×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2014
Drukāt

Skaists suvenīrs, bet ne nauda 


Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas 2 eiro monētas jostas uzraksts "Dievs svētī Latviju".

Vienā no interneta portāliem piedāvāja iegādāties it kā jaunās eiro monētas, kas būšot Latvijas Bankas rīcībā tikai aprīļa vidū. Monētas attēlos bija skaistas – ar krāsainu emalju un Brīvības pieminekļa un citu Rīgas skatu attēliem. Kad sāku par monētām interesēties, piedāvājums pēkšņi no interneta pazuda. Vai tās patiešām ir īstas eiro monētas? 
Aivars Aglonā

Latvijas Banka šādas ar emalju izkrāsotas monētas izlaist neplāno. Tās pārstāvis Jānis Silakalns skaidro, ka monētu, tostarp eiro, izkrāsošana vai citu veidu mākslinieciska pārveidošana nelielos daudzumos, piemēram, atveidojot uz monētas citus elementus vai attēlus, ir izplatīta visā pasaulē. Bieži vien to veic arī privātas un pat oficiālas naudas kaltuves. Taču šādi pārveidotas naudas zīmes pārtop par suvenīriem, jo kļūst apgrozībai nederīgas un tās nevar izmantot kā likumīgu maksāšanas līdzekli. Tāpat šādas monētas netiks pieņemtas maiņai pret apgrozībai derīgajām monētām.

Latvijas Banka aicina būt uzmanīgiem ar līdzīgiem monētu pārdošanas sludinājumiem. Tā kā attiecīgās monētas nav Latvijas Bankas vai kādas citas eirozonas centrālās bankas izlaistas, šīm monētām klāt nav atbilstošu sertifikātu vai kādu citu apliecinājumu par to izdevēju un šo monētu statusu. Tāpat uzmanīgi jāizlasa arī uzraksti uz šādām monētām, jo ir izplatīti suvenīrkomplekti ar monētām, uz kurām rakstīts nevis “euro”, bet “cero”, “xero”, “ero” u. tml.

Latvijas Bankas izdoto kolekcijas un apgrozības monētu un to komplektu saraksts ir pieejams interneta vietnē www.bank.lv. Tās nopērkamas Latvijas Bankas kasēs (Rīgā, Liepājā un Daugavpilī) un numismātikas tirdzniecības vietās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+