×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. marts, 2012
Drukāt

PVD: Progress dzīvo cūku importa lietā nav panākts

Foto: LETAFoto: LETA

Neraugoties uz centieniem panākt Krievijas ieviestā dzīvo cūku importa aizlieguma atcelšanu attiecībā uz Latviju, pagaidām progress sarunās nav panākts, biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vakar vēlu vakarā Briselē noslēdzās Eiropas Savienības (ES) valstu galveno veterinārārstu sanāksme. Tajā Latvija pieprasīja informāciju Eiropas Komisijai (EK) par divpusēju sarunu iespējamību ar Krieviju, kura 23.martā paziņoja, ka izskata iespēju Dānijai un Spānijai atcelt noteikto aizliegumu dzīvu mājlopu importam.

“Progress nav panākts. Krievija joprojām izvirza virkni pretenziju saistībā ar Šmalenbergas vīrusu, lai gan Latvijā nekad nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums. EK pagaidām nespēj ietekmēt situācijas pozitīvu risinājumu. Sanāksmē gan tika nolemts, ka EK Pārtikas un veterinārais birojs vēlreiz pārskatīs visas sertifikācijas saistībā ar Latvijas cūku fermām, lai sniegtu Krievijai papildu garantijas, tomēr tas prasīs vismaz pāris mēnešu darba,” sacīja Balodis.

Viņš arī atzina, ka ne Dānija, ne Spānija nav atzinusi, ka būtu panākta vienošanās ar Krieviju par veto atcelšanu attiecībā pret šim valstīm.

“EK viennozīmīgi norādīja, ka neatbalsta divpusējas valstu sarunas ar Krieviju. Savukārt Dānijas un Spānijas galvenie veterinārārsti norādīja, ka nav saņēmuši oficiālu informāciju no Krievijas par it kā plānoto aizlieguma atcelšanu, par ko izskanēja minējums presē,” norādīja Balodis.

Savukārt uz jautājumu, vai PVD ir informēts par iespējamo cūkgaļas importa aizliegumu, par ko intervijā laikrakstam “Dienas Bizness” pieļāvuma formā izteicies ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, Balodis atbildēja noliedzoši.

“Ne Briselē, ne arī mums PVD nav šādas informācijas. Pagaidām runa ir tikai par dzīvu cūku kravu importa aizliegumu,” sacīja PVD ģenerāldirektors.

Kā ziņots, no 20.marta Krievija ieviesusi dzīvu mājlopu importa aizliegumu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā. Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām. Liellopus, aitas un kazas Latvijas lauksaimnieki uz Krieviju neeksportē.

Tikmēr zemkopības ministre Laimdota Straujuma “Nozare.lv” iepriekš sacīja, ka šonedēļ uz Briseli dosies augsta ranga ministrijas amatpersonas, lai ievadītu sarunas par kompensācijām Latvijas zemniekiem.

“Patlaban aprēķinām, cik lieli varētu būt zaudējumi, ko zemnieki cietīs cūku eksporta aizlieguma dēļ. Nav saprotams, kāpēc aizliegums attiecas uz Latviju, ja pie mums nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar Šmalenbergas vīrusu. Zemniekiem tādēļ nav jācieš,” sacīja Straujuma.

Saskaņā ar ZM datiem 2011.gadā 77% no kopējā Latvijas dzīvo cūku eksporta bija eksports uz Krieviju. 2011.gadā dzīvās cūkas bija ceturtā nozīmīgākā uz Krieviju eksportējamo produktu grupa jeb 5% no kopējās eksporta vērtības. Kopš 2008.gada dzīvo cūku eksports pieauga piecas reizes – no 3300 tonnām 2008.gadā līdz 16 300 tonnām 2011.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+