Ķēves Mairas glābšana pavērsusies pret pašām glābējām – PVD lūgs Valsts policiju rosināt krimināllietu pret dzīvnieku aizsardzības biedrību “Ķepu ķepā” par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku. Attēlā: viena no glābējām Gundega Bidere kopā ar Mairu.
Ķēves Mairas glābšana pavērsusies pret pašām glābējām – PVD lūgs Valsts policiju rosināt krimināllietu pret dzīvnieku aizsardzības biedrību “Ķepu ķepā” par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku. Attēlā: viena no glābējām Gundega Bidere kopā ar Mairu.
Foto no dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” arhīva

Bēdīgs stāsts: Ķēves Mairas glābšana pavērsusies pret pašiem glābējiem 71

Bezcerīgs gadījums – tā vairāki Latvijā zināmi veterinārārsti novērtēja ķēves Mairas veselības stāvokli, kurai ceļu satiksmes negadījumā Rugāju novadā bija sadragāts labās kājas naga kauls. Speciālistu vērtējums un aicinājums pārtraukt zirga ciešanas ar eitanāziju neatturēja Ivetu un Gundegu Bideres no dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” uzņemties rūpes par ķēvi.

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Atsaucoties uz dzīvnieku draugu aicinājumu palīdzēt, viņas bija sagādājušas furgonu un smagi cietušo Mairu no Latgales pārvedušas vairāk nekā 300 km attālumā uz Zemgali – biedrības novietni Ozolnieku novadā. Mēnesi ilgā cīņa par ķēvītes veselību, kas beidzās pēc Jāņiem – viņu atrada mirušu kūtī, tagad pavērsusies pret pašām glābējām. Pārtikas un veterinārais dienests ir sagatavojis iesniegumu Valsts policijai ar lūgumu ierosināt krimināllietu pret biedrību “Ķepu ķepā” par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku.

Mums ir pieredze

Kas zina, kāds būtu ķēves Mairas liktenis, ja viņas saimnieks Aldis Kamoliņš gādātu, ka kustonis nepieskatīts neklīst pa apkārtnes pļavām. Naktī uz 22. maiju uz ceļa notriekto zirgu uzgāja Aparniekos, apmēram 10 kilometru attālumā no Kamoliņu mājām, un ceļu policijai nācās krietni papūlēties, lai atrastu cietušā dzīvnieka saimnieku. Vīrs nenoliedz, ka ķēvi nav sējis, taču parasti tā turējusies mājas tuvumā. Kad nu Maira jau gandrīz diennakti gulējusi šokā no sāpēm, viņš braucis pie tās, vedis gan ūdeni, gan zāli, bet veterinārārstu nav saucis – neesot naudas. Kaimiņu Ivanovu iesaistīšanās beidzot ļāvusi ziņot par nelaimi tuvējai veterinārārstei Ārijai Freimanei. “Apskatīju kāju un teicu, ka jādod uz kautuvi, ka neko nevaru izdarīt, jo zirgam lauztas kājas neārstē – es taču redzēju, ka tas ir bezcerīgs gadījums,” savu diagnozi atstāsta Freimane. Viņas spriedums veco vīru nav pārliecinājis – Mairai jādzīvo. Tā ķēve turpinājusi ciest sāpes vēl vienu diennakti, jo atsāpinošus līdzekļus veterinārārste tajā vakarā netika ievadījusi, līdz ieradušās glābējas no biedrības “Ķepu ķepas” un Kamoliņš savu ķēvīti nodevis viņu rokās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kāda bija mūsu motivācija glābt šo zirgu? Mēs vienkārši glābjam dzīvniekus, un mūs sāka bombardēt no visām malām, lai palīdzam,” par savu lēmumu doties uz tālo Latgali pēc Mairas stāsta Iveta Bidere. Viņu biedrībai esot pieredze ar sarežģītiem gadījumiem – izglābti arī astoņi zirgi, par kuriem tāpat “daudzi mums bļāva virsū, ka tas ir bezcerīgi”. Kaut vai gadījums, kad dabūjušas uz kājām ķēvi Tefu, kura gulējusi pļavā un necēlusies, jo bija plīsušas saites pakaļkājai, tā uzpampusi kā bomis līdz augšai. “Labi, tas bija vieglāks gadījums,” piebilst Iveta. Bideres, saprotot, ka cīņa par Mairas veselību varētu būt ilga un dārga, lūdza sabiedrību ziedot naudu ķēves ārstēšanai. Mēneša laikā biedrības ziedojumu kontā ienākuši aptuveni pieci līdz seši tūkstoši eiro.


Jābeidz mocīt

Veterinārārsts Juris Tolpežņikovs bija ieradies novietnē, lai veiktu Mairas traumētajai kājai rentgena uzņēmumu – atklājies, ka nags salūzis vairākos gabalos un plīsusi kapsula. “Es teicu – skats ir bezcerīgs,” saka veterinārārsts, taču atzīst – sarunā ar Biderēm teorētiski pieļāvis vienu procentu, ka ārstēšana varētu gūt sekmes, un tagad sevi “par to lamā”.

Mairas ārstēšanu uzņēmās veterinārārste Linda Ansone, taču arī pabrīdināja, ka pasākums nebūs lēts, jo zirgs ir gandrīz bezcerīgs. Ar pamatīgām antibiotikas devām, vēl citiem medikamentiem un manipulācijām desmit dienu garumā izdevies apturēt strauji progresējušo infekciju, taču, kad traumētajai kājai nokritis nags, veterinārārste sapratusi – viss, zirgs jābeidz mocīt. Arī Bideru atrastie speciālisti no kādas Vācijas veterinārās klīnikas pēc sarunas pa tālruni ar Ansoni esot atzinuši, ka lēmums par eitanāziju ir pamatots. Kad Bideres nav piekritušas ķēves iemidzināšanai, veterinārārste atteikusies no turpmākas sadarbības. Slēdzienu, ka dzīvnieks cieš sāpes un prognoze slikta un tas jāeitanazē, viņa iesniegusi PVD.

