Facēlijas.
Facēlijas.
Foto – Timurs Subhankulovs

Vai eļļas rutks der kā medusaugs bitēm? 0

Vai eļļas rutks der kā medusaugs bitēm? Kad tas jāsēj, cik daudz sēklu vajag uz hektāru? Kur var nopirkt sēklas un cik tās maksā?
 Skaidrīte Jaunzeme Dobeles novadā

Reklāma
Reklāma

 

FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
“Es pat nespēju iedomāties, ka pieaugušai sievietei var kaut ko tādu teikt” – sieviete vilcienā piedzīvojusi nepatīkamu izturēšanos no diviem pusaudžiem
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
Lasīt citas ziņas

– Eļļas rutks ir labs zaļmēslojums augsnes ielabošanai. Kā nektāraugs tas ir ļoti nenozīmīgs – ziedēšanas laikā bites no hektāra var ievākt ne vairāk par 30 kg medus. Tikpat daudz medus dod dabiskā pļava, kas zied no pavasara līdz rudenim. No produktīviem kultivētiem medusaugiem bites var ienest desmit, pat divdesmit reižu vairāk, – apgalvo zemnieku saimniecības “Kalna Smīdes” vadītājs Jānis Sietiņsons.

Augsnes apstrādes izmaksas pašlaik ir diezgan augstas, tādēļ jārēķinās ar ieguldīto līdzekļu atdevi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai nodrošinātu labu ienesumu, bitēm jābūt pieejamiem augiem ar augstu nektāra ražu. Izcili nektāraugi ir parastā facēlija, baltais jeb bišu amoliņš, dzeltenais amoliņš, griķi, vīķlapu jeb sējas esparsete, zilā ežziede, lavanda.

– Nektāraugus sēj ar aprēķinu, lai ziedētu tad, kad savvaļā to trūkst, – saka J. Sietiņsons. – Aveņu ziedēšanas laikā parasti bagātīgi zied arī daudzi citi savvaļas nektāraugi, kas bitēm var nodrošināt ilgstošu un stabilu ienesumu, tādēļ papildus sēt kultivējamos nektāraugus nav nepieciešams – tā būtu nelietderīga līdzekļu izšķiešana. Tukšais periods Latvijā lielākoties iestājas pēc Līgo svētkiem. Zemgalē, kur nav lielu savvaļas aveņu masīvu, tas sākas jau pēc pieneņu un ābeļu noziedēšanas.

Facēliju sēj vairākkārt, uz hektāru izlietojot 8 – 10 kg sēklu. Sāk ziedēt aptuveni pēc 45 dienām no iesēšanas. 


Griķus arī ieteicams sēt divas vai trīs reizes ar divu nedēļu starplaiku. Izsējas norma 70 – 80 kg/ha, cena 35 santīmi kilogramā. Tie sāk ziedēt 35. – 40. dienā pēc sējas.

Amoliņa ziedēšanas periodu var pagarināt, sējot sēklu maisījumu, kurā ir gan baltais, gan dzeltenais. Pirmais sāk ziedēt dzeltenais amoliņš, pēc 10 – 14 dienām tam pievienojas baltais. Amoliņam ir rupjas sēklas, kilograms sēklu maksā Ls 1,70, izsējas norma – vidēji 25 kg uz hektāru. Nevajadzētu to salīdzināt ar balto āboliņu, kam sēkliņas ir tik sīkas, ka hektāra apsēšanai pietiek ar 8 – 10 kilogramiem.

Amoliņu un griķu sēklas z/s “Kalna Smīdes” (Amatas novada Drabešu pagastā) varēs iegādāties, sākot no decembra.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.