×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
2. augusts, 2016
Drukāt

“Kultūrzīmju” izvēle. Valmierā – intriģējoši pirmuzvedumi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Festivāla intriģējošākais notikums ir Raiņa "Spēlēju dancoju" iestudējums.

Šīs nedēļas nogalē – 5., 6. un 7. augustā – Valmierā tiks aizsākta jauna, interesanta norise, kas, cerams, ar laiku izvērtīsies par mākslinieciski kvalitatīvu un jaunrades piepildītu tradīciju – Valmieras vasaras teātra festivāls.

To atklās Igaunijas eksperimentālais projektu teātris “MTÜ Kell Kümme theatre” ar R. Blaumaņa laikabiedra, cilvēka tumšāko kaislību pētnieka, zviedru dramaturga A. Strindberga “Jūlijas jaunkundzi” – Kersti Heinlo par šo lomu 2014. gadā saņēma Igaunijas Teātra balvu “Estonian Theatre Awards” nominācijā Gada aktrise. Līdzās bērnu un jauniešu, kino un mūzikas programmām festivāla īpašā intriga ir trīs īpaši tam radīti jaundarbi – R. Blaumaņa “Purva bridējs. Ciltskoks” (Kristaps Pētersons, notiks pļavā Sajūtu parkā Gaujas stāvajos krastos), “Tālavas taurētājs” (autori – dizaineru duets MAREUNROL’S un SHIPSEA, Bānīša depo, Dzelzceļa ielā 5) un Raiņa “Spēlēju dancoju” (Mārtiņš Eihe, Kristians Brekte un grupa “Iļģi”, Dzirnavu 15, Valmiermuižas staļļa pagalmā).

Kā atzīst festivāla mākslinieciskais direktors Reinis Suhanovs, jau uzreiz nav bijis šaubu, ka tā programmā jābūt jaundarbiem. Turklāt – tādiem, kas saistīti ar pilsētvidi un kas nebūtu kā turpinājums Valmieras teātra repertuāram, bet pilnīgi cita rakstura notikums, kur var atļauties pieaicināt arī māksliniekus, kas ikdienā teātra izrādes netaisa vai arī nav galvenie to autori, dodot iespēju viņiem izstāstīt klasisku stāstu ar saviem izteiksmes līdzekļiem. Daudziem vēl labā atmiņā ir cita valmieriešu tradīcija – Rūdolfa Blaumaņa Teātra festivāls, kas aizsākās 1999. gadā un notika reizi trīs gados. Savukārt šis būšot jauns un saturā citāds starpdisciplinārs vasaras festivāls, plānots reizi divos gados kā skatuves mākslas svētki Valmierā.

Festivāla intriģējošākais notikums ir Raiņa “Spēlēju dancoju” iestudējums, kas caurausts ar postfolkloras grupas “Iļģi” leģendāro mūziku. Blaumaņa “Purva bridējs. Ciltskoks” pamatā būs elektroakustisks skaņdarbs, kura centrā atradīsies cilvēku balsis no solo līdz korim visdažādākajās niansēs. Savukārt stāsts par “Tālavas taurētāju” būs vizuāls kostīmu un skaņas uzvedums, kurā, rezonējot ar nemierīgajiem notikumiem šobrīd pasaulē, modes un skaņu poēmas valodā tikšot izpausti pārlaicīgi kultūrapziņas kodi.

Interesanta festivāla laikā solās būt arī kino pieredze – filmu programma veidota sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kino festivālu, un tajā iekļautas pēdējo gadu labākās ziemeļvalstu filmas. Bērnu programmas ietvarā Valmieras daudzdzīvokļu namu pagalmos taps muzikāla izrāde “Nāc laukā!”, bet 6. un 7. augustā plkst. 14 Valmieras skeitparkā notiks izrāde jauniešiem “Supsupsukas”, ko veido jaunās paaudzes skatuves mākslinieki – režisors Jurijs Djakonovs, aktieri Ance Kukule, Klāvs Mellis un ­Uldis Sniķeris.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+