Laukos
Dārzeņi un augļi

Zemeņu audzētājiem vēsā laika dēļ šopavasar liela skāde0

Foto LETA

Vēso laikapstākļu šopavasar Latvijas zemeņu audzētājiem ir ražas zaudējumi, visas zemeņu šķirnes ir cietušas, lai gan kaitējuma mērogs dažādos apvidos ir atšķirīgs. Lielāka skāde bijusi saimniecībās, kur vēsais laiks pārsteidza ziedošos zemeņu stādus, atzina Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) pārstāve Renāte Kajaka.

“Tas, cik liela skāde bijusi procentuāli, ir atkarīgs no reģiona. Bija vietas, kur Latvijā gaisa temperatūra pazeminājās tikai līdz -2 grādiem, bet bija reģioni, kur gaisa temperatūra sasniedza pat -7 grādus un bija sniegs,” teica Kajaka.

Piemēram, viens no lielākajiem zemeņu audzētājiem Latvijā secinājis, ka bojā gājuši 20-30% no kopējās plānotās zemeņu ražas. Par pārējiem lielajiem zemeņu audzētājiem dati būs vēlāk.

Jau ziņots, ka šogad pavasarī laikapstākļi bija salīdzinoši vēsi. Maija pirmajā pusē Latvijā daudzviet bija salnas. Piemēram, 10. un 11.maijā tika pārspēts visas Latvijas aukstuma rekords. Taču turpmākajās diennaktīs gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstinājās.

LAA apvieno aptuveni 400 lielāko Latvijas augļkopju. Organizācijas mērķis ir palīdzēt augļkopjiem aktīvi piedalīties viņiem labvēlīgas lauksaimniecības politikas veidošanā, kā arī meklēt iespējas, kur pārdot Latvijā saražotos augļus.

LA.lv