×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. aprīlis, 2014
Drukāt

Vai krievu valodas aizstāvjiem ir iemesls priekam?
 (10)

Pikets1_TS_11

Marta nogalē “Nepilsoņu kongress” jūsmoja, ka Laimdotas Straujumas valdība nemaz negrasās sākt krievu skolās pāreju uz mācībām galvenokārt latviešu valodā. Par to liecinot tas, ka valdības apstiprinātajā rīcības plānā izpildes termiņi darbiem, kas saistīti ar latviešu lomas palielināšanu skolās, pārcelti no maija uz oktobri.

Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (“Vienotība”) toties apgalvo ka nekas nav pārcelts. Sākotnēji, gatavojot valdības rīcības plānu, darbus plānoja pabeigt agrāk, taču rīcības plānā uzreiz ierakstīts oktobris, jo bijis skaidrs, ka neko nevajagot sasteigt. Līdz maijam gan tikšot pabeigti kādi pētījumi, par kuriem ministre pagaidām negrib sīkāk runāt.

“Acīmredzot šo neval­stisko organizāciju pārstāvjiem bija nepieciešams saglabāt seju savu vēlētāju priekšā, imitējot savu darbību rezultativitāti,” tā “Nepilsoņu kongresa” paziņoto skaidro I. Druviete. Tātad viņi esot par saviem pasludinājuši panākumus, kas nemaz nav panākumi.

Tomēr ne jau tikai krievu skolu “aizstāvjiem” ir aizdomas, ka 2018. gadā plānotā pāreja uz mācībām latviešu valodā koalīcijas līgumā gan paziņota, bet reāla rīcība, lai virzītos uz priekšu, izpaliek. Jāatgādina, ka jau 2004. gadā, kad mazākumtautību vidusskolās ieviesa valodu proporciju 60 pret 40 par labu latviešu valodai, sākotnēji bija iecerēts pāriet uz mācībām latviski visos priekšmetos, kas nav saistīti ar mazākumtautību identitāti. Tikai tāpēc, ka izglītības sistēma tomēr izrādījās negatava šādai pārejai, reforma tika mīkstināta. Rodas bažas: ja nebūs skaidra rīcības plāna un konsekventas tā īstenošanas, iecere atkal netiks pilnībā vai pat nemaz īstenota.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja vietniece Vineta Poriņa (Nacionālā apvienība) atzīst: “Šobrīd šķiet, ka Izglītības un zinātnes ministrijā jaunas mazākumtautību izglītības pro­grammas izstrādes jomā tikpat kā nekas nenotiek. Iespējams, nav pietiekami kvalificētu speciālistu, kuri būtu kompetenti nodarboties tieši ar šādiem izglītības pārejas jautājumiem.”

Viņas partijas biedrs, arī Izglītības komisijas loceklis Raivis Dzintars gan ir samiernieciskāks un teic, ka “kaut kāds ieskriešanās laiks ministrijai jādod, tur ir jauna ministre”. Taču gan viņš, gan V. Poriņa ir vienisprātis: drīzumā jāaicina uz Saeimu ministrijas pārstāvji, lai viņi skaidrotu deputātiem, kādi konkrēti darbi sākti. “Aprīļa beigās, maija sākumā prasīsim tomēr kādu konkrētību,” tā R. Dzintars.

Negribot sasteigt


I. Druviete gan stāsta, ka Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) “visu laiku notiek darbs pie latviešu valodas stiprināšanas mazākumtautību izglītības programmās – notiek konsultācijas ar pedagogiem, ar vecākiem, ar speciālistiem”. “Darbs rit atbilstīgi plānam,” mēģina pārliecināt ministre. “Jāveic ļoti rūpīga plānošana gan mācību līdzekļu izstrādē, gan pedagogu sagatavošanā, gan arī sabiedriskās domas informēšanā. Nevaram gaidīt ātrus rezultātus. Neaizmirsīsim, ka noteiktais termiņš ir 2018. gads un koalīcijas sadarbības līgumā ir paredzēts tikai sagatavoties pārmaiņām. Tātad mūsu rīcībā ir pietiekami daudz laika.” Iespaids, ka nekas netiek darīts, varot rasties tāpēc, ka ministre dodot priekšroku ikdienas darbam, ne skaļiem paziņojumiem.

Līdzīgi izsakās viņas aizstāvji. Bijušais izglītības ministrs, tagad eiroparlamentārietis Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) teic, ka “ārpolitisku iemeslu dēļ darbošanās kļuvusi klusāka”. Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un zemnieku savienība), kura vada Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju, saka: “Man šķiet, ka ministre labi apzinās, ka šos darbus nevar sasteigt.”

