×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
3. maijs, 2012
Drukāt

Vēl viena “Prāta vētra”. Ārpus rāmīša

pratinieki

“Prātinieki” beidzot atgriezušies, līksmo pašmāju populārākās rokgrupas fani. Un iemesls priecāties ir – 7. maijā klajā nāks grupas “Prāta vētra” jaunākais studijas albums “Vēl viena klusā daba”, kam sekos apjomīga grupas koncertturneja Latvijas pilsētās, kas noslēgsies 17. augustā Rīgā “Skonto” stadionā.

 

Kopš iepriekšējā “Prāta vētras” studijas albuma (“Tur kaut kam ir jābūt”) pagājuši gandrīz četri gadi, gana ilgi, lai latviešu klausītājs klusībā sāktu ilgoties pēc kaut kā pārbaudīti kvalitatīva, sirsnīga un melodiski svaiga – trīs īpašības, ko veiksmīgi jau vairāk nekā 20 gadus savā daiļradē pamanījusies apvienot mūsu starptautiski populārākā rokgrupa “Prāta vētra”.

Tiesa, pauzē starp iepriekšējo un gaidāmo albumu visai skaļi iznāca gadu desmita izlase “Years and Seconds”, kas sašūpoja pārpildītu “Arēnu Rīga” divos neaizmirstamos koncertos. Starp citu, tieši tur notikusi iepazīšanās ar gaidāmā albuma producentu Deividu Fīldu, “Prāta vētras” iesildītāja Joava menedžeri, kurš savulaik strādājis gan ar īru supergrupu “U2”, gan Leniju Kravicu.

 

Dažāda ģeogrāfija

Albums “Vēl viena klusā daba” ierakstīts aptuveni pusgada laikā, no aizvadītā gada septembra līdz šā gada aprīlim, turklāt tapis dažādos zemeslodes ģeogrāfiskos punktos – “Diarama Studio” Hadsonā Amerikā, “Ourtyard Studio” Oksfordā Lielbritānijā, gan, protams, Latvijā – “Ol’ Ingrids place”, kas patiesībā ir “Prāta vētras” basģitārista Ingara Viļuma mājas ierakstu studija, gan “Ziņģu namā” Rīgā – tā grupas mēģinājumu telpas “Prāta vētras” puiši nodēvējuši, smejot, ka tur tapis ne viens vien ievērības cienīgs “šlāgeris”. “Amerika bija radīšana, Rīga – radītā apkopojums un papildu aranžēšana, bet Oksfordā notika fināla ieraksti, kur mums piepulcējās Oksfordas jauno mūziķu stīgu kvartets,” albuma tapšanas pieturvietas atklāj Renārs Kaupers.

“Doma, kurā virzienā iet, rakstot jauno albumu, nekad nav apzināti bijusi,” turpina Renārs. “Katram bija kaut kādas dziesmas, demo bagāža. Būtisks moments ir producenta izvēle un piesaiste – Deivids Fīlds šajā albumā ir ļoti svarīgs gan kā motivējošs faktors, gan iedvesmas avots, arī dzejnieks un pat komponists. Pakāpeniski kļuva skaidrs, ka Deivids ir tas cilvēks, kurš varētu mūs pierunāt atkal saņemties un ierakstīt albumu.”

 

Producents, 
kas iedvesmo

Par jautājumu, vai tiešām vajadzēja saņemties, “Prāta vētras” puiši pasmaida: “Cilvēki, kas ir divdesmit gadus kopā, reizē ir viens otram apnikuši, bet reizē – izšķirties nevar. Deivids aizdedzināja no jauna šo “ģimenes pavardu”,” nosaka Kaspars Roga.

 

“Ir labi, ja kāds paraugās uz jūsu daiļradi no malas – cilvēkiem, kas sacer dziesmas tik ilgu laiku, ir ļoti liels risks sākt atražot sevi. Viņš lika izkāpt no rāmīša. Klasiskās popmūzikas producents vienkārši uzražo dziesmu dziedātājam, kam ir zināmi standarti, bet šis nav tas gadījums.”

