×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. oktobris, 2012
Drukāt

Sīrijas prezidents tiekas ar ANO īpašo sūtni

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Sīrijas prezidents Bašars al Asads svētdien Damaskā tikās ar ANO un Arābu līgas īpašo sūtni Lahdaru Brahimi, kurš ierosinājis Sīrijas karojošajām pusēm gaidāmo musulmaņu svētku “Eid al Adha” laikā ievērot pamieru.

Pēc tikšanās Brahimi mudināja karojošās puses pasludināt “vienpusēju” pamieru uz gaidāmo musulmaņu svētku laiku.

“Es aicinu visus pieņemt vienpusēju lēmumu pārtraukt naidīgumu “Eid al Adha” laikā un mudinu ievērot pamieru no šodienas vai rītdienas,” žurnālistiem sacīja Brahimi, norādot uz četras dienas ilgajiem musulmaņu svētkiem, kas sāksies 26.oktobrī.

ANO un Arābu līgas īpašais sūtnis arī uzsvēra, ka aicinājums ievērot pamieru ir viņa “personīgā iniciatīva, nevis plāns miera panākšanai”.

“Tas ir aicinājums ikvienam sīrietim,” piebilda Brahimi, atklājot, ka sazinājies gan ar politiskās opozīcijas pārstāvjiem Sīrijā un ārpus tās, gan ar bruņotajiem grupējumiem Sīrijā.

“Es sapratu, ka viņi ļoti atzinīgi” vērtē pamiera priekšlikumu, sacīja Brahimi.

Sestdien augstais viesis tikās ar Sīrijas ārlietu ministru Validu Muallemu un Asada režīma pieņemtajiem opozīcijas līderiem.

Ar Muallemu ANO un Arābu līgas īpašais sūtnis apspriedis “vardarbības pārtraukšanu (..), lai varētu sagatavoties globālam Sīrijas dialogam, kurā nebūtu nekāda veida ārvalstu iejaukšanās.”

“Šāds dialogs ir vienīgais veids, kā pārvarēt krīzi,” teikts Sīrijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.

Sestdien asiņainais konflikts Sīrijā izdzēsa vismaz 108 cilvēku dzīvības. 42 no nogalinātajiem bija mierīgie iedzīvotāji, liecina aktīvistu apkopotie dati.

Brahimi trešdien brīdināja, ka jau 19 mēnešus ilgstošais Sīrijas konflikts var visā reģionā izraisīt ugunsgrēku.

“Šī krīze nevar palikt ierobežota tikai Sīrijas teritorijā,” norādīja sūtnis. “Vai nu tā tiek atrisināta, vai arī tā kļūst smagāka, un [šajā reģionā] izraisa ugunsgrēku. Pamiers [musulmaņu svētku] “Eid al Adha” laikā būtu mikroskopisks solis Sīrijas krīzes atrisināšanas ceļā.”

Brahimi vēl nedēļas sākumā aicināja musulmaņu svētkos, kas ilgs četras dienas, sākot ar 26.oktobri, ievērot pamieru.

“Sīrijas tauta abās konflikta pusēs katru dienu apglabā kādus 100 cilvēkus,” trešdien norādīja sūtnis. “Vai mēs varam lūgt, ka upuru skaits šajos svētkos sarūk? Šie sīriešiem nebūs priecīgi svētki, bet mums vismaz ir jācenšas, lai tie nebūtu tik bēdīgi.”

Damaskas režīms ir apliecinājis, ka ir gatavs debatēm par Brahimi priekšlikumu, savukārt trimdas opozīcija norādījusi, ka attiecībā uz to, ka tiek apturētas ikdienas apšaudes, bumba ir valdības pusē.

“Ja Sīrijas valdība to pieņem, kā es saprotu, cerība ir, un ja opozīcija to pieņem”, ugunspārtraukšana varētu būt solis “pretim plašākam pamieram, smagās artilērijas atvilkšanai, tam, ka tiek apturētas ārzemju bruņojuma straumes, un tad – pretim politiskam atrisinājumam Sīrijā”, skaidroja sūtnis.

Brahimi nule kā apmeklējis vairākas reģiona valstis, kam ir liela ietekme Sīrijas konfliktā – Saūda Arābiju un Turciju, kas atbalsta dumpi, Irānu – Damaskas tuvāko reģionālo sabiedroto -, kā arī Irāku un Ēģipti.

Savukārt ANO komisijas locekļi, kas izmeklē cilvēktiesību pārkāpumus konflikta plosītajā Sīrijā, vēl otrdien brīdināja, ka ārvalstu kaujinieku klātbūtne Sīrijā var novest pie konflikta radikalizācijas.

“Ārvalstu kaujinieku, radikālo islāmistu vai džihādistu klātbūtne mūs ļoti satrauc,” žurnālistiem atzina komisijas vadītājs Paulu Seržu Piņeiru. “Viņu klātbūtne var veicināt radikalizāciju (..), šāda klātbūtne ir sevišķi bīstama ļoti nepastāvīgā konfliktā.”

Komisija bažījas, ka šie kaujinieki necīnās par “demokrātiskas valsts celtniecību Sīrijā”, bet paši par savām interesēm, norādīja Piņeiru.

Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011.gada marta, un saskaņā ar Londonā bāzētās aktīvistu organizācijas “Syrian Observatory for Human Rights” (SOHR) datiem tajā dzīvību ir zaudējuši 33 000 cilvēku – abu pušu karotāji un mierīgie iedzīvotāji. Atbilstoši oficiālās Damaskas datiem bojāgājušo skaits ir trīs reizes mazāks.

ANO ir pārstājusi veikt nemieros nogalināto uzskaiti, un neatkarīgu apstiprinājumu SOHR aplēsēm nav iespējams gūt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+