Publicitātes foto

Prāga – ceļojums laikā 0

Katrā pilsētā ir tradicionālie tūrisma objekti. Prāgā ierados atkārtoti, tāpēc gribu izcelt tos objektus, ko redzēju pirmoreiz.


Reklāma
Reklāma

 

Pazemes Prāga

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 68
Lasīt citas ziņas

Absolūtā tumsā, gaudojošu sirēnu pavadībā, 25 metrus zem zemes un bez iespējām kādu sazvanīt pa mobilo telefonu – šādos apstākļos uz pāris sekundēm nonācu Prāgā, staigādama pa pazemes tuneļiem. Angliskā uzrak-sta “underground” iespaidā sākumā maldīgi domāju, ka redzēšu metro līnijas “aizkulises”. Taču tas bija kolektors (Kolektory) jeb pazemes galerijas, kur izvietoti visu veidu kabeļi un caurules – ūdensvads, gāzesvads, interneta vadi, ventilācija u. c. “Filma pazuda” brīdī, kad fotografēju kolektora darbinieku, kurš demonstrēja saziņu pa rāciju. Protams, negaidītais izbīlis bija plānota ekskursijas odziņa. Šķiet, tikai tajā brīdī aptvēru, ka man tieši virs galvas atrodas viena no Prāgas bankām (“Ceska Narodni Banka”). Esmu pazemē!

Tuneļi ik dienu tiek filmēti. Speciālisti monitorā uzmana, vai nesūknējas pazemes ūdeņi, un seko līdzi temperatūras svārstībām. Interesanti, ka zem zemes ir arī dzelzceļa sliedes, kas savieno garās ejas (pamanīju uzrakstus 373 m un 230 m). Tuneļu būvniecība sākta 20. gadsimta 70. gadu beigās. Kolektoru režģis Prāgā kopumā esot 80 205 m garš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kolektora galvenā ēka (tuneļiem pilsētā ir vairākas izejas uz ārpasauli, kas lielākoties apslēptas zem reklāmu stabiem) atrodas tā saucamajā jaunajā Prāgā.

Dažu minūšu gājiena attālumā ir Prāgas municipalitāte, kuras renovācijā pēdējos gados ieguldīts krietns darbs un līdzekļi. Čehiem tā ir tikpat nozīmīga kā mums Nacionālais teātris. Tajā proklamēta Čehoslovākijas valsts 1918. gadā un arī šodien notiek dažādi valstiski svarīgi pasākumi un koncerti. Ēkā ir vairākas greznas zāles, tostarp gan komponista Smetanas koncertzāle, gan augstas klases restorāns un kafejnīca, kurā vakaros spēlē pianists. Fantastisks plašums un zeltīts spožums, čehu nacionālais jūgendstils.

 

Ziemassvētku laikā

Ziemassvētku laikā noteikti vēlreiz atgrieztos Vecpilsētas skvērā. Tā ir tradicionālā vieta svētku eglei un plašam svētku tirdziņam. Ja pulksteņa ”priekšnesums” apaļajā stundā nokavēts vai nav pacietības to gaidīt, svēto figūriņas var apskatīt no iekšpuses, uzkāpjot (vai uzbraucot) tornī.

Vēl kāds neparastāks skats uz torni būs, apmeklējot burvīgu romantisku vasaras terasi. Tikai nedomājiet, ka ziemā jāsalst zem klajas debess!

Restorāns – vasaras terase – atrodas uz viesnīcas ”U Prince” jumta – iestiklots un apsildīts. Toties skats caur stiklu burvīgs. Redzēsiet naksnīgās Prāgas jumtus, virs kuriem slejas gotikas pērles – Vecpilsētas tornis un Týn baznīcas 80 m augsto torņu smailes.

No agrāko laiku interjera, kas apskatāms Prāgā, mani visvairāk fascinēja Prāgas pils Baltā zāle (atliek pāriet otrpus Kārļa tiltam) – ar krāšņām lustrām, milzīgiem gobelēniem gaiteņos. Arī šajā zālē notiek brīnišķīgi koncerti. Lai tur iekļūtu, jāiziet drošības kontrole un jāuzrāda pase. Tā kā pils teritorija ir vairāku dažādu stilu (gotika, klasicisms, jūgendstils u. c.) ēku komplekss, viena ieejas biļete ļaus apmeklēt vēl arī citas ēkas – tostarp apskatīt karaļa troni, kroni un zizli un Svētā Vita katedrāles slēgto daļu.

