×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
6. aprīlis, 2018
Drukāt

Monika Zīle: Projekts ar izsmiekla nokrāsu (13)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Imants Parādnieks

Lielais pēc neatkarības atgūšanas Latviju pametušo skaits ir nopietna galvas un sirds sāpe gan sabiedrībai, gan valstij. Daļa šo gājputnu paguvusi iekārtot stabilas ligzdas aizrobežā un paredzamā nākotnē atpakaļ netaisās. Tajā pašā laikā pietiekami daudzi pieļauj, ka varētu atgriezties, ja vien… Aiz daudzpunktes seko vesela virkne priekšnoteikumu, kur lietišķību caurvij dzimtenei adresēta kritika un neskaidru pāridarījumu atbalsis. Šīs cilvēciskās emocijas mūsu politiķus parasti visspēcīgāk uzrunā kārtējo vēlēšanu priekšvakarā – notiek tautiešu diasporu aplidojumi, dzimst reemigracijas projekti. Tiesa, neviens līdzšinējais, aizkustinoša satura pastkartīšu sūtīšanu ieskaitot, nav bijis kaut cik auglīgs un varētu domāt, ka negatīvā pieredze politiķiem turpmākos reemigrācijas plānus liks izsvērt nopietnāk un piedomāt, lai tie neaizvainotu cilvēkus, kuri joprojām dzīvo Latvijā.

Diemžēl pašam svaigākajam tautiešu mājupsaukšanas projektam piemīt vairākas nejaukas nokrāsas. Augstprātīgs izsmiekls tostarp. Nav jāpiepūla iztēle, lai 425 699 eiro vērtajā idejā saskatītu nievājošu attieksmi pret ļaudīm, kas glabā uzticību savai valstij un ar nodokļiem pilda tās kasi. Ja viņi šeit “pārziemoja” ekonomisko krīzi, tad nekur jau neliksies, piecietīs arī citas ķibeles, kuru izskaušanai trūkst naudas. Jau tas vien, ka plāna administrēšanai paredzēts gandrīz ceturtdaļmiljons, mudina pievienoties valsts naudas bezjēdzīgu tērēšanu saskatījušajiem. Sava tiesa summas, bez šaubām, pa dažādām gultnēm tecēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzienā. Ministrija ir stabils Nacionālās apvienības lēnis, un šī valdošās koalīcijas politiskā spēka injicētais projekts (autors esot Saeimas deputāts Imants Parādnieks) veiksmīgi risina atalgojuma celšanu vismaz daļai iestādes darbinieku. Tas, kā prognozē plāna kritiķi, būšot vienīgais taustāmais ieguvums. Solītie deviņi tūkstoši eiro pārbraucēju uzņēmējdarbības sākšanas atbalstam – četri projekti katrā reģionā – pirmajā brīdī izklausās vilinoši. Tomēr, aplūkojot tuvplānā, tikai vairo skepsi. Pirmkārt, jau tāpēc, ka līdz oktobrim, kad ļoti tālredzīgi noteikta reemigrācijas plāna rezultātu apskatīšana, nav iespējams izvērtēt un atlasīt dzīvotspējīgus projektus, par īstenošanu nerunājot.

Bet! – kā mēdza iesaukties viens bijušais premjers – te arī spraucas no maisa īlens vēlēšanu izskatā. Par jauno Saeimu balsosim 6. oktobrī. Šī datuma priekšvakarā reemigrācijas projekta iznākumu vērtēt censtos tikai politisks pašnāvnieks. Bet NA, protams, ir pieredzējis spēlētājs un zina, ka uzvara vēlēšanās automātiski noraksta daudzas neveiksmes. No tādas puses lūkojoties, šis reemigrācijas plāns ir pat ģeniāls un varētu kalpot par uzskates līdzekli tam, kā vēlēšanu priekšvakarā savas partijas tēla spodrināšanai izmantot valsts naudu tik izveicīgi, ka neviens “knābs” nevarēs piekasīties. Opozīcija drīkst klaigāt, ka projektā var saskatīt izpaužamies tā saucamās deputātu kvotas, no kurām pirms budžeta pieņemšanas valdošā koalīcija šķietami atsacījās, un pārmest administratīvā resursa izmantošanu. Drīkst, jā. Bet tikmēr par reemigrācijas plānu nosauktā iespaidīgā summa jau sākusi apkalpot projekta tēvu politiskos mērķus.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Nav par ko īsti balsot. Būs vien jābalso par NA. NA varētu pie sevis paņemt cilvēkus no Pilsoniskās savienības, kas tika iekļauta savā laikā Vienotībā.

