×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Baltkrievija – savdabīgs valsts kapitālisma un sociālisma sajaukums. Jura Lorenca reportāža (10)

Foto - Juris LorencsFoto - Juris Lorencs

Amerikāņu ekonomists, Nobela prēmijas laureāts Pols Krugmens vienā no saviem komentāriem laikrakstam “The New York Times” izteicās: “Ja jums jāizvēlas, kam ticēt – ekonomiskajai statistikai vai redzētajam, tad vienmēr labāk uzticieties pats savām acīm.” Par šo vārdu pareizību es varēju pārliecināties, jūnija vidū apmeklējot mūsu kaimiņvalsts Baltkrievijas galvaspilsētu Minsku.

Sakoptā Minska

Pasaules masu medijos par Baltkrieviju šodien sastopam visai pretrunīgas ziņas, kas parasti šai zemei nav visai glaimojošas: atpalikusi, nomaldījusies valsts kaut kur starp Eiropu un Krieviju, pēdējā Eiropas diktatūra. Pat Krievijā bieži atskan balsis, ka Baltkrievija “dzīvo uz mūsu rēķina”.

Pirmais, kas pārsteidz, iebraucot divu miljonu cilvēku apdzīvotajā Minskā – pamanāmā sakoptība, tīrība un kārtība. Pilsētā nav neviena grausta, nevienas pamestas mājas, neredz grafiti smērējumus, kas nu jau kļuvuši arī par Latvijas pilsētu ikdienu. Nevainojamas māju fasādes, ielas un ietves bez nevienas bedres, gludi nopļauti mauriņi un plaši apstādījumi, daži parki pat atgādina botānisko dārzu. Minskā nav kompaktas vecpilsētas, nedaudzās vecās baznīcas izmētātas visā pilsētas centrālajā daļā. Šeit dominē monumentāla pēckara gadu arhitektūra, tā saucamās Staļina mājas. Tomēr pilsētvide ir tik sakopta, ka šie padomju arhitektūras paraugi iegūst savdabīgu eleganci.

Pa plašajiem trotuāriem (Neatkarības prospektā to platums salīdzināms ar Tērbatas ielu Rīgā!) pastaigājas labi ģērbti cilvēki – meitenes augstpapēžu kurpēs, daudzi vīrieši tumšos uzvalkos un baltos kreklos ar kaklasaitēm. Visai neparasts skats modernajā pasaulē, kur pat prezidenti un premjeri aizvien biežāk rādās publikā pārspīlēti demokrātiskajā “casual” stilā.

Vēl viens pārsteigums – iespaidīgie būvniecības mērogi. Minskā visur redz ceļamkrānus – ceļas gan jauni dzīvojamie nami, gan sabiedriskās būves. Pilsētas lepnums ir jaunā Valsts bibliotēka, daudzās sporta celtnes un pavisam nesen pabeigtā grandiozā Neatkarības pils, kas vienlaikus kalpo arī par Valsts prezidenta rezidenci.

Es zināju, ka sports, it īpaši jau hokejs, ir Baltkrievijas prezidenta Lukašenko jājamzirdziņš, kam baltkrievi velta daudz līdzekļu. Bet tā nav tikai izrādīšanās, valsts “pīārs”, gatavošanās kārtējām olimpiskajām spēlēm. Parkos redz daudzus skrējējus un nūjotājus, ūdenskrātuvēs trenējas airētāji, bet pilsētas centrā izbūvētie brīvdabas basketbola laukumi pēcpusdienās pilni ar jauniešiem. Pats izmēģināju lielisko divu joslu platuma riteņbraukšanas celiņu, kas gar Svisločas upes krastu stiepjas divdesmit kilometru garumā.


Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. labākais Baltkrievijas raksturojums Atbildēt

  Makšķernieks Minskā saka: “Labi, ka vismaz mēs te, Baltkrievijā, dzīvojam kā Dieva azotē!”
  Lūk, cik vienkārši cilvēks raksturo savas valsts labklājību un drošību!

