×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
9. janvāris, 2014
Drukāt

Vecpiebaldzēnus aicina izteikt viedokli par baznīcas torņa nākotni (2)

Foto: latarh.lvFoto: latarh.lv

Vecpiebalgas baznīcas torņa atjaunošanas fonds sadarbībā ar novada pašvaldību un evaņģēliski luterisko draudzi 17. janvārī aicina uz Vecpiebalgas baznīcas torņa būvniecības ieceres sabiedrisko apspriešanu, ziņo portāls vecpiebalga.lv. Apspriešanas laikā arhitekte Ausma Skujiņa klātesošos iepazīstinās ar iespējamajiem torņa vizuālā tēla risinājumiem.

Vecpiebalgas mūra baznīca celta 1845. gadā pēc arhitekta Geista projekta kā viena no pirmajām neogotikas ēkām Latvijā, ar biezām mūra sienām un augstu torni, kura proporcijas kārtotas atbilstoši ”zelta griezuma” likumībām, informē portāls latarh.lv.

1944. gada 20. septembrī, vācu karaspēkam atkāpjoties, baznīcu uzspridzina. Pēc tam tā pamazām sagrūst un tiek postīta. Tikai 1988. gadā sākas drupu novākšanas talkas. Čikāgā mirušā Latvijas armijas virsnieka Harija Broka ziedojums paver iespēju izstrādāt projektu un uzsākt baznīcas atjaunošanu. Lūgšanas telpai un daļai draudzes telpu uzliek jumtu, ieliek logus un durvis, veic iekšējo apdari. 1997. gadā baznīcu iesvēta. Torņa daļai līdzekļu nepietiek! Ir pagājuši 15 gadi, bet torņa nav vēl arvien. Patlaban izstrādāts torņa atjaunošanas mets, kas paredz saglabāt vēsturiskos apjomus, bet veidot tos ar ķieģeļa sienām un metāla karkasu, nevis no bieziem akmens mūriem. Konstruktīvā priekšlikuma autors ir Andrejs Barbars. Orientējošās celtniecības izmaksas – aptuveni 380 000 latu, taču tiek meklēts ekonomiski izdevīgākais variants, kas pieļautu pilnveidošanu laika gaitā.

Lai īstenotu ideju par torņa būvniecību, piebaldzēni ir nodibinājuši Vecpiebalgas baznīcas torņa atjaunošanas fondu. Fonda iniciatori un dibinātāji ir rakstniece Inguna Bauere, arhitekts Aleksandrs Kiršteins, Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule, uzņēmēji Valdis Cīrulis, Ilmārs Glāzers un Arnis Pooks, pašvaldības domes priekšsēdētāja Ella Frīdvalde – Andersone, draudzes mācītājs Intars Jonītis, sabiedriskais darbinieks Indriķis Putniņš un ekonomists Uldis Glāzers. Fonda valdē darbojas tās priekšsēdētājs I. Putniņš, draudzes pārstāvis – U. Glāzers, projektēšanas un būvniecības eksperts – A. Kiršteins un pārstāvis no uzņēmēju vidus – V.Cīrulis. Lai varētu sekmīgi tikt īstenoti projektēšanas darbi, šobrīd nepieciešams arī Vecpiebalgas sabiedrības viedoklis par to, kādam būtu jāizskatās baznīcas tornim.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ir labi , ka ir cilvēki kas grib atjaunot vēsturisko mantojumu.

  2. Laba doma! Lai veicas! Čangalienas baznīca jau pa gabalu spīd, un Slātava tak neies pakaļā palikt.

Draugiem Facebook Twitter Google+