Izsekot konkrētiem paveiktiem darbiem ir gana grūti arī tāpēc, ka pāreja uz mācībām galvenokārt latviešu valodā paredzēta tikai valdošās koalīcijas sadarbības līgumā, nevis valdības deklarācijā. Marta nogalē valdībā pieņemts konkrēts rīcības plāns deklarācijas izpildei, bet konkrēta punkta par to, kā sākt ieviest 2018. gada skolu latviskošanu, tajā nav. Līdz 1. oktobrim gan paredzēts veikt darbus, kas saistīti ar plāna punktu, kas paredz “stiprināt piederību Latvijai un nacionālo identitāti sabiedrībā un diasporā, sekmējot sabiedrības saliedētību un veicinot latviešu valodas lietojumu”. Konkretizēti šie darbi nav. Sadarbības līguma izpildei plānus toties neraksta.

Jāatspēko mīti


Rodas iespaids, ka tāpēc arī 2018. gada pārmaiņas skolā pieminētas tikai rīcības plānā: lai Nacionālās apvienības un daļēji “Vienotības” politiķu vēlmes būtu apmierinātas, bet no praktiskiem darbiem varētu izvairīties. Nacionāļi apgalvo, ka pret darbu iekļaušanu deklarācijā bijuši Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā arī Reformu partijas (RP) politiķi. D. Reizniece-Ozola gan teic, ka ZZS šī tēma vienkārši nav bijusi prioritāte.

Par RP attieksmi pret iecerētajām 2018. gada pārmaiņām var spriest pēc RP pārstāvja Edgara Rinkēviča vadītās Ārlietu ministrijas pagājušās nedēļas paziņojuma, kur cita starpā teikts: “Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma ir skaidri vairākkārt norādījusi, ka šīs valdības laikā reformas mazākumtautību izglītībā nav plānotas un netiks veiktas. Latvija to ir paudusi arī starptautiski – EDSO Pastāvīgās padomes sēdē šā gada 27. martā.” Tā ministrija atbildējusi uz Krievijas pausto uztraukumu par plānotajām pārmaiņām Latvijas mazākumtautību izglītībā. Nevis ieteikusi kaimiņvalstij nejaukties Latvijas iekšējās lietas, bet taisnojusies un pat solījusies, kas nekas taču netiks darīts!

Tikmēr citi politiķi lej eļļu ugunī un palīdz pretlatviskām organizācijām, pārspīlējot iecerēto reformu. Partijas “Vienoti Latvijai” līderis Ainārs Šlesers paziņojis: “Esmu kategoriski pret to, ka 2018. gadā tiktu slēgtas krievu skolas Latvijā, ko šobrīd piedāvā visas šībrīža varas partijas.” Lai gan krievu skolas neviens nav plānojis slēgt!

“Nepārtraukti nākas atspēkot mītus par to, kas tad īsti 2018. gadā ir paredzēts. Saku vēlreiz, ka būs tikai likumsakarīgs līdzšinējās valsts valodas politikas turpinājums, kas vērsts uz latviešu valodas stiprināšanu skolās, tostarp mazākumtautību vidusskolās. Nav paredzēts slēgt tā saucamās krievu skolas,” kārtējo reizi spiesta uzsvērt ministre.

Kas būs tālāk?


Jau oktobrī gaidāmas Saeimas vēlēšanas, pēc kurām sāks strādāt jauna valdība. Tāpēc šai koalīcijai jāizdara viss, lai pārmaiņas patiesi sāktu un tās nebūtu tik viegli apturēt. To, ka jāsāk darbi, kurus nākamās valdības nevarēs viegli atcelt, atzīst arī I. Druviete. K. Šadurksis toties ir pārliecināts, ka nākamā valdība saglabās pēctecību un neatkāpsies no šīs valdības sāktajiem darbiem.

I. Druviete vairākkārt teikusi, ka, viņasprāt, Izglītības likums nav jāgroza – stiprināt valsts valodu var arī esošā likuma ietvaros. R. Dzintars gan uzskata, ka likumā skaidri jānosaka latviešu valodas lomas palielināšana. Tas jādara tieši tāpēc, ka nav zināms, kāda būs nākamā valdība, tāpēc svarīgi, lai jau šī valdošā koalīcija skaidri iezīmētu latviskāku izglītību. Ja IZM likuma grozījumus nepiedāvās, to darīšot pati NA.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tā jocīgi visa tā vāvuļošana izklausās,bet vainīga valdība ar savu nostāju.Nulles variantu norakstīja.Cik izdevīgi aiz krieva,nepilsoņsa, muguras izdevās prHvatizācija,ES un NATO,zemju iztirgošana draudzīgajiem Eirpiešiem.Un vēl ražotņu iznīcināšana.Cik jestri palīdzam skolot un gatavot kadrus Europas darba tirgum.Toties ierēdniecībai zaļā gaisma tunelī.
  Neviens taču negaidīja,ka kompanjoni savos uzņēmumos pieprasa krievu valodas zināšanas.
  Un atkal – krievs vainīgs?
  Odesiešu variants.Ne bū ne mē valodās.Žestu un zīmuļa kontakti.Sāra zīmē uz papīra vajadzīgo preci veikalos.Ja nesaprot,ka zīmējumā attēlotas olas – piezīmē visu iztrūkstošo,un –kontakts ir.
  Jānosaka pilsonības saņemšanas laiks,un ja negrib,vai nevar-ceļš uz sapņu zemi ar mīļajā valodā runājošiem atvērts.

