×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
3. decembris, 2012
Drukāt

Putins ierodas vizītē Turcijā

Foto - AFPFoto - AFP

Krievijas prezidents Vladimirs Putins šodien ieradīsies vizītē Stambulā, lai ar Turcijas premjerministru Redžepu Erdoganu apspriestu abu valstu domstarpības Sīrijas jautājumā.

Putina vizīte iepriekš tika pārcelta gan abu valstu atšķirīgo viedokļu dēļ, gan saistībā ar baumām, ka Krievijas prezidentam pasliktinājies veselības stāvoklis. Tā būs pirmā Putina ārvalstu vizīte kopš 5. oktobra, kad Krievijas prezidents viesojās Tadžikistānā. Sagaidāms, ka viens no galvenajiem sarunu tematiem pirmdien Putina un Erdogana tikšanās laikā būs Sīrija. “Sarunās tiks apspriesta virkne svarīgāko starptautisko un reģionālo jautājumu, tostarp samierināšanās Tuvajos Austrumos, situācija Gazas joslā, krīze Sīrijā, kā arī sadarbība,” teikts Putina ārpolitikas padomnieka Jurija Ušakova paziņojumā.

Turcijai un Krievijai ir nopietnas domstarpības jautājumā par veidu, kā pielikt punktu asiņainajai krīzei Sīrijā, kur kopš 2011. gada marta nemieros dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku. Spriedze abu valstu attiecībās spēkā pieņēmās šā gada oktobrī, kad, pastāvot aizdomām par ieroču pārvadāšanu, Turcijas iznīcinātāji piespieda nolaisties Ankarā Sīrijas pasažieru lidmašīnu, kas bija ceļā no Maskavas uz Damasku. Lidmašīnai pēcāk gan tika ļauts turpināt ceļu uz Damasku, taču Turcija konfiscēja aizdomīgo kravu.

Turcija, kas savulaik bija Damaskas režīma sabiedrotā, nu kļuvusi par vienu no asākajām Sīrijas kritiķēm. Taču Maskava joprojām turpina atbalstīt Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu, un kopā ar Ķīnu tā Sīrijas jautājumā bloķējusi vairākas ANO Drošības padomes rezolūcijas. Maskava arī iebilst pret Ankaras lūgumu NATO izvietot tās pierobežā ar Sīriju zenītraķešu “Patriot” baterijas. Krievija brīdinājusi, ka šāda rīcība varētu izraisīt plašāku konfliktu. Turpretī Ankara uzstāj, ka zenītraķešu baterijas tiks izmantotas tika aizsardzības nolūkos.

Tomēr par spīti domstarpībām atsevišķos jautājumos, abām valstīm ir nozīmīga sadarbība tirdzniecībā un enerģētikā. Krievija piegādā Turcijai teju visu tai nepieciešamo dabasgāzi un naftu. 2010. gadā Ankara panāca vienošanos ar Maskavu par valstī pirmās atomelektrostacijas būvniecību. Stambulā gaidāmajā sanāksmē paredzēts parakstīt virkni līgumu, tostarp saprašanās memorandu banku un finanšu jomā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+