×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Reizniece-Ozola: Nekustamā īpašuma nodoklim jābūt “bagātnieku nodoklim”, nevis pašvaldību cīņu instrumentam par IIN (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu ministre Dana Reizniece - Ozola .

Nekustamā īpašuma nodoklim (NĪN) jābūt “bagātnieku nodoklim”, nevis pašvaldību cīņu instrumentam par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), intervijā aģentūrai LETA atzina finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Jau ziņots, ka Rīgā no šī gada īpašniekiem par mājokļiem bez deklarētiem iedzīvotājiem, nesakoptu zemi, kā arī par patvaļīgas būvniecības objektiem pieaug NĪN. Turpmāk NĪN likme īpašumam būs atkarīga no tā, cik personas nekustamajā īpašumā būs deklarētas.

Reizniece-Ozola atzina, ka NĪN funkcija būtu pildīt “bagātnieku nodokļa” uzdevumu un ļaut veicināt investīcijas, taču tagad NĪN ir kļuvis par instrumentu, kā pašvaldībām cīnīties par iedzīvotāju skaita palielināšanu un attiecīgi IIN ieņēmumiem.

“Tā ir greiza pieeja, ka nodoklis kalpo kā instruments par cita nodokļa ieņēmumiem, tāpēc ir jādomā, kā situāciju labot. Ja ir iespējams aplikt nekustamo īpašumu ar nodokli, tad tiem jābūt ļoti vērtīgiem īpašumiem. Šādiem īpašumiem varētu palielināt izmaksas, tajā pašā laikā neaiztiekot mazu īpašumu turētāju nodokļu slogu,” uzskata finanšu ministre.

Viņa pieļauj iespēju, ka būtu lietderīgi NĪN likmes fiksēt, lai pašvaldības ar nodokli nevarētu manipulēt. “Tagad pašvaldības var variēt ar NĪN apmēru, turklāt ļoti plašā amplitūdā. Nākotnē NĪN likmēm varētu būt dažādas gradācijas dažādiem nekustamā īpašuma veidiem, bet galvenais princips būtu – liels īpašums maksā stipri vairāk nekā neliels dzīvoklis. NĪN vajadzētu būt turīgo cilvēku nodoklim,” uzsvēra ministre.

Tajā pašā laikā Reizniece-Ozola pozitīvi vērtē to, ka pašvaldība var samazināt NĪN uzņēmējiem, lai piesaistītu investorus, kas rada darbvietas.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Es jau aizsūtīju rakstiski priekšlikumus lai izbeigtu šo PSRS laika murgu ,bet FM Valsts sekret. vietn. nodokļu ,muitas un grāmatv. jautājumos I.Šņucins 2015g 14.09. Nr4-09/4851 raksta ,ka nodokļu politika nav FM kopetencē.Tā lūk ,labā roka nezin ko dara kreisā.

 2. Neapliekamo minimumu katram cilvēkam un viss kārtībā!!

 3. bet ko darīt šodien????? man jau tūlīt atņems pēdējo mitekli virs galvas, nevis tajā Jūsu mistiskajā nākotnē…..

 4. paldies Dana,turies un ieved kārtību,Tu saproti lauku cilvēkus ,tas slogs ir liels un ja nav darba kur ņemt naudu,jo viss tik notiek pilsētās,nevar visi aiziet no laukiem.

 5. prieks par šo ministri! Atbildēt

  Paldies ministrei un visa laba vēlējumi! Beidzot ir cilvēks valdībā, kuram varētu ticēt. Paskatīsimies.
  p.s.
  ceru, ka misnistre Reizniece-Ozola izlabos dombrovska idiotisma ceļu.

 6. Sen bija laiks tā domāt un darīt!

 7. Ja lielākā iedzīvotāju daļa ir nabagi tad,no viņiem iekasējot nesamērīgi lielos NĪN nodokļus var vairāk noplēst naudas kā tos iekasējot no miljonāriem.Reiz Fliks ,air baltik šefs izteicās ,ka trūcīgiem Latvijā ir dārga dzīvošana,bet mūsu politikāņiem tas nav saprotams, jo pat trūcīgiem pensionāriem jāmaksā ienākuma nodoklis.

 8. Kvalitāti it visur, kundze Atbildēt

  Liels s**ds jāapliek ar lielāku nodokli. Te es domāju nesiltinātās ēkas.

 9. Pastāsti, smukais zaķīt, kā tiksi galā ar “dalīto īpašumu”? Plikpaurainajam rokerim, redz, nesanāca, bet rabarberu varonim KIŠKA par tievu …

 10. Kad Rīgas pašvaldība sāks maksāt par savā īpašumā esošajām nesakoptajām zemēm? Ja tās visas uzskaitītu, sanāktu pamatīga summa. Sāksim uzskaitīt!

 11. tas ir ārprāts, kas izskanējis NĪN sakarā par zemes kadastra vērtības pieaugumu.Izskatās, ka mūsu valstī katrs dara, ko grib. Rīga jau tagas rīkojas kā ASV ar miljonāriem, tikai mums astronomiskas summas NĪN nākas maksāt pensionāriem par savu vienīgo mitekli un, lai cūcība būtu pilnīga, ar piespiedu līgumiem vēl ir jānomā zeme no Rīgas domes

 12. Ne sevišķi gudrs formulējums – “bagātnieku nodoklis”, sevišķi veciem cilvēkiem, kuriem jau 100 gadus pieder īpašums Jūrmalā.

  • tad cilvēks, kuram pieder vērtīgs īpašums Jūrmalā nav bagāts?

   • Par Jūrmalu vai Mežaparku “iedzimtajiem” īpašniekiem. Tas, ka kādam pieder īpašums nenozīmē, ka viņam ir nauda, lai maksātu nesamērīgu NĪN,
    tagad visi sāciet brēkt, ka īpašumu var pārdot. Pirmkārt, tad cik no Jums ir gatavi savu īpašumu pārdot, lai pārcelto dzīvot citur, kur ir lētāk, domāju ka neliels skaits. Otrkārt, vai tad tās ir kādas īpašnieka darbības, ka pēkšņi ir lielāks NĪN, apkārt ir notikušas spekulatīvas darbības, un tā rezultātā (īpašniekam to negribot) ik gadu pieaug NĪN nodoklis. Man, kurš neveic nekādas pirkšanas pārdošanas darbības ir vienalga par tirgus vērtībām. Un kas notiks ilgtermiņā, (nepavelti to sauc par nekustamā īpašuma burbuli) visi vietējie būs pārdevuši īpašumus, būs saceltas mājas spekulantiem, burbulis plīsīs, un tad Jūrmalā neviens nedzīvos, no kā tad iekasēs nodokli un kurš tad par to maksās? Bez tam, kurš ir izdomājis, ka Jūrmala vai Mežaparks ir kas ekskluzīvs? Tās ir kādu spekulantu iedomas/dogmas. Man personīgi jau vairākus gadus riebjas braukt uz Jūrmalu, jo īpaši vasarā, kad visi mēģina ar auto tur aizbraukt un ir gatavi stundām nīkt sastrēgumos un elpot auto izmešus.
    Labprāt saņemtu Ministres skaidrojumu, kas ir NĪN būtība, un kādu pakalpojumu es saņemu pretī samaksājot NĪN.

Draugiem Facebook Twitter Google+