 2. Tūdaliņam ir ko BRĪNĪTIES Baltkrievijā, kur IR īsts saimnieks pie valsts stūres!
  Jau kad bija PČ Minskā Latvijas sportisti bija PĀRSTEIGTI par ļoti LIELO sakoptību, policijas darbu, gludajiem ceļiem, …

 3. Malači,cepuri nost ! Viņi saglabāja un viņiem ir ar ko aizsargāt saglabāto,ko visa tauta radījusi !

 4. PRIEKS, KA BALTKRIEVIJA NAV EIROPAS SAVIENĪBĀ, TAD BŪTU TAS PATS ĀRPRĀTS KAS MUMS: dzērāji,kurus LAIPNI uzņem slimnīcā, bet slimam tur vairs viertas nav; ubagi visās malās; no mitekļiem izmesti cilvēki, kuri uz ielas nonākusi ne jau tikai savas vainas dēļ; negodīgi bagātību ieguvuši ļaudis, kuri tiek godāti “ELITE”;iznīcināta lauksaimniecība, zvejniecības nozare; cilvēki par darbu saņem nabaga grašus un rezultātā spiesti doties svešumā; lauki pilnīgi tukši, infrastruktūra zem katras kritikas; likumi aizsargā negodīgus cilvēkus. Piem. izcērt mežu un naudu saimniekam nesamaksā – izstrādātājs rīkojies negodīgi, bet NAV NOZIEGUMA SASTĀVA…;tā varētu turpināt līdz apnikumam ar visiem piemēriem!! Lai BALTKRIEVIJAI VEICAS UN PREZIDENTAM SPĒKS VADĪT UN SARGĀT SAVU VALSTI NO ĻAUNIEM CILVĒKIEM!!!

 5. Ko VVF&Co. bija iecerējuši pirms 20 gadiem (sk.Lauku Avīze 1995.g.3.februāra nr.) – to Lorenca kungs 2015.g. apraksta:
  “Tas, ko mēs Latvijā gribētu redzēt, būtu jauns, tieši Latvijai piemērots sabiedriskais modelis, kas sevī apvienotu to labāko, kas ir izmantojams gan no sociālisma mantojuma, gan no kapitālistiskās sistēmas, no kurām ne viena, ne otra nav simtprocentīgi ne melna, ne balta.” (Tādi nu mēs esam, un tur nekā nevar darīt – runa Ņujorkā 1994.g.18.novembrī)

 6. manuprāt, baltkrievi ir balti ar līdzīgu raksturu, kā savulaik prūši. stūrgalvīgi, arī darbos, viņiem ļoti grūti ko iestāstīt, ja kaut ko ieņēmis savā galvā, tad viņu pārliecināt ir ļoti smagi, pat bezcerīgi. pastāvēs uz savu patiesību līdz “pēdējam bunkuram” un nemaz neklausās pretējās puses argumentos. tas ir par visām tēmām. nav tik emocionāli , kā krievi, vairāk patstāvīgi domājoši, domājoši, saimnieciskāki, kritiskāki, sava ceļa gājēji utt

 7. Modelis “valsts kapitālisma un sociālisma sajaukumā” ir visai veiksmīgs. arī Ķīna to pierāda

 8. Lai Dievs dod Lukašenko veselību vēl daudzus gadus!

 9. Laiks ne tikai pamācīt citus,bet mācīties arī pašiem! Atbildēt

  Pasaules ekonomiski spčīgākā valsts (skat.virsrakstu) Ķīna arī! Arī Baltkrievijā,starp citu,ikdienas pārtikai tiek piemērota samazināta-10% PVN likme!Ķīnā šī likme ir 13%.

 10. Laiks ne tikai pamācīt citus,bet mācīties arī pašiem! Atbildēt

  Pasaules ekonomiski varenākā valsts (skat.virsrakstu) Ķīna arī! Arī Baltkrievijā,starp citu,ikdienas pārtikai tiek piemērota samazināta-10% PVN likme!Ķīnā šī likme ir 13%.

Draugiem Facebook Twitter Google+