Foto AFP/LETA

Zikas vīruss var nonākt arī Latvijā 0

Latvijā līdz šim nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar Zikas vīrusu, tomēr ar to var inficēties ceļotāji un līdz ar to pastāv iespējamība, ka šī slimība var nonākt arī mūsu valstī, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Reklāma
Reklāma
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
FOTO. Kas šobrīd notiek Gruzijā? Krievijas “maigā vara” liek treknu punktu virzienam uz Eiropu 56
Lasīt citas ziņas

SPKC uzsver, ka Latvijā vīruss nevar izplatīties, jo infekciju pārnēsā “Aedes aegypti” sugas odi, kuri nedzīvo mūsu klimata apstākļos. Tajā pašā laikā pastāv infekcijas nodošanas risks ar donoru bioloģiskajiem materiāliem, līdz ar to ceļotājiem, kuri apmeklējuši Zikas vīrusslimības skarto teritoriju nepieciešams atturēties no asins vai cita bioloģiskā materiāla nodošanas 28 dienas pēc infekcijas skartās teritorijas atstāšanas.

SPKC arī norāda, ka monitorē Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ziņojumus un nepieciešamības gadījumā tiks veiktas papildu aktivitātes, piemēram, informētas ārstniecības personas, iedzīvotāji un tamlīdzīgi pasākumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

SPKC arī iesaka ievērot piesardzību, dodoties uz slimības skartajām teritorijām. Tā, piemēram, ceļojumos uz Brazīliju īpašu piesardzību pašreiz vajadzētu ievērot grūtniecēm, jo, atbilstoši ECDC informācijai, šajā valstī pēdējā gada laikā ievērojami pieaudzis konstatēto mikrocefālijas gadījumu skaits (kopumā reģistrēti 399), turklāt novembrī mediķi divām Brazīlijas grūtniecēm, kuru embrijiem ar ultrasonogrāfiju bija konstatēta mikrocefālija, amnija šķidrumā konstatēja Zikas vīrusa klātbūtni.

Tāpat ceļotājiem, kuri apmeklē tās valstis, kurās konstatēti vīrusa gadījumi, jāievēro individuāli profilakses pasākumi, proti, gan iekštelpās, gan ārpus tām jāizvairās no odu kodumiem, it īpaši laikā no saullēkta līdz saulrietam, kad odu aktivitāte ir vislielākā.

Biežākie Zikas vīrusslimības simptomi ir drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, sarkanas acis, var pievienoties galvassāpes, acu sāpes un vemšana, un citas neiroloģiskas komplikācijas. Slimība parasti ir viegla, simptomi ilgst no dažām dienām līdz nedēļai. Smagai slimības formai nepieciešama hospitalizācija.

Brazīlijā Zikas vīrusslimības gadījumi reģistrēti jau 14 štatos, un Kolumbijā – piecos apgabalos. Zikas vīrusslimības uzliesmojumi līdz šim reģistrēti Āfrikas kontinentā (Gabonā, Ugandā, Centrālāfrikas Republikā, Kaboverdē), Dienvidaustrumu Āzijā (Pakistānā, Indonēzijā, Filipīnās, Malaizijā, Kambodžā un Taizemē) un kopš 2007.gada arī Klusā okeāna salās (Mikronēzijā, Kuka salās, Franču Polinēzijā, Jaunkaledonijā, Guamā, Samoa, Vanuatu un Salamana salās), pirmie gadījumi šogad novēroti Meksikā un Surinamā.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Zikas vīruss diagnosticēts cilvēkiem arī Portugālē, Somijā un Vācijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.