieroča potenciālu.

CZ 200 T
Ieroci piedāvā mednieku veikals “Ieroči”. Šis ierocis ir izteikts sporta rīks šaušanai 10 metros. Jāatzīst, ka šim ierocim pastāv arī daudzas un dažādas modifikācijas un tas tiek tirgots ar cita ražotāja nosaukumu, kaut būtībā tas ir Latvijā labi pazīstamā ieroču ražotāja Ceska Zbrojovka ražojums. Dioptriskos tēmēkļus var viegli aizstāt ar optisko tēmēkli. Ierocim papildus var uzstādīt ložu padeves magazīnu, bet tās prasmīgai izmantošanai nepieciešamas zināmas iemaņas. Ieroča sprūda mēlītes mehānisms divpakāpju un ir pilnībā regulējams, tajā skaitā var regulēt mēlītes atrašanās vietu atbilstoši šāvēja plaukstas un pirkstu izmēram. Ierocis ir ļoti viegls un ergonomisks.

Atsperes virzuļu pneimatiskie ieroči
Atsperes virzuļu pneimatiskie ieroči šajā testā ir pārstāvēti visplašāk tieši to pieejamības, cenas un izplatības ziņā. Šajā segmentā pastāv arī vislielākā cīņa starp ražotājiem par klientu uzmanību, ko varam novērot dažādās ieroču vizuālā veidola ārišķīgās izpausmēs. Taču pamatā šie ieroči ir vienkāršas konstrukcijas ar atklātajiem tēmēkļiem, jo atsperes sitiens šāviena brīdī nav īpaši saudzīgs pret optiskajiem tēmēkļiem. Tāpat kā PCP sistēmas ieročiem, arī atsperes virzuļu pneimatikai tika veikti lodītes sākuma ātruma mērījumi. Šo mērījumu uzdevums bija saprast, cik noturīgs ir šo ieroču lodītes sākuma ātrums pēc šāviena. Tabulā ir apkopoti šo mērījumu rezultāti un salīdzinājums.

GAMO CFX
Ieroci piedāvā mednieku veikals “Purnavu muiža”. Ierocim ir fiksēts stobrs, un tā uzvilkšana notiek ar speciālu sviru, kas stiprinās zem stobra. Šādas konstrukcijas uzdevums ir paaugstināt precizitāti. Pielādēšanā jāievēro zināma secība, jo, kā pierasts klasiskajās atsperes gaisenēs, uzvelkot ieroci, atveras arī stobrs, kur ievietot lodīti. Šāvējam ar vēl vienu kustību ir jāatver speciāla pielādēšanas grope, kurā uzmanīgi jāievieto lodīte, tā jāiespiež stobra kanālā un jāaizver, lai veiktu šāvienu. Ierocis ir samērā masīvs, tādēļ šaušana ir komfortabla un pat patīkama. GAMO ir izveidojis speciālu amortizatoru, kas slāpē visas vibrācijas un sitienu plecā šāviena laikā.

BSA Comet Evo
Ieroci piedāvā mednieku veikals “Purnavu muiža”. BSA ir angļu pneimatisko ieroču ražotājs ar gadsimtu senām tradīcijām un pārbaudītu kvalitāti. Pēdējos gados ir novērots, ka BSA sadarbojas ar Spānijas ražotāju GAMO pneimatisko ieroču ražošanas jomā, apvienojot labākās tradīcijas modernos un plaši pieejamos pneimatiskajos ieročos. BSA Comet Evo bija jaudīgākais ierocis testā un vienlaikus arī viens no precīzākajiem. Ierocis ir pavisam vienkāršs, taču ļoti kvalitatīvs. Ar šādu ieroci noteikti būtu ieteicams sākt apgūt šaušanas prasmes un, iespējams, pat piedalīties siluetu šaušanas sacensībās. Pieredzējušiem šāvējiem tas noteikti būtu lielisks veids, kā laiku pa laikam pārliecināties par savām šaušanas prasmēm un atsvaidzināt iemaņas.

Norica Dragon
Ieroci piedāvā mednieku veikals “Huberts”. Norica ir vēl viens spāņu pneimatisko ieroču ražotājs, kas piedāvā augstas kvalitātes pneimatiskos ieročus. Norica Dragon ir klasiska stila pneimatiskā šautene. Sintētiskā materiāla ergonomiskā laide ir paredzēta gan kreiļiem, gan labročiem. Praktiski visas šī ražotāja pneimatiskās šautenes ir aprīkotas ar 11 mm platu frēzētu sliedi optikas stiprināšanai.