Reklāma
Reklāma

 

Prāgas garša

Blakus Prāgas pilij iecienīts tūristu restorāns ir “Lvi Dvůr”. Tomēr karaliskākas sajūtas būs Prāgas jaunās pilsētas daļā nesen renovētajā kafejnīcā ”U Myšáka” (adresi nav mainījusi kopš 1911. gada – Vodičkova 31). Šeit gatavotus saldumus iecienījis sabiedrības krējums.

Tautiskākas un vairāk čehiskas sajūtas meklējot, vērts iegriezties alus krogā “U Fleků”. Man personīgi tumši brūnais tonis, ar ko krāsotas visas mēbeles, atstāja drūmu iespaidu (par spīti apbrīnojamiem tautiskiem ornamentiem un ģerboņiem uz katra stūra). Tomēr uz vietas brūvētam alum, kabarē, cigāriem un akordeona skaņām piestāvēja.

Vizuāli mazāk iespaidīga (un tūristu pārblīvēta) ir restorāna 
”U Marčanů” zāle, toties tajā var piedzīvot īstu jautrību. Tautas muzikanti, danči, dziesmas un teatrāli skeči ar viesu iesaistīšanu. Iemācījos dejot mazurku.

 

Viesnīca agrākajā bankā


Vai varat iedomāties, ka Rīgā Latvijas Bankas ēkā atrastos viesnīca? Vietā, kur apkalpo klientus, būtu ierīkots bārs? Tā ir viesnīcā “Fusion”. Vai arī reģistrācijas telpa tik liela, ka tajā varētu rīkot saviesīgu balli? Tā ir viesnīcā “Boscolo”. Es pat teiktu – tīrākā telpu izšķērdība. Prāgā tā ir. Šāda arhitektūras līmeņa viesnīcas ir vairākas, ko attīstījuši ārzemju investori.

“Fusion” nav no tām dārgākajām un apzeltītajām. Tā pārsteigs ar savu moderno risinājumu un pieejamām cenām. Te džinsu bikšu kabatas uz sienas kā dekors, te peļu slazds vietā, kur būtu gaidāms elektrības slēdzis. Par lampas “brunčiem” kalpo spainis. Istabā par plauktu kalpo kaste, kādā mana vecmāmiņa uzglabā kartupeļus. Gaiteņos sienas izkrāsotas melnas un ceļu rāda vien mirgojošas zaļas lampiņas ar istabas numuru. Sajūta kā kinoteātra gaitenī. Numurā uz sienas uzgleznota sievietes galva ar piecām acīm, kas rada ilūziju, ka dubultojas.

Šo viesnīcu var īpaši ieteikt daudzbērnu ģimenēm, jo ir pieejamas arī istabiņas pat ar sešām guļvietām. Viens variants – ar divstāvīgajām gultām. Otrs variants, pavisam netipisks – viena liela gulta, kurā var sagulēt seši pieauguši cilvēki.

Tā kā manu braucienu finansēja Prāgas vietvalži ar interesi izreklamēt viesnīcas, varēju izstaigāt vairākas. Ja vien atļauj līdzekļi kaut reizi mūžā izbaudīt ko skaistu un no ”augstajiem plauktiem”, iesaku viesnīcu ”Kempin-
ski”. Visapkārt fantastiskas gleznas, mākslas priekšmeti, modernais gaumīgā salikumā ar vēsturisko. Protams, cenas tikpat fantastiskas… Te nakšņo gan valstu pirmās galvas, gan mafijas bosi, zināja teikt vietējie.

Līdzīga sajūsma par stilīgu jūgendstila un pat kubisma ”uzfrišinājumu” bija viesnīcā ”Rocco Forte Augustine hotel”. Ja nevarat atļauties tajā nakšņot, tomēr ieteiktu iegriezties viesnīcas “Lichfield” bārā, kur es, alus nedzērāja, pirmoreiz to atzinu par garšīgu.

Tiem, kam patīk baroka stils un klasiskā mūzika, gluži kā paradīze būs viesnīca ”ARIA”. Viesnīcas darbiniece lepni paziņoja, ka te nakšņojušas tādas slavenības kā Pavaroti un… Elīna Garanča. Viesnīcā unikālais – viesiem pieejama mūzikas bibliotēka ar klasiskās un džeza mūzikas diskiem.

 

Braucienu apmaksāja Prāgas pilsētas Kultūras, starptautisko attiecību un tūrisma departaments.

 

Fakti

Apmeklējot Vecpilsētas torni, tūristiem tiek piedāvāta arī ekskursija pa vēsturiskām pazemes ejām, tostarp vecā cietuma teritoriju (biļete CZK 400).

Municipālā ēka – ieejas maksa par ekskursiju CZK 290 pieaugušajam, ģimenes biļete CZK 500.

Prāgas pilī ”garā” ekskursija – CZK 350.

1 lats = 36 kronas.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.