DZĪVES GUDRĪBA. Cilvēks dzīvo tikai vienreiz – bet, ja visu dara pareizi, ar vienu reizi ir gana. Džo E. Lūiss. Foto – Shutterstock

Tūrisma piedāvājumu pakāpeniski pielāgo vecākās paaudzes vajadzībām 0

Pērn profesionālā lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” iesaistījās Eiropas Savienības mēroga projektā “Sengor jeb Seniori dodas uz laukiem”, kura mērķis ir popularizēt un attīstīt lauku tūrisma piedāvājumu vecāka gadagājuma cilvēkiem. Projektā tiek pētīti senioru ceļošanas ieradumi, kā arī apzināti lauku uzņēmēji, kuri būtu gatavi savos viesu namos vai saimniecībās uzņemt tūristus seniorus. Jau septembra sākumā pirmā senioru grupa no Nīderlandes un citām Eiropas valstīm dosies testa braucienā, lai izbaudītu Mārcienas muižas, Kārļamuižas, Bīriņu pils un Jūrmalas spa viesnīcas piedāvājumu.

Reklāma
Reklāma

Lai būtu droši un interesanti

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

“No tūrisma pakalpojumu sniedzēju puses ir interese. Viņi jau sākuši pieteikties un tiek ievadīti mūsu datubāzē, kas būs publiski pieejama mūsu interneta mājas lapā,” stāsta asociācijas mārketinga eksperte Eva Staltmane. Taču, lai uzņemtu pie sevis gados vecākus ceļotājus, lauku viesu namiem, viesnīcām un citiem tūrisma pakalpojuma sniedzējiem ir jāatbilst noteiktām prasībām. Naktsmītnei jābūt viegli sasniedzamai, jāatrodas drošā vietā un apkārtnē, ar lēzenām, ērtām kāpnēm, labiekārtotām, arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem piemērotām tualetēm un vannas istabām, pieejamu pirmo medicīnisko palīdzību.

“Noteiktie kritēriji, kurus esam izstrādājuši sadarbībā ar Nīderlandes senioru organizāciju, galvenokārt attiecas uz komfortu, ņemot vērā, ka vecumdienās cilvēkiem visbiežāk ir arī dažādas veselības problēmas, var būt palēnināta uztveres reakcija, sliktāka dzirde, redze. Tādēļ svarīga ne tikai pieejamība fiziskā nozīmē – lai senioram nebūtu jāpārvar stāvas trepes, jāpārvietojas pa slidenām grīdām un tumšiem koridoriem, bet arī informācijas pasniegšanas veids. Piemēram, lai reģistratūras darbinieks runātu skaidri, būtu izpalīdzīgs, saprotami izstāstītu ceļu, bet rakstveida informācija būtu ar tāda izmēra burtiem, lai senioram to būtu viegli izlasīt,” skaidro E. Staltmane. Viņa norāda, Rietumeiropas seniori pieraduši ceļot arī tad, ja pārvietošanās sagādā grūtības un jāizmanto tehniskie palīglīdzekļi, piemēram, rollators.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekta laikā veikti vairāki pētījumi par to, kas mudina seniorus ceļot un ko viņi ceļojuma laikā vēlas ieraudzīt vai izbaudīt. Lai gan dažādās valstīs ceļošanas motivācija mazliet atšķiras, Eiropas vecie ļaudis galvenokārt vēlas atklāt jaunas vietas, izmēģināt jaunas aktivitātes vai izbaudīt ko nebijušu, izrauties no ikdienas, satikt citus cilvēkus, ceļot kopā ar ģimeni. “Tas, ka seniori ceļo kopā ar mazbērniem vai lauku tūrisma mītne ārzemēs tiek izmantota kā ģimenes saieta vieta, jau kļūst par tendenci,” viņa saka.

Kā liecina pētījumi, galvenā senioru tūrisma īpatnība ir tā, ka potenciālie ceļotāji vairs nestrādā, tādēļ daudz vairāk laika var veltīt piedāvātā ceļojumu klāsta un to cenu izpētei, labprāt ceļo, kad tūrisma sezona vēl nav sākusies vai jau beigusies, jo tad viesnīcās un tūrisma apskates objektos ir mazāk cilvēku, laiks nav tik karsts un parasti arī maksa par naktsmītni ir zemāka.

