Mobilā versija
+5.0°C
Daina, Dainis, Dainida
Pirmdiena, 23. oktobris, 2017
11. decembris, 2015
Drukāt

Kā vērtējat tiesībsarga veikumu? (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Tiesībsargs Juris Jansons.

Šajās dienās ikgadējā cilvēktiesību un labas pārvaldības konferencē uz piecu gadu laikā paveikto atskatās tiesībsargs Juris Jansons, kuram nākamā gada martā beidzas mandāta termiņš. Kā Jansona veikumu vērtē dažādu sabiedrības grupu intereses pārstāvošas nevalstiskās organizācijas?

 

Aleksandrs Molokovskis, “Apvienība HIV.LV” valdes priekšsēdētājs: “Līdz šim īsti sadarbība nav bijusi. Vienīgais – bijām sākuši konsultēties ar tiesībsargu pirms budžeta pieņemšanas, jo izskatījās, ka valdība mums nepiešķirs papildu līdzekļus, taču viss atrisinājās bez tiesībsarga iejaukšanās. J. Jansona darbību vērtēju pozitīvi, viņš intensīvi sakārtojis ļoti daudzas svarīgas lietas. Es būtu par viņa palikšanu amatā. Labāk, lai strādā pazīstama persona, kas sevi pierādījusi ar darbiem, nevis kāds politisks ieliktenis.”

 

Rudīte Brūvere, biedrības “Ģimenes šūpulis” vadītāja: “Saskarsme ar tiesībsargu bijusi, runājot par vecāku tiesībām izvēlēties mājas dzemdības, kuras apmaksā valsts taisnīgā veidā – tāpat kā apmaksā stacionārās dzemdības. Šajā jautājumā sadarbība bija laba, bet diemžēl tiesībsarga atzinumiem ir tikai rekomendējošs raksturs. Kopumā tiesībsarga darbu vērtēju pozitīvi. Vērojot, kā viņš iedziļinājās šajā mūsu aktualizētajā jautājumā, domāju, ka viņš tikpat nopietni attiecas arī pret citām lietām. Es būtu gatava balsot par to, lai viņu ievēl amatā atkārtoti.”

 

Alfs Trepšs, biedrības “Atvērtās pārvaldības partnerības Latvijā” (“APPL”) loceklis: “Biedrībā “APPL” nesen sēdē tieši vērtējām tiesībsarga darbu. Pirmkārt, gribu atgādināt, ka mainīti noteikumi, kā Saeimai var pieteikt referendumu. Kādreiz vajadzēja savākt 10 000 parakstu, bet tagad Saeima nobalsoja, ka būs nepieciešami 155 tūkstoši parakstu. Vienai sabiedrības grupai nav reāli savākt tādu skaitli! Tiesībsargam uz šādām lietām būtu strikti jāreaģē. Otrkārt, tiesībsargs nav pētījis, kā sadalās budžets – cik liela daļa paliek pašvaldībai un cik valstij. Ja valsts pašvaldībām nosaka ļoti daudz funkciju, jāvērtē arī, cik lielai daļai naudas būtu jāpaliek pašvaldībā. Treškārt, būtu jāskata arī jautājums, cik lielā mērā nevalstiskās organizācijas var ietekmēt procesus valstī. Mans jautājums tiesībsargam būtu arī par Laimdotas Straujumas demisiju – ja kāds noliek pilnvaras, tad viņam būtu jāatskaitās sabiedrībai, bet to neesam dzirdējuši.”

 

Hosams Abu Meri, Arābu kultūras centra priekšsēdētājs: “Mums ir bijusi sadarbība. Piemēram, bija gadījums, kurā arābu studenti augstskolā sastapās ar rasismu. Vērsāmies pie tiesībsarga, un birojs to atrisināja. Līdz ar to varu teikt, ka sadarbība bijusi pozitīva, nevaru sūdzēties – jebkurš iesniegums tika pieņemts un iestāde iesaistījās konflikta risināšanā. Esmu ar J. Jansonu pazīstams arī personīgi – aktīvs un gudrs cilvēks. Ja viņš gribēs šo misiju turpināt un Saeima viņu atbalstīs – kāpēc ne?”

 

Katrīna Krīgere, biedrības “Dzīvnieku brīvība” 
valdes locekle: “Pie tiesībsarga esam vērsušies vienu reizi, un birojs savu darbu veica godprātīgi savas kompetences ietvaros. Tomēr acīmredzot viņiem ir ļoti daudz iesniegumu, un mūsu pieteikumu izskatīja ļoti ilgā laikā – tas prasīja gandrīz piecus mēnešus. Jāteic, ka tiesībsargam vairāk ir konsultatīva funkcija un mūsu gadījumā viņi nevarēja mums palīdzēt, bet kopumā uzskatām, ka tiesībsargs strādā labi. Vienīgi pieteikumu izskatīšanas laiks ir pārāk gauss.”

 

UZZIŅA

* Tiesībsarga Jura Jansona pilnvaru termiņš beidzas 2016. gada 16. martā.

* Saeima J. Jansonu amatā ievēlēja 2011. gada 3. martā kā “Saskaņas centra” virzītu kandidātu ar 53 balsīm par un 40 – pret.

* “Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins norādījis, ka partija Jansonu atkārtotam termiņam, visticamāk, ne tikai nevirzīs, bet arī neatbalstīs.

* Starp tiesībsarga Jura Jansona aktualizētajiem jautājumiem ir netaisnība pensiju aprēķinā ekonomiskās krīzes dēļ, mācību līdzekļu sagāde skolās, pārmērīga zāļu lietošana psihiatriskajās slimnīcās, sistēmas trūkumi bērnu aprūpes iestādēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

  1. Pie tiesībsarga griezos divas reizes un pārliecinajos ka tas nav reņģēdāju tiesību sargs,bet valdošo tiesību sargs.

  2. Latvijā tāds arī ir?Ah,pareizi.Pirmoreiz izzīmējās prasot lielāku algu.Pirms budžeta pieņemšanas…

  3. Atmaskoja “bērnu tiesību aizstāvjus”, bērnu paverdzināšanu dziesmu svētkos, bāriņtiesu un socdienestu varoņdarbus…

  4. Ļoti labs. Zinošs, drošs, neuzpērkams. Vismaz atklāja patieso stāvokli pansionātos un bērnu namos. Un skolēniem nav jāizdod tik daudz naudas par grāmatām. Lai tik strādā tālāk. Smuks arī no skata un sakopts.

  5. Labs. Apsītis bija nulle.

  6. Zinošs, sakarīgs, strādāt gribošs, darbīgs. Salīdzinot ar iepriekšējiem, pat ļoti aktīvs. Seko visiem procesiem Valstī un atbildīgi dara savu darbu. Noteikti, lai turpina nākamo sasaukumu.

  7. Veikums? Runāšanas ir bijis daudz, bet virspusēji un populistiski.

  8. apaļa nulle manuprāt!

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Bagātie un nabagie

Latvijas miljonāru saraksta veidotāji vakar nosauca valsts 100 turīgāko cilvēku vārdus. Miljonāru saraksta galvgalī ir divi “ABLV Bank” bankas īpašnieki, kuru bagātība tiek lēsta par 315 miljoniem un 312 miljoniem eiro.

Eiropas Savienības statistikas birojs “Eurostat” šonedēļ publiskoja datus par nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvaru ES valstīs 2016. gadā. Atbilstoši šiem datiem Latvijā nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauti 28,5% no visiem iedzīvotājiem jeb 550 000 cilvēki.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+