×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
25. februāris, 2018
Drukāt

Vāc parakstus par minimālās algas celšanu līdz 1000 eiro (19)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par minimālās algas celšanu līdz 1000 eiro mēnesī.

Kā iniciatīvas autors norādīts Kaspars Savickis. Viņš rosina plānveidīgi trīs gadu periodā palielināt minimālo darba algu līdz 1000 eiro mēnesī, proporcionāli palielinot mēneša neapliekamo minimumu līdz 820 eiro 2020.gadā.

Savickis zināja teikt, ka OECD, Eiropas Komisija un tiesībsargs savos gada ziņojumos ir norādījusi, ka Latvija nepildot savas starptautiskās saistības, kuras uzņēmās, parakstot Eiropas Sociālo hartu un Eiropas Pamattiesību hartu. “Visas šīs organizācijas norāda uz sociālo nevienlīdzību, zemo minimālo algu un neapliekamo minimumu. Minimālai algai ir jāsedz iedzīvotāju pamata ekonomiskās vajadzības,” pausts iniciatīvā.

Tādēļ iniciatīvā mudināts grozīt likumu “Par Iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kā arī Ministru kabineta noteikumus, lai trīs gadu periodā līdz 1000 eiro mēnesī palielinātu minimālo darba algu un vienlaikus palielinātu arī neapliekamo minimumu līdz 820 eiro visām iedzīvotāju grupām. Iniciatīvas pieteikumā rosināts ar 2019.gada 1.janvāri iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja mēneša neapliekamo minimumu noteikt 400 eiro, ar 2019.gada 1.jūliju – 550 eiro, ar 2020.gada 1.janvāri – 695 eiro, bet ar 2020. gada 1.jūliju – 820 eiro.

Saistībā ar minimālās mēneša darba algas apmēru arī piedāvāts to celt pakāpeniski – no 2019.gada 1.janvāra minimālā mēneša darba alga būtu jānosaka 600 eiro apmērā, bet minimālā stundas tarifa likme – 3,75 eiro. Pakāpeniski ceļot minimālās algas apmēru un minimālo stundas tarifa likmi, 2020.gada 1.jūlijā tām attiecīgi būtu jāsasniedz 1000 eiro un 6,25 eiro.

Iedzīvotājiem palielinoties algām, valsts budžets tikai iegūs, jo iedzīvotāji spēs tērēt vairāk, pārliecināts Savickis. Viņaprāt, ir jāuzņemas atbildība par tām iedzīvotāju grupām, kas ir iestiguši parādos un emigrējušas no valsts lielāka ienākuma meklējumos, jādod iespēja iedzīvotājiem pelnīt un dzīvot, nevis eksistēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Lai izveido razotni un maksā kaut 10000 Kas vinam liedz???

 2. Ekonomista viedoklis Atbildēt

  Latvijas Bankas ekonomista Oļega Krasnopjorova viedoklis – neiespējami panākt minimālo algu 1000 euro 2 gados

  “Minimālā alga 1000 eiro – tas ir reāli pēc 20, nevis pēc 2 gadiem,” Oļegs Krasnopjorovs, Latvijas Bankas ekonomists pirms nedēļas

  Straujš minimālās algas kāpums nav nekāda brīnumnūjiņa, kas ar vienu mājienu mazinās ienākumu nevienlīdzību, tuvinās Latvijas algas Rietumeiropas līmenim un piepildīs valsts budžetu. Tieši otrādi – ja minimālo algu ceļ par daudz, tas gan uzņēmējiem, gan darba ņēmējiem nodara vairāk kaitējuma nekā labuma, īpaši nozarēs un reģionos ar zemiem ienākumiem.

  Latvijas Bankas uzņēmumu aptaujā katrs piektais Latvijas uzņēmums atbildēja, ka, palielinoties minimālajai algai 2014. gada sākumā, tam bija svarīgi vai ļoti svarīgi palielināt produktu cenas. Tas nozīmē, ka, pirmkārt, minimālās algas kāpumu toreiz daļēji finansēja patērētāji (t.i., Latvijas iedzīvotāji); otrkārt, cenu paaugstināšana vairākiem uzņēmumiem nozīmēja konkurētspējas zudumu gan iekšzemes tirgū, gan ārvalstīs (t.i., tika veicināts importa pieaugums un ierobežots eksports).

  Vājākas konkurētspējas un rūkošu ražošanas apjomu dēļ katram piecpadsmitajam Latvijas uzņēmumam bija svarīgi atlaist darbiniekus (kas nozīmē lielāku bezdarbu un emigrāciju). Turklāt katrs vienpadsmitais uzņēmums atbildēja, ka minimālās algas celšanas ietekmē viņam bija svarīgi ierobežot jauno darbinieku pieņemšanu darbā.

  Vērts atcerēties, ka 2014. gadā minimālā alga pieauga pirmo reizi četru gadu laikā, turklāt pieaugums bija tikai 35 eiro. Un tomēr uzņēmēji skaidri norādīja, ka pat šajā gadījumā minimālās algas celšanai ir tādas nevēlamas blakusparādības kā produktu cenu celšana un darbinieku skaita samazināšana.

  Jo lielāka ir minimāla alga salīdzinājumā ar vidējo algu, jo lielākas ir negatīvas sekas no strauja minimālās algas pieauguma. Piemēram, Latgalē minimālā alga pašlaik ir ap divām trešdaļām no vidējās algas privātajā sektorā, kas Eiropas Savienības (ES) mērogā ir ļoti augusts rādītājs, un tieši Latgale bija vienīgais Latvijas reģions, kur bezdarba līmenis 2016. gadā (17.5%) nesamazinājās salīdzinājumā ar 2013. gadu (šeit jāatzīmē, ka minimālā alga būtiski pieauga arī 2015. gadā).