Otra īpatnība, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem mēdz būt gan veselības problēmas, gan kustību traucējumi, kas nosaka naktsmītnes, apskates objektu vai piedāvāto aktivitāšu izvēli. Viens no projekta “Sengor jeb Seniori dodas uz laukiem” mērķiem ir izveidot sistēmu, lai senioriem būtu vieglāk orientēties plašajā piedāvājumu klāstā. Tieši tādēļ informācija par Latvijas lauku tūrisma piedāvājumu senioriem tiks izvietota apvienības interneta mājaslapā “laukucelotajs.lv”.

Domās arī par Latvijas senioriem

Šobrīd “Lauku ceļotājs” kopā ar saviem sadarbības partneriem – Nīderlandes senioru organizāciju “Ouderenfonds”, Norvēģijas lauku tūrisma asociāciju “Hanen”, Flāmu Brabantes reģiona tūrisma organizāciju no Beļģijas, Eiropas lauku tūrisma federāciju “EuroGites” un Lietuvas Lauku tūrisma asociāciju – veido senioru atlaižu karti “Silver Suitcase” (“Sudraba ceļasoma”) un tīklu, kurā tā darbosies. Karte nodrošinās atlaides nakšņošanai vai citiem pakalpojumiem noteiktās lauku tūrisma mītnēs un apskates vietās, kas specializējas senioru apkalpošanā, un īpašos senioru tūrisma maršrutos. Karte, kurā norādīts lietotāja vārds un uzvārds, būs angļu valodā, lai to varētu izmantot arī ārpus Latvijas.

Reklāma
Reklāma

“Rietumeiropas seniori parasti ir pieredzējuši ceļotāji, viņi meklē izdevīgumu un ir pieraduši, ka daudzviet darbojas atlaides senioriem, piemēram, muzejos, sabiedriskajā transportā. Ar “Silver Suitcase” karti mēģināsim pārnest šo atlaižu sistēmu arī uz naktsmītnēm, ceļojumiem un ar lauku tūrismu saistītiem pakalpojumiem,” pastāsta asociācijas pārstāve, piebilstot, ka no septembra līdz novembrim notiks šīs kartes testēšana.

Lai gan projekts vērsts uz to, lai ieinteresētu Rietum­eiropas seniorus apceļot Latvijas laukus, jau septembrī sadarbībā ar Latvijas pensionāru organizācijām “Lauku ceļotājs” plāno pievērsties arī Latvijas senioru ceļošanas iespēju uzlabošanai. Sagatavots arī buklets ar vilinošu nosaukumu “Seniori dodas uz laukiem!”.

Līdzīgu starptautisku projektu “Senioru tūrisma attīstība nomaļos reģionos (Tourage)” īstenoja arī Vid­zemes plānošanas reģions. Turklāt tas nominēts kā viens no 20 ilgtspējīgiem tūrisma projektiem Eiropā. Projekta realizācijas laikā katrs projekta partneris iepazīstināja ar piecām labajām praksēm savā reģionā (kopumā 55). Projekta laikā katram no projekta partneriem bija jāpārņem vismaz viena iepazītā labā prakse senioru tūrisma attīstībai un jāievieš savā reģionā. Vid­zemes plānošanas reģions aicināja ārvalstu seniorus iepazīt gan Dikļu pils piedāvājumu lēnas atpūtas baudītājiem un gardēžiem, gan īpaši izveidotas programmas senioriem Gaujas nacionālā parka teritorijā, ko piedāvā rehabilitācijas centrs “Līgatne”, bet īpaša mācību programma ļāva 14 senioriem no Amatas novada kļūt par brīvprātīgiem ekskursantu pavadoņiem.

UZZIŅA

* Asociācija “Lauku ceļotājs” apvieno aptuveni 350 biedru. Jau vairākus gadus asociācija ir atvērta ne tikai naktsmītnēm un ar to saistītiem biznesiem, bet jebkuram lauku uzņēmējam, kurš nodarbojas ar tūrismu laukos un uzņem apmeklētājus, tostarp ražotājiem, amatniekiem un citiem.

* Projekts “Seniors Go Rural”, kas tiek īstenots no 2014. līdz 2016. gadam, tapis ar Eiropas Komisijas atbalstu un Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu.

* Vidzemes plānošanas reģiona īstenotais projekts “Tourage”, kas tika finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda INTERREG IV C programmas līdzekļiem, beidzās 2014. gada beigās. Projekts apvienoja 11 partnerus no Bulgārijas, Somijas, Grieķijas, Ungārijas, Īrijas, Latvijas, Polijas, Slovākijas un Spānijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.