×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
4. septembris, 2013
Drukāt

Ventspils Tehnikuma direktore: Joprojām izjūtam Ķīļa bezatbildības sekas

Foto - LETAFoto - LETA

“LA” 21. augustā bija publicēta intervija ar bijušo izglītības un zinātnes ministru Robertu Ķīli “Pendele iet uz kreiso pusi”. Par to esam saņēmuši Ventspils Tehnikuma direktores Kristīnes Vāgneres viedokli.

Bijušais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis laikrakstam “Latvijas Avīze” š.g. 21.augusta intervijā plaši apcerēja jautājumu par dažādām ietekmēm, to sekām un atbildībām. Tika pieminēts arī Ventspils Tehnikuma vārds. Izskanēja maldīga informācija, tāpēc vēlos viest skaidrību, – kas īsti par ko ir atbildīgs, vai un kas ir kādu ietekmējis un kam par to būtu jāmaksā.

Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis kā izglītības nozares, tostarp profesionālās izglītības, augstākā politiski atbildīgā amatpersona Latvijas valstī pieteica un uzsāka vērienīgas pārmaiņas. Tiktāl viss būtu lieliski, jautājums ir par izpildījumu. 2011.gada 27.decembrī ar bijušā ministra R.Ķīļa rīkojumu tika apturēti profesionālās izglītības iestāžu, arī 11 kompetenču centru, uzsāktie investīciju projekti, kurus finansēja no Eiropas Savienības fondu un daļēji valsts budžeta līdzekļiem.

Visas profesionālās izglītības iestādes gaidīja jēgpilnu un loģisku tālāko rīcību no mūsu skolu dibinātāja – Izglītības un zinātnes ministrijas. Sabiedrībai maldīgi tiek kultivēts viedoklis, ka visas profesionālās izglītības iestādes dibina un to darbību nodrošina pašvaldības. Lielākā daļa šo skolu, tostarp arī Ventspils Tehnikums, ir valsts dibinātas, un mūsu darbība pilnībā ir atkarīga no mūsu dibinātāja – Izglītības un zinātnes ministrijas, kurā augstākā atbildīgā amatpersona ir ministrs, rīkojumiem un norādījumiem.

Visu 2012. gadu tās profesionālās izglītības iestādes, kuru projektu ieviešana tika uzsākta atbilstoši izstrādātām, ar darba devēju organizācijām un pašvaldībām saskaņotām attīstības stratēģijām, kuras bija apstiprinājis dibinātājs (Izglītības un zinātnes ministrija), gaidīja turpmākos norādījumus par papildu un atkārtoti iesniedzamiem dokumentiem, tika vairākkārt skaņoti dažādi pieprasījumi, skolu darbība tika vērtēta un pārvērtēta, tika izstrādātas jaunas prasības, atkārtoti prezentētas skolu darbības un attīstības stratēģijas. Ventspils pilsētas domes projekta sagatavošanai un uzsākšanai piešķīra finansējumu gandrīz pusmiljona latu apmērā. Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdņi darīja savu darbu, cik vien iespējams, atbalstīja izglītības iestādes, bet laiks ritēja un darbs pie projektiem joprojām kavējās. Vēlos uzsvērt, ka ikvienas skolas, tostarp Ventspils Tehnikuma, renovāciju un būvniecības projekti ir ierobežoti noteiktā laika ietvarā, tiem jābūt pabeigtiem līdz 2015.gada 31.decembrim.

Apzinoties ierobežoto laiku, kā arī to, ka mūsu skola atrodas novecojušās, mūsdienīgas izglītības iestādes darbībai neatbilstošās telpās, kā arī mūsu skolas rīcībā nav atbilstošas dienesta viesnīcas, ar Ventspils pilsētas domes speciālistu atbalstu un piesaisti, ar skolas dibinātāju – Izglītības un zinātnes ministriju – saskaņojām, ka drīkstam turpināt darbu pie būvniecības iepirkuma, kuru bijām sākuši jau 2011. gada septembrī.

