×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
7. decembris, 2016
Drukāt

“Ziemassvētku kaujas” monētas jau izpirktas

Latvijas BankaLatvijas Banka

Monētas kopējā tirāža ir 5000 eksemplāru, un šonedēļ pie pircējiem nonāca puse – ap 2500 monētu. Nākamās monētas pie pircējiem nonāks tuvāko mēnešu laikā. Monētas tirāža tiek pārdota vairākās daļās atbilstoši kalšanas grafikam, informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Par otrās tirāžas daļas nonākšanu kasēs centrālā banka informēs ar sociālo tīklu palīdzību un Latvijas Bankas interneta vietnes monētu sadaļā.

Kā ziņots, kolekcijas monēta “Ziemassvētku kaujas” veltīta Ziemassvētku kauju varoņiem – latviešu strēlniekiem.

Vienas monētas cena Latvijas Bankas kasēs ir 53 eiro.

Monēta ir sešstūraina. Tās aversā fonā attēlota latviešu strēlnieku grupa, kreisajā pusē – latviešu strēlnieku bataljonu kareivja krūšu nozīmē attēlotās saules stilizēts atveids ar sarkanas krāsas klātu centru, astoņiem lauztiem stariem un slīpi vietotu zobenu. Labajā pusē ir gadskaitlis 2016, zem tā uzraksts Latvija, bet monētas lejasdaļā ir uzraksts “5 euro”. Savukārt monētas reversā kreisajā pusē atainota sniegpārsliņa, labajā pusē – lodes trāpījuma atveids, bet monētas lejasdaļā ir uzraksts “Ziemassvētku kaujas”.

Šīs monētas dizaina izstrāde tika uzticēta māksliniekam Kristapam Ģelzim. Plastiskā veidojuma autore ir Ligita Franckeviča.

Monēta kalta Lietuvas kaltuvē UAB “Lietuvos Monetų Kalykla”.

Pirmā pasaules kara Ziemassvētku kaujas norisinājās no 1916.gada 23.decembra līdz 29.decembrim jeb no 1917.gada 5.janvāra līdz 11.janvārim pēc jaunā kalendāra. Krievu armijas plānos šīs operācijas mērķis bija pārraut vācu pozīcijas, lai tālāk uzbruktu gar abiem Lielupes krastiem Jelgavas virzienā. Šajā kaujas operācijā pirmo reizi izmantoja jaunu taktiku – negaidītu nakts uzbrukumu bez artilērijas sagatavošanas uguns. Galvenās uzbrukuma triecienvienības bija divas latviešu strēlnieku brigādes, kas Ziemassvētku kauju laikā tika apvienotas Latviešu strēlnieku divīzijā.

Ziemassvētku kaujas bija lielākā krievu armijas militārā operācija Rīgas frontē Pirmā pasaules kara laikā. Latviešu strēlnieku vienības kaujās cieta ļoti lielus zaudējumus. Apmēram 5000 latviešu strēlnieku Ziemassvētku kaujās un apmēram 4000 strēlnieku tām sekojošās janvāra kaujās krita, tika ievainoti vai pazuda.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības, piemēram, pieci vai desmit eiro. Kolekcijas monētu specifikācijas (krāsa, diametrs, svars, materiāls) būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+