Norica Spider GRS

Ieroci piedāvā mednieku veikals ” Huberts”. Apzīmējums GRS pneimatiskās šautenes nosaukumā nozīmē to, ka šautenē ir uzstādīta pneimatiskā atspere, kas būtībā ir tāds pats cilindrs, kādu autoražotāji uzstāda automašīnu aizmugures paceļamajās bagāžnieka durvīs. Pneimatiskās atsperes uzvilkšana ir pat ļoti viegla. Kā lielu priekšrocību šim ierocim var minēt to, ka šāviena brīdī pneimatiskā atspere rada pavisam nelielu vibrāciju un šāviens ir daudz patīkamāks un maigāks nekā parastajām vītajām atsperes pneimatiskajām šautenēm. Šaujot ar šo ieroci, rodas sajūta, ka sākotnēji tas bijis plānots daudz lielākām jaudām un nopietnākiem uzdevumiem, nekā caurumot papīru.

Norica Titan
Ieroci piedāvā mednieku veikals “Huberts”. Norica Titan ir izteikta jauniešu šautene. Tā ir viegla, kompakta un samērā precīza. Salīdzinot ar parējām Norica testa šautenēm, šī tiešām liekas miniatūra kopija, taču lai jūs nemulsina izskats, tieši šāds ierocis topošajam medniekam sniegs visas nepieciešamās iemaņas šaušanā.

Baikal MR 512M
Ieroci piedāvā mednieku veikals ” Ieroči”. Vispretrunīgāk vērtētais ierocis. Daudziem šāvējiem šāda tipa šautene ir bijusi pirmā saskare ar ieroci. Modernizētā MR 512M versija nav kļuvusi daudz komfortablāka par priekšgājējām un, to paņemot rokās, rodas pāris jautājumu ražotājiem. Taču arī šāda veida pneimatiskajiem ieročiem ir vieta veikalu plauktos. Kaut vai tādēļ, ka tā nepakļāvīgais un stingrais nospiediens, kā arī lēnā lode apvienojumā ar kaujas atsperes radītajām vibrācijām šo ieroci padara par lielisku instrumentu, lai apgūtu iemaņas, kas nepieciešamas ložu šaušanā ar gludstobra bisi.

Secinājumi
Testa sākumā bija pārliecība, ka salīdzinošajam aptaujas rezultātam vajadzētu sakrist ar ieroču cenas līmeni, bet jāatzīst, ka dārgākais nebūt nenozīmē piemērotāko. Piemēram, PCP sistēmas ieročiem nav nekādu iekšēju spēku, vibrāciju vai atsitienu, kas traucētu šāvienam, tādēļ tie tiek uzskatīti par īpaši precīziem tālās distancēs, taču tiem ir nepieciešams turēt pa rokai augstspiediena balonu, lai pēc kārtējiem 50 – 100 šāvieniem atkal uzlādētu gaisa rezervi. Lētākie atsperes virzuļu sistēmas ieroči savukārt ir izcili treniņam 10 metru distancē. To sprūda mēlītes nospiediens ir garš un diezgan nekomfortabls. Šāds nospiediens māca kontrolēt ieroci visu tēmēšanas laiku līdz pat brīdim, kad lode ir izlidojusi no stobra. Šādi ieroči diez vai nesīs panākumus daudzmaz nopietnās šaušanas sacensībās, kur konkurentiem atļauts izmantot PCP sistēmas ieročus.

Bet visiem šiem ieročiem ir kas kopīgs – tie māca un trenē tā lietotāju gan precīzā šaušanā, gan drošībā un iemaņās. Pirmo vēl varētu nosaukt par katra privāto izvēli, toties drošība ir mūsu kopējā mednieku atbildība.

Diemžēl pneimatisko ieroču iespējas netiek novērtētas medību situācijās. Pašlaik ar lielas enerģijas pneimatisko medību ieroci atļauts medīt četras putnu sugas, tomēr šo sarakstu varētu saprātīgi paplašināt, ņemot vērā, piemēram, Lielbritānijas pieredzi, kur pneimatiskie ieroči tiek plaši izmantoti, medījot putnus un mazos medījumus.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.lv
LA
LA.LV
Dabā
Sestdiena ir zīmīga diena laika vērošanā
1 diena
LE
LETA
Dabā
Ieplūstot vēsākam gaisam, vietām gaidāms pērkona negaiss un krusa
1 diena
LE
LETA
Dabā
Skrundā notver dzīvojamās mājas kāpņu telpā ieklīdušu jenotsuni
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Esmu optimists, bet bez ilūzijām.” Saruna ar Egilu Levitu par Latvijas zaļumu un paša izvēlēm 1
Intervija 1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Ir skaidrs, kurš turpmākos četrus gadus valstī būs centrālais atslēgas cilvēks 2
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners
2 stundas