×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Vai novados jau sākušies pavasara plūdi?

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Vladislavs Ruskulis, 
Daugavpils domes civilās aizsardzības speciālists:
 “Pēdējās dienas mums nav bijušas garlaicīgas. Diennaktī ūdens līmenis Daugavā pacēlies par vairāk nekā diviem metriem. Vienubrīd ledus upē sakustējās, taču drīz vien atkal iestrēga. Skaidrs, ka no Baltkrievijas lielie palu ūdeņi vēl tikai tuvojas.

Visi dienesti gatavi sākt operatīvos darbus. Esam noslēguši notekūdeņu sistēmas, lai nepieļautu upes ūdeņu nekontrolētu ieplūšanu pilsētā. Civilās aizsardzības komisijas sēdē vēlreiz pārrunājām pretplūdu pasākumu plānu. Esam sagatavojuši tehniku, smilšu maisus, laivas, gumijas zābakus u.tml. aprīkojumu. Apzinātas arī vietas, kur vajadzības gadījumā izvietot no applūdušajām mājām evakuētos iedzīvotājus. Mums šāda prakse jau izkopta gadu no gada. Arī riska zonās dzīvojošie jau zina, kas jādara, un pavasaros laikus gatavojas, taču, neskatoties uz to, viņus vēlreiz brīdinājām, lai nostiprina pagalmos priekšmetus, iznes svarīgākās lietas no pagrabiem un sagatavojas iespējamai evakuācijai.”

 

Nikolajs Sapožņikovs, 
Ogres novada domes pārstāvis:
 “Situācija kļūst kritiskāka ar katru brīdi. Laikapstākļi ir draudzīgi sniega kušanai un ledus iešanai. Ir izveidojies ledus blīvējums Ogres upes lejteces daļā. Dārzkopības sabiedrības “Ogre” teritorijā, kur parasti lieli plūdi, pagaidām ūdens vēl nav sasniedzis kritisko robežu, taču rēķināmies ar to, ka no Vidzemes puses lielā palu ūdeņu plūsma vēl tikai sāksies tuvākajās dienās. Ogresgala centrā daudziem par pārsteigumu applūdusi kādas dzīvojamās mājas teritorija, kuru nevienu citu gadu palu ūdens nebija ieskāvis. Pie Lielpeču mājām applūdis ceļš, līdz ar to ir apgrūtināta piekļuve gājēju tiltam pār Ogres upi. Taču dienesti strādā diennakts režīmā un ir gatavi sākt darbus. Cilvēki ir brīdināti. Hidroelektrostacijas slūžas atvērām jau svētdien. Asajos upes līkumos var veidoties ledus krāvumi. Dzīvojot pie upes, izbaudām tās skaistumu, bet rēķināmies arī ar riskiem, ko tā var sagādāt. Par plūdu sākšanos iedzīvotājiem tiks ziņots ar sirēnu palīdzību, plašsaziņas līdzekļos, kā arī sazinoties individuāli.”

 

Felikss Jasens, 
Jelgavas pilsētas pašvaldības Civilās aizsardzības speciālists: 
”Ūdens līmenis Lielupē tuvojas trīs metru atzīmei virs jūras līmeņa. Visi operatīvie dienesti strādā pastiprinātā režīmā un situācija tiek kontrolēta. Lielupē pie Staļģenes, Mežotnē un Ūziņos ūdens līmenis lēnām krītas. Savukārt pie Kalnciema, kur ūdeni vēl aizvien klāj ledus, tieši pretēji – līmenis turpina celties. Pilsētas nomalēs satiksmei slēgti vairāku ielu posmi, kurus applūdinājuši Svētes upes ūdeņi. Upes straume uz atsevišķiem ceļiem izveidojusi izskalojumus, taču tie tiks aizbērti uzreiz pēc paliem. Dažviet caurtekas esam nostiprinājuši ar smilšu maisiem. Ledus sastrēgumi veidojas Driksā pie Mītavas tilta, Platones upē pie Strautnieku tilta, Svētē pie Baložu tilta. Pagaidām no pilsētā applūdušajām ēkām evakuēti divi cilvēki un divi suņi. Vakarrīt pašvaldības policijas darbinieki evakuēja suni, kas bija piesiets pie sētas Upeņu ielā, un dzīvnieku nogādāja Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas klīnikā.”

 

Viesturs Dandens, 
Apes novada domes priekšsēdētāja vietnieks:
 “Pagaidām pie mums viss vēl samērā mierīgi – ūdens līmenis Gaujā ceļas palēnām. Gaujienas pagastā ir viena konkrēta māja, kas kā katru gadu ir apdraudēta plūdu laikā, taču tur mītošā kundze jau ierasti kategoriski atsakās māju pamest. Ar viņu regulāri sazināmies. Arī Virešu pagastā būtībā tikai viena apdraudēta mājsaimniecība. Citur plūdi var radīt neērtības, taču evakuācija parasti nav nepieciešama. Ūdens līmenis Gaujā vēl tikai celsies, jo mežos vēl ir daudz sniega. Ja būs lietus, situācija varētu saasināties. Kā parasti sekojam līdzi ceļu stāvoklim, caurtekām. Mūsu novadā veiksmīgā kārtā plūdu riska zonās ir maz māju un pamatā applūst pļavas.

 

Fakti

* Pēdējās dienās ievērojami paaugstinājies ūdens līmenis Lielupē, Ogrē un Daugavā. Īpaši līmenis pieaudzis vietās, kur izveidojušies ledus sablīvējumi.

* Gaidāma teju visu Latgales un Vid­zemes upju pārplūšana.

* Lielākais plūdu risks Vidzemē tiek prognozēts Gaujienā, Alūksnē un Madonā.

* Jelgavas pilsētā un novadā no applūdušām mājām evakuēti vairāki iedzīvotāji un mājdzīvnieki.

* Kurzemi pali tikpat kā nav skāruši.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+