 2. Aleksandra Kutuzova Atbildēt

  Taisni ta, kur ir sie varenvertigie projekti pecvelesanu laika lidz nakamajam velesanam? Galvenais ir nolobet kaut kadus projektus un dabut naudu. Tas, ka reemigracijas jautajumu risinasana ir arkartigi svarigs jautajums, par to saubu nav nekadu, tikai kur paradnieks ar visu savu NA ir bijusi ieprieks, kur is ieprieksejo projektu pozitivi risinajumi? Laikam jau tomer nav ar ko palielities, vienigi ar finansejuma piesaisti. …un ja ta, tad skaidrs, ka siem zeniem nav pilnigi nekada redzejuma ka atrisinat so jautajumu un ari nebus. Skumji.

 3. Izskatās, ka NA arī nav bez grēka, līdzīga taktika kā Saskaņai un ZZS! Cīņa par noturēšanos pie siles! Bet, nu Parādniekam ticamība ir zudusi!

 4. Latviešu emigrācija nav nekas unikāls, to ir jāskata vispārējā tautu emigrācijas kontekstā. Uz atgriešanos var cerēt tikai pirmajos 5 gados, pēc tam tur nav ko laiku tērēt — tie cilvēki ir zuduši. Lielāku vērību ir jāpiegriež palicējiem, īpaši jaunām ģimenēm. Te NA ir daudz ierosinājusi, bet pārējie koalīcijas partneri nav bijuši īpaši atsaucīgi. Es ieteiktu Zīles kundzei tik daudz neburbuļot, bet atbalstīt NA, lai pēc nākošām vēlēšanām mums būtu pirmā nacionālā pēcokupācijas valdība.

 5. NA ar savas intereses bīda un nereti neatšķiras no saskaņas un zzs.Galvenais palikt pie svirām, lai labumi nekur nepazūd un VARAM varētu slaukt kā kārtīgam saimniekam pienāktos. Kā var ticēt Parādniekam un viņam līdzīgajiem no NA viņus atbalstīt?

 6. veco vēžu uzvara vēlēšanās ir naiva cerība ! – vismaz NA – kā meļiem , nacionālo interešu nodevējiem un
  analfabētiem tieslietās nespīd pilnīgi nekas ( ar vai bez kādiem tur projektiem)

 7. Šī pieminētā politiskā “ČAULU partija – “Nacionālā apvienība (NA) jau 28 gadus ir ļtautu un turpinās muļķot, visu darot pret latviešiem un Latviju. Rezultāts ap 400 000 tautas pazaudēja – tieši ar ZZS un TB/LNNK,NA gādību, kuri visu laiku ir bijuši pie varas. taisījuši prettautiskus likumus un turpina tos taisīt tādā pašā garā – kā aplaupīt tautu. Vai likumsprojekts par zemes izpirkšanau zem daudzīvokļu mājā, – ar kuiru grib vēl kādus 50 – 100 000 padzīt no Latvijas, ja pieņems tādu likumu un liks samaksāt “baltajiem baroniem” ap 300 līdz 500 miljonu par zemi kapa lielumā vai katram dzīvoklim 3 līdz 5 000, bet ja nepirks, dzīvokļus ieķīlās, lasi – atņems un pašus padzīs trimdā vai kapos.

 8. Savādi klausīties bijušo tautpartijieti Zīli, kuras partija Šķēles vadībā pirms vēlēšanām sevis reklāmai nelikumīgi pārtērēja desmitiem tūkstošus, un tos atpakaļ neatdeva.
  Tad jāpieņem likums – gadu pirms vēlēšanām saeimā nedrīkst iesniegt nevienu priekšlikumu.
  Vai tad arī ZZS tagad nevajadzētu taisnoties par mediķiem un skolotājiem tieši pirms vēlēšanām piešķirtiem algu paaugstinājumiem, ko? Nejēdzīgai e-veselībai iztērētajiem līdzekļiem…? Tie nav šo projektu tēvu „politiskie mērķi” veiksmīgai atkal nokļūšanai valdībā, ko?

  • Jāni, jūs kaut ko jaucat. Zile nekad nav bijis Tautas partijā un tādēļ piesaukt te Sķēles nelikumīgos kampaņu tēriņus ir galīvi nevietā!

 9. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Līdz šim nav manīts sekojošais: “tautiešu diasporu aplidojumi”. To tikai teikt un nenorādīt kur un kad, nav ne godīgi, nedz tasinīgi vai pateizi. Tā tad paliek tkai tukša runāšana un sabiedrības maldināšana – varbūt pat apzināta dezinformācija.

 10. oktobra mitrajās lapās nebūs nekāds atbalsts

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+