 2. Domāsim ar galvu! Atbildēt

  Liecieties mierā! Neizdarīsim Putinam šādu pakalpojumu! Ek kā viņš to gaida! Attiecība 60:40 ir pilnīgi pietiekoša, lai krievu jaunieši apgūtu latviešu valodu. Tas jādara gudri bez piespiešanas, jo citādi mēs iegūsim tikai nevajadzīgu, naidīgu piekto kolonnu. Kas attiecas uz vecajiem ļaudīm, tad mēs paši to labi zinām, ka vecumdienās iemācīties valodu vairs nevar, ja līdz šim nav bijusi īpaša vajadzība to lietot. Vecajiem ļaudīm jāļauj mierīgi nodzīvot līdz mūža beigām. Pati daba tad noliks visu pa vietām.

  • Tie vecie ļaudis 20 gadus atpakaļ nebija tik veci. Skolām jābūt tikai latviešu valodā un nav ko atkal visādi spriedelēt. Riebjas klausīties. Paši atļaujam vairoties pilsoņiem,kuri nezina un negrib zināt valsts valodu. Es apbrīnoju ,cik stulbam jābūt ,lai visu laiku bļautu tikai par to,ka jāmācās tā valsts valoda ,kura ir valstī.

 3. Давайте, давайте…. Никаких уступок русским. Это же ниже собственного достоинства. Дети учились, осваивали язык на уроках лат.языка. Так нет же, они же показывают хорошие результаты по другим предметам. Давайте сделаем так, чтобы не показывали. Введём сначала 60/40%, а потом вообще, Пушкина и Достоевского на латышском пусть учат.
  Не надо никаких уступок! Мы сами всё сделаем! В первый раз вышло 50 человек. Во второй 250. Завтра выйдет 500. Надо будет – выйдет 10 тысяч. Не сразу – но выйдет. И да, поспрашивайте друзей латышей – не так уж много латышей хотят, чтобы русские дети хорошо говорили по латышски. Гораздо меньше чем Вы думаете. Так что это больше похоже просто на мелкую пакость (месть).

 4. Vajag, jo vēl aizvien ir bērni, kas ne vārda nesaprot latviski. Savukārt loģiski domājošie krievvalodīgie vecāki savus bērnus sūta skolā ar latviešu valodu, kā rezultātā pat jāpalielina 1. klasīšu skaits. Pamazām jāsamazina īpašo skolu skaits, jo mērķis ir integrēt sabiedrībā visus pilsoņus, bet tagad sabiedrības šķelšanās notiek jau no bērnudārza! Galvenais šķērslis šim pasākumam ir izstrādāt plānu no valdības IZM puses, otrs – atrast pietiekami daudz pedagogu, kas spētu mācīt bērnus, kas slikti saprot latviešu valodu. Risinājums ir sākt ar bērnudārziem un katru gadu likt klāt pa vienai klasītei vai arī mācīt visiem latviešu valodu un tiklīdz ir gatavi mācīties latviešu valodā, tā pārslēgt klasi latviešu plūsmā (jau sarežģītāk).

 5. Man patik si fraze-ja zdes rodilsja. Ja es piedzimtu zemudene-es butu NEPTUNA mantinieks????

 6. Piekrītu Dzintaram.

 7. Ja ieskatās sapulcējušos ļaužu sejās, viņu seju izteiksmēs, skatienios, kuros atspoguļojās naids un ļaunums, pārņemm pārdomas par to, kādi cilvēki mums blakus dzīvo

 8. Ja Latvija spēs pastāvēt ka nacionāla valsts, tad tas būs tikai NA un to latviešu, kuri ciena sevi un savu tautu, nopelns, jo, kā pierāda notikumi Ukrainā u.c. post PSRS valstīs PSRS radītie homo sovieticus “nesadzīvošanas” iemesli ir nacionālo valstu valodu mācīšanās negribēšana, nesamierināšanās ar “uzvarētāju” statusa nodrošināto priekšrocību zaudēšana. Atgriezšanas PSRS nodrošinātu pierasto eksistenci-var kaut ka strādāt, kaut ko saņemt, darbā dzerstīties, par dzīvokli nemaksat-ārā nemet u.c. Un šie cilvēki piespēlē Putina murganaijai idejai par PSRS impērijas atjaunošanu.

 9. Malači, NA! Vienīgie, kuri nepārtrauc aktualizēt skolu pāreju uz izglītību latviešu valodā. Vienīgā partija, kurai interesē latviskas Latvijas pastāvēšana. Lai veicas!

Draugiem Facebook Twitter Google+