Publicitātes foto

Aptauja: 78% Latvijas iedzīvotāju pakļauj sevi kiberriskiem, atliekot mobilo ierīču operētājsistēmu atjauninājumus 0

Regulāra mobilo ierīču operētājsistēmu atjaunināšana pasargā tās no kiberriskiem, piemēram, viedtālruņa uzlaušanas. Tomēr, kā liecina mobilo sakaru operatora “Bite” un pētījuma aģentūras “Norstat” veiktās aptaujas dati, 78% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atliek mobilo ierīču operētājsistēmu atjaunināšanu.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk cilvēki tā rīkojas, jo nevēlas palikt uz kādu laiku bez sakariem vai arī ierīces akumulatora līmenis ir ļoti zems. Vēl jo vairāk – 5% no aptaujātajiem atjauninājumus neinstalē vispār.

Pasargāt no uzlaušanas

Regulāra operētājsistēmas atjauninājumu instalēšana ir nepieciešama, lai pasargātu ierīci no iespējas tikt “uzlauztai” jeb no citu personu nesankcionētas un ļaunprātīgas piekļuves datiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus tikai 17% cilvēku aptaujā atzinuši, ka uzstāda atjauninājumus, tiklīdz tas ir nepieciešams. Lielākā daļa jeb 52% aptaujāto atzinuši, ka mobilo ierīču sistēmu atjauninājumus cenšas neatlikt. Turpretim teju katrs ceturtais jeb 26% respondentu atzīst, ka atliek atjauninājumus diezgan bieži, jo neredz iemeslu tos instalēt nekavējoties.

Savukārt 5% iedzīvotāju atklāj, ka savas mobilās ierīces neatjaunina vispār, jo, viņuprāt, tam nav jēgas.

LA.LV Aptauja

Vai regulāri atjaunini mobilā telefona operētājsistēmu?

  • Jā, tas ir ļoti būtiski
  • Esmu pārliecināts, ka tas notiek automātiski
  • Nē, tādēļ, ka telefons tad sāks darboties lēnāk
  • Nē, jo tiem nav nekādas jēgas

“Rūpes par mobilo ierīču drošību nekad nav bijušas tik būtiskas kā šobrīd, jo liela daļa mūsu privātās informācijas – fotoattēli, dokumenti, pat kredītkaršu dati glabājas viedierīcēs.

To zina arī kibernoziedznieki, un cenšas atrast drošības “caurumus” operētājsistēmās, lai piekļūtu šai informācijai. Ierīču operētājsistēmu ražotāji regulāri izstrādā atjauninājumus, kas neļauj kibernoziedzniekiem apdraudēt datu drošību. Tajā pašā laikā jāuzsver, ka kibernoziedznieki ļoti aktīvi darbojas arī internetā, bet tur diemžēl atjauninājumi vien mūsu ierīces pasargāt nevar – to spēj paveikt tikai antivīrusu programmas.

133 drošības riski

Piemēram, 2019. gadā “Bites” antivīruss reģistrējis 133 miljonus drošības risku, kas ir gandrīz uz pusi vairāk, nekā gadu iepriekš,” informē “Bites” mārketinga vadītāja Diāna Šmite.

Tāpat aptaujā noskaidrots, ka biežākais iemesls, kādēļ mobilo ierīču atjaunināšana tiek atlikta, ir palikšana bez sakariem uz noteiktu laiku – tā norādījusi vairāk nekā puse jeb 51% aptaujas respondentu.

Katrs piektais no aptaujātajiem atzīst, ka atjauninājumus mēdz atlikt, jo ierīcei nav pietiekams akumulatora uzlādes līmenis, savukārt 14% respondentu apzināti atliek atjauninājumus, jo neredz tiem jēgu.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr 2% aptaujāto atliek atjauninājumus, jo neatceras savu SIM kartes PIN kodu. Bet 8% cilvēku tā dara, jo baidās, ka pēc tam pazudīs dažādi dati, piemēram, fotogrāfijas, kontakti, lejupielādētās mobilās aplikācijas, iestatītie modinātājsignāli u.tml.

Interesanti, ka 16% no tiem respondentiem, kuri atjauninājumus atliek, ir vecumā no 60 —74 gadiem. Viņi atzinuši, ka, nemāk tos pareizi uzstādīt, tādēļ gaida līdz mirklim, kad varēs palūgt kādam palīdzību.

Uzziņa:

Aptauja veikta 2020. gada februārī, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija”. Tajā piedalījās 1010 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.