Latvijā
Rīga

Balsot varēs jebkurā vēlēšanu iecirknī. Kas vēl jāzina vēlētājiem Rīgā?0

Foto: Evija Trifanova/LETA

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus, kas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās ļaus balsot ne tikai savā vēlēšanu iecirknī, bet jebkurā citā Rīgas iecirknī.

Iepazīstoties ar Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšlikumiem vēlēšanu norisei, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādāja izmaiņas Rīgas domes atlaišanas likumā.

Grozījumi pamatā izstrādāti, lai nodrošinātu pēc iespējas drošāku vēlēšanu norisi Covid-19 laikā.

Ņemot vērā iepriekšējo Eiropas Parlamenta vēlēšanu pieredzi, kad tehnisku iemeslu dēļ bija problēmas ar nobalsošanu citā iecirknī, šādos gadījumos vēlētāji, kas nav attiecīgā iecirkņa vēlētāji, varēs nobalsot reģistrācijas aploksnē.

Sistēmas darbībai atjaunojoties, iecirkņa komisija sistēmā pārliecināsies, vai vēlētājs jau nav nobalsojis citā iecirknī. Ja vēlētājs, pa šo laiku, kamēr sistēma nedarbojas, ir nobalsojis citā vēlēšanu iecirknī, tad reģistrācijas aploksnē nodotā balss tiks anulēta.

Tāpat ne vēlāk kā 14 dienas pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām būs paplašinātas iespējas elektroniski nomainīt iecirkni.

Kā aģentūru LETA informēja CVK pārstāve Laura Zaharova, jau pašlaik paredzēts, ka iecirkni varēs elektroniski nomainīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapas e-pakalpojumā.

Savukārt grozījumi nosaka, ka Covid-19 vīrusa apstākļos vēlētāji varēs iecirkņa maiņu pieteikt pa pastu, kā arī pa e-pastu vai portālā “www.latvija.lv”.

Ja iesniegumu nolemts sūtīt pa pastu, tad balsstiesīgajam tas būs jāveic ar aprēķinu, lai tas tiktu saņemts Rīgas pilsētas pašvaldībā vai tās dzīvesvietas deklarēšanas iestādē ne vēlāk kā 14 dienas pirms vēlēšanām. Pēc šā termiņa saņemtus iesniegumus neizskatīs.

“Šie grozījumi arī novērstu iespēju apstrīdēt vēlēšanu norisi vai rezultātus, ja Covid-19 apstākļos dzīvesvietas deklarēšanas iestādēs klientu apkalpošana klātienē nebūtu iespējama,” pauda VARAM. Tāpat šī kārtība dotu iespēju vēlētājiem, kuriem ir noteikta pašizolācija vai karantīna un kuriem nav atbilstošu prasmju vai iespēju, mainīt vēlēšanu iecirkni pa pastu.

Ņemot vērā, ka Rīgas domes vēlēšanas notiks Covid-19 vīrusa apstākļos, noteikts arī garāks vēlēšanu iecirkņu darba laiks iepriekšējās balsošanas dienās, “tādējādi mazinot drūzmēšanās iespēju un vairāk ļaujot pasargāt riska grupās ietilpstošos vēlētājus”.

Trešdien pirms vēlēšanām iecirkņi strādās no plkst.16 līdz plkst.21, ceturtdien – no plkst.9 līdz plkst.16, bet piektdien – no plkst.12 līdz plkst.20.

Ņemot vērā Covid-19 vīrusa izplatību, mainīta arī kārtība, kā vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties nobalsot iecirknī, var pieteikties balsošanai savā atrašanās vietā.

Pieteikumu par balsošanu atrašanās vietā nebūs jānogādā iecirknī, bet vēlētājs vai viņa ģimenes loceklis vai uzticības persona to varēs iesniegt elektroniski vai pa pastu.

Savukārt gadījumā, ja kāds no darbiniekiem, kam būtu jāstrādā vēlēšanu iecirknī, būs inficējies ar Covid-19 un iecirkņa komisijas locekļiem tiks noteikta pašizolācija vai karantīna, tad iecirknis tiks slēgts. Vēlētāji tiks novirzīti uz blakus esošajiem iecirkņiem.

Saistītie raksti

Tāpat būs iespēja nepieciešamības gadījumā organizēt balsošanu vēlētāju atrašanās vietās iepriekšējās balsošanas dienās. “Tas dos iespēju apkalpot vairāk vēlētāju gadījumā, ja Covid-19 vīrusa draudu dēļ tiktu saņemts lielāks skaits pieteikumu balsošanai atrašanās vietās, nekā parasti,” uzskata VARAM.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks 29.augustā.
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Trīs dienas darbā, trīs augstskolas solā – sekojot pasaules piemēram?
16 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Latvijā
Zīdaiņa glābšanas operācija Mežaparkā: automašīna ar bērnu salonā aizslēdzas, vecākiem paliekot ārā 4
1 diena

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
7 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 1
8 stundas