Laikā, kamēr bijušais ministrs R.Ķīlis apsvēra profesionālās izglītības reformu tālāko virzienu, mūsu skolā turpinājās darbs – būvniecības iepirkuma rezultātā tika saņemti divu pretendentu piedāvājumi, kuru piedāvātā cena atšķīrās par nepilnu miljonu latu. Vienlaikus atbilstoši ministra norādījumam sadarbībā ar pašvaldību tika sagatavots kārtējais attīstības stratēģijas variants, ar kuru 2012.gada 9.maijā ministrs tika iepazīstināts. Lieki piebilst – iepazīstinot ministru R.Ķīli ar projekta iespējamām izmaksām, visu laiku uzsvēru, ka iepirkums nav noslēdzies un lūdzam ņemt vērā apstākli, ka iepirkuma uzvarētājs nav zināms. Tāpēc finansējuma plānošanā tālākām reformām nevar vadīties no lētākā piedāvājuma, bet jāparedz iespēja, ka uzvarēt var arī akciju sabiedrība “UPB”, kuras piedāvājums ir dārgāks.

Neskatoties uz to, atbilstoši ministra Ķīļa norādījumiem mūsu skolai tika paredzēts un valdībā bija plānots apstiprināt lētākā piedāvājuma summu, vienlaikus uzdodot atbilstoši precizēt tehnikuma attīstības stratēģiju. Protams, ka man kā Ventspils Tehnikuma direktorei ir jāpilda ministra norādījumi, bet vienlaikus jāievēro arī normatīvajos aktos noteiktais, tajā skaitā Publiskā iepirkuma likumā teiktais par iepirkumu procedūru norisi, tāpēc joprojām turpināju lietot abus skaitļus (SIA “RBS Skals” un AS “UPB” iesniegto piedāvājumu summas).

No šī brīža ministrs Roberts Ķīlis sāka lietot apgalvojumu, ka mūsu skolas projektā ir sadārdzinājums un attiecībā uz šo maldināja arī sabiedrību un turpina to darīt arī šobrīd, jo vairāk – izmanto pilnīgi nepamatotus apgalvojumus par noslēgtiem darījumiem vai spiedienu. Nedomāju, ka uz valsts dibinātas izglītības iestādes, tajā skaitā, Ventspils Tehnikuma, dibinātāju – izglītības un zinātnes ministru – būtu jāizdara spiediens, lai tiktu īstenots skolas rekonstrukcijas projekts un veidota izglītības ieguvei pievilcīga un atbilstoša vide. Katrs kārtīgs saimnieks atbild un ir ieinteresēts sava īpašuma saglabāšanā un attīstībā.

Ventspils Tehnikums šobrīd ir vienīgais, kuram, pamatojoties uz izstrādātu un Izglītības un zinātnes ministrijā saskaņotu skolas būvniecības tehnisko projektu, ir noslēdzies būvniecības iepirkums, kura likumību un norisi ir pārbaudījis Iepirkumu uzraudzības birojs, sniedzot pozitīvu atzinumu, ir uzsākta būvniecība un ir pamatota ticība, ka jau pēc gada, 2015.gada sākumā, varēsim uzsākt mācības jaunās un mūsdienīgi aprīkotās telpās, tajā skaitā jauniešiem būs iespēja dzīvot teicamā dienesta viesnīcā. Laiks, ko ar neatlaidīgu darbu veltījām, lai nonāktu līdz būvniecībai un ko šobrīd tik neatlaidīgi cenšas iedzīt citas skolas, ir tieši 15 mēneši.

Šie ir ministra R.Ķīļa bezatbildīgas rīcības mēneši, kurus zaudējušas ir ne tikai izglītības iestādes, bet gan drīzāk mūsu skolu jaunieši. Tas ir situācijā, kad valsti katru dienu atkal un atkal atstāj jaunieši, kuru prāts un darba rokas tik ļoti nepieciešams būs jau vistuvākajā nākotnē. Esmu gatava atbildēt par katru savu pieņemto lēmumu un veikto darbību. Jautājums, vai bijušais izglītības un zinātnes ministrs R.Ķīlis ir gatavs atbildēt par savu darbību un bezdarbību, kuras rezultātā šobrīd apdraudēta ir profesionālās izglītības attīstība.

Ventspils Tehnikuma direktore

Kristīne Vāgnere

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+