  Vai tas nozīmē, ka minimālā alga nekad nevarēs sasniegt 1000 eiro? Protams, ka nē. ES valstīs, kurās pastāv minimālā alga, tā veido ap 40% no vidējās algas. Tas nozīmē, ka 1000 eiro minimāla alga Latvijā kļūs reāla, vidējai algai sasniedzot 2500 eiro (pirms nodokļu nomaksas). Saskaņā ar mūsu prognozēm tas var notikt 15–20 gadu laikā.

  – Latvijas Bankas ekonomista Oļega Krasnopjorova viedoklis

 3. 1. ceļot iedzīvotāju pirktspēju, mēs sekmēsim uzņēmējdarbību Latvijā, jo mūsu uzņēmēju galvenā problēma ir šaurais klientu tirgus un šo klientu zema pirktspēja.
  2. palielinot iedzīvotāju pirktspēju ceļot minimālo algu līdz 1000 eur mēnesi mēs sekmēsim, ka atgriežas iztikas meklējumos izklīdušie. Pēc aptaujas 1/3 aizbraukušo atgrieztos, ja varētu saņemt Latvijā1000 eur mēneša algu. Iztikas meklējumos aizbraukušie ir ne tikai ir tautas izdzīvošana, bet arī klientu tirgus mūsu uzņēmējiem, tautsaimniecībai.
  3. Ceļot minimālo algu līdz 1000 eur mēs ceļam iedzīvotāju labklājību, padarām viņus apmierinātākus ar dzīvi Latvijā laimīgākus
  4. Sekmējot uzņēmējdarbību, mēs palielinām apgrozījumu tautsaimniecībā, kas rada lielākus nodokļu ienākumus , kā rezultātā varam izmaksāt cilvēku cienīgas pensijas Latvijas pensionāriem, kas arī sekmes tautsaimniecības apgrozījumu.
  5. Ceļot minimālo algu, mēs samazinām aplokšņu algas un sekmējam lielākus nodokļu ienākumus valstī.
  6. Ceļot minimālo algu, mēs motivēsim mūsu uzņēmējus ieviest jaunākās darba organizācijas un ražīguma celšanas metodes.

 4. Malacis Kaspars, kaut vairak ta du Latvijā cilveku būtu.

 5. Paraksties par Latvijas nākotni mums un mūsu bērniem.
  Minimalo Algu Latvijā 1000 Eur/Mēn un Neapliekamo Minimumu 820 Eur/Mēn.

 6. Neatpaliksim no Briseles Atbildēt

  Atcelsim NĪN ģimenes vienīgajam mājoklim,samazināsim līdz Briseles 6% PVN pamatpārtikai!

 7. Izskatās, ka iniciatīvas autors grib saņemt algu, nevis strādāt. Tāda ideja var rasties tikai cilvēkam bez pamata izglītības. Un tādiem neviens nemaksās arī šobrīd noteiktos minimālos 430 EUR.

 8. Atbalstu .
  Saja joma mes nekadi nepildam ES direktivas. Par tam aizmirstam kaut ka.
  Beidzot ir jadoma par cilveku vajadzibam attieciba pret dargiem pakalpojumiem, precem.
  Prieks ta ir gudri ekonomisti ,lai beidzot sak risinat. Citadi gals klat.

 9. Gaidāma milzīga eiro devalvācija vai?

 10. Lai varētu tā palielināt minimālo algu ir pilnībā jāreformē visa nodokļu sistēma, jo daudzi nodokļu un nodevu maksājumi ir piesaistīti minimālai algai un palielinot min. algu būs arvien vairāk tādu, kas nespēs nomaksāt nodokļus un citus saistītos maksājumus – piemēram pašnodarbinātās personas, kas ir spiestas nodokļusmaksāt no minimālās algas neatkarīgi no tā vai tām ir bijuši reāli ienākumi.
  PS tas, ko pašrizējā valdība sauc par nodokļu reformu, nav nekāda reforma bet melu kampaņa slēptai nodokļu/budžeta ieņēmumu palielināšanai

 11. Kāda jēga minimālās algas lielumam, ka nekavējoties seko cenu kāpums dubultīgi.
  Sliktākais ir tas, ka cenas nav konkurences diktētas, bet valdības mudinātas.

 12. Ja runājam par minimālo algu, tad ar galvu vajag draudzēties. Reāli pietiktu ar neapliekamo minimumu, bet tad atkal valsts būs pakaļā

 13. Jasak pienemt lemumi sabiedribas laba tad ari kopeja situacija valsti uzlabosies.

 14. Tie parakstu vācēji varētu radīt kādu uzņēmumu un tur maksāt kaut vai desmit tūkstošus, tukšpļāpātāji.

 15. Kas tad maksās tos 1000euro jums pa darbu,ja mēs ar tehnologijàm atpaliekam?

  • kur tad ir tā mūsu NOKIA un tirgus,kurā to varēs realizēt par jebkuru cenu,par kuru vajadzēs pēc tās 1000 eiro minimālās algas?Neaizmirsīsim arī,ka nav jau Latvjā to miljonāru nemaz tik daudz,lielākoties visi par tādiem kļūst iesaistoties politikā un nonākot varas spicē.Parastie uzņēmēji mijonāru sarakstos it kā nefigurē,bet knapi velk dzīvību.Kurš tad to 1000 spēs maksāt?Un kam to saražoto pārdos un kas to pirks?

Draugiem Facebook Twitter Google+