 

Aprīļa sākumā “Prāta vētras” klausītājus patīkami pārsteidza viņu albuma pirmais vēstnesis – angļu mēlē iedziedātā, apcerīgi nostalģiskā “Lantern”, kurā pirmoreiz otrās balss lomā iejuties grupas taustiņnieks Māris Mihelsons, arī pati dziesma radīta uz viņa radītās demo versijas pamata. “Radošās nometnes laikā Hadsonā Deividam radās ideja par to, ka katram no mums jāpaņem balta papīra lapa un jāuzraksta savas sajūtas par grupu – tās vēsturi, nākotni, kā mēs katrs to redzam. Kādu citu pēcpusdienu mēs pavadījām, lasot viņam savas pārdomas, no kurām Deivids atzīmēja tās, kuras likās īpašas un interesantas. Un no šādām īpašām detaļām radās dziesmas teksts,” atklāj mūziķi.

Viņi gan sola, viss gaidāmais albums nebūt nebūšot tik apcerīgs kā pirmais singls. “Pirmā dziesma jums varbūt šķita tāda mierīga, sentimentāla, bet otrā būs tās radikāls pretmets,” skaidro K. Roga.

 

Starp divām 
frontēm un dzīvēm

“Albumā dzīvojam starp divām frontēm – viena ir sentimentāla, mierīga, otra – enerģiska, trakulīga. Man šķiet, visas dziesmas labi sadzīvo. Gluži kā mēs,” piebilst Renārs. “Man patika Deivida uzstādījums, viņš sacīja – pat ja viss jau kādreiz ir bijis un ritenis jau ir izgudrots, to tomēr var apdarināt kaut kā citādi. Viņa uzdevumā izrakāmies cauri veselam gleznu kalnam, krājot to nosaukumus. Iznākumā radās tituldziesma “Vēl viena klusā daba”. Man ir ļoti laba sajūta par albumu. Dziesmas ir ļoti labas, un tas ir visa pamatā. Šķiet, patiks gan cilvēkiem, kas pieraduši pie vecās, labās “Prāta vētras”, gan tiem, kas gaida no mums jaunu dzirksteli.”

 

Māris Mihelsons pasmaida: “Šis albums atnāca brīnumviegli, raiti un dabiski. Bija brauciens uz Ameriku – ceļamies no rīta, forša māja, forša vieta, katru dienu jauna dziesma. Nekas nebija jāstumj, pats vēlās.”

 

Jautāti, vai ir apgrūtinoši būt klasiķiem un piepildīt uz viņiem liktās cerības ikreiz nav arvien sarežģītāk, “Prāta vētras” puiši izbrīnā rauc uzacis. “Ceļš turpinās, mācība turpinās. Galvenais ir nodzīvot dzīvi, un mēs to darām pēc iespējas kvalitatīvāk un godīgāk pret sevi,” saka Kaspars. Renārs piebilst: “Esam četri latviešu puikas, kas joprojām turpina kopā muzicēt, turpina gūt prieku, kopā rakstot dziesmas. Par klasiķiem vai veterāniem neko nezinu. Esam Jelgavas 1. ģimnāzijas grupa, to es zinu, tas ir fakts. Protams, mums katram ir sava ģimenes dzīve, sava latvieša un sava – “Prāta vētras” dzīve. Tās visas kaut kā jauki saslēdzas kopā. Mums joprojām ir interesanti vienam ar otru.”

“Vēl viena klusā daba” ietver 12 jaunas dziesmas, trīs no tām – angliski. Pirmoreiz “Prāta vētras” albumā skan arī jaunās latviešu dziedātājas Evijas Smagares un producenta Deivida Fīldsa balsis. “Reizē ar šo albumu iznāks arī albuma versija angļu valodā (“Another still life”), kas būs pieejama “iTunes” interneta veikalā,” atklāj K. Roga. “Svarīgi, ka arī starptautiskajā izdevumā būsim “Prāta vētra”, nevis “Brainstorm” kā līdz šim,” atklāj mūziķi.

 

Uzziņa

• Vasarā “Prāta vētra” dosies Latvijas koncerttūrē, kuras ietvaros notiks seši brīvdabas koncerti – 28. jūlijā Jelgavā, 3. augustā Ventspilī, 5. augustā Saldū, 10. augustā Valmierā, 12. augustā Preiļos un noslēguma koncerts 17. augustā Rīgā “Skonto” stadionā.

• Biļešu tirdzniecība “eKase” sāksies 7. maijā līdz ar albuma iznākšanu. Biļešu cenas – sākot no 10 LVL.

• “Prāta vētras” jaunā albuma atvēršanas dienā 7. maijā televīzijas pirmizrādi LTV radījumā “100 grami kultūras” piedzīvos arī Kaspara Rogas 11 minūšu dokumentālā īsfilma “Another still life” (albuma angliskais nosaukums) par albuma tapšanu Amerikā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+