Mairas traumēto kāju neizdevās glābt, un tā tika daļēji amputēta. Amputāciju ieteica veterinārārste Anna Augustova, kas, kā pati saka, nejauši bija iebraukusi “Ķepu ķepā” novietnē brīdī, kad PVD tur veikusi pārbaudi.

Ar Biderēm viņu saistot ilgstoša sadarbība mazo mājdzīvnieku ārstēšanā, kad glābti neizglābjamie ne vienu vien reizi. “Mani pārsteidza, ka zirgs bija entuziasma pilns un labi jutās, kaut gan kāja bija ļoti nesmuka, tāpēc teicu, lai beidz spīdzināt, ja ir griezēji, lai griež, un ļauj dzīvniekam atveseļoties, nevis dzīvam strutot,” savu apciemojumu atceras veterinārārste, kas pēc operācijas uzņēmusies rūpes par Mairas veselību. Augustova noskaidrojusi, ka zirgiem kāju amputācija pasaulē tiekot veikta jau 20 gadus un pēc tam jāliek protēze. “Man tas nelikās tik šausmīgi, jo tik daudz jau bija izdarīts, vai tad tagad ļaut viņai nomirt?” viņa sprieda.


Eitanāzija – tikai ar īpašnieka atļauju

Ķēves glābšanas akciju pavadīja karstas diskusijas tīmeklī. Tā saukto zirdzinieku viedoklis lielākoties bija kritisks, jo citur pasaulē reti zināmi tie gadījumi, kad izdodas glābt zirgus ar lauztu kāju. Īpaši emocionāli tika uztverts paziņojums, ka, iespējams, Mairai veiks Latvijā vēl nebijušu operāciju – traumētajai kājai uzliks protēzi. «Neesi miljonārs, nemaz nesāc ar zirga protezēšanu, jo tā nav ārstēšana, bet spīdzināšana,» deva padomu kāda «veterinārārste».

Virtuālās kaislības par Mairas ārstēšanu pievērsa arī PVD uzmanību. “Mūsu redzes lokā šis gadījums nonāca 11. jūnijā, un jāsaka, žēl, ka par to nezinājām jau tad, kad šis zirdziņš bija notriekts un bezpalīdzīgi gulēja 21. maijā,” skaidro Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga. Tomēr, kā izdevās noskaidrot “Latvijas Avīzei”, par Mairas gadījumu jau 23. maijā zināja viena no PVD inspektorēm – Sandra Vanaga. Taču informāciju par traumēto zirgu un tā transportēšanu viņa tālāk neesot sniegusi.

K. Lamberga norāda, ka lēmumam par dzīvnieka ciešanu izbeigšanu ar eitanāziju nepieciešama rakstiska atļauja no tā īpašnieka – noteikts Dzīvnieku aizsardzības likumā. Ja atļauja netiek dota, PVD var rosināt dzīvnieka konfiskācijas procesu un ar varu to atņemt. Šajā gadījumā dienests esot bijis ceļā uz šo procedūru.

“Ķepu ķepas” novietnē veiktas piecas pārbaudes, taču neko sīkāk par konstatēto K. Lamberga nevarot stāstīt, jo pret biedrību ierosināta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā – dzīvnieku nedrīkstēja transportēt ar šādu traumu – un sagatavots iesniegums Valsts policijai ar lūgumu ierosināt krimināllietu par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku.

“Krimināllietu var lūgt ierosināt jebkurš, droši vien es arī to darīšu, ja atklāsies, ka zirgs ir noindēts,” PVD rīcību komentē Iveta Bidere, piebilstot, ka, viņasprāt, ķēves nāves apstākļi bijuši aizdomīgi un tie vēl tiks izvērtēti sekcijā. Uz jautājumu, vai “Ķepu ķepas” būtu atkal gatavas glābt tik smagi cietušu zirgu, I. Bidere atbildēja, ka nākamreiz rīkotos gudrāk – ietu uz Zemkopības ministriju, lai atļauj izvest zirgu uz ārvalsts klīniku, un tur to operētu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk
6 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 40
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Stāsti
Mamma gandrīz piedzīvo infarktu: kopā ar zivīm skolēnu pusdienās – tārpi 7
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kurās pilsētās un novados atklāti jaunie Covid-19 gadījumi
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šodien atbalsta, rīt neatbalsta. Kalviņš par svārstībām valdības lēmumos un to, kāda ekspertīze trūkst cīņā ar Covid-19 1
1 stunda
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Latvija – viena no zaļākajām Eiropā vai dabas postītājvalsts “ar atklātu mežizstrādes biznesa karu pret mazo ērgli un melno stārķi…”? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Saņemtās atbildes neliecina par sadarbību.” VARAM pieprasa sasaukt Jelgavas novada domes ārkārtas sēdi
18:09
LE
LETA
Ziņas
“Krīzes situācijās nevajag skopoties.” Panākta vienošanās par 200 eiro vienreizējo pabalstu pensionāriem un personām ar invaliditāti
17:46
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kurās pilsētās un novados atklāti jaunie Covid-19 gadījumi
17:14
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Vienkārši visu aizklapēt ciet – tas nav risinājums, ir jāmeklē izeja!” Saruna ar ekonomistu Uldi Osi 2
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Gada laikā nevar izstrādāt vakcīnu, tā satur embriju šūnas un mikročipus, izraisa bīstamas blaknes. ZVA skaidro, vai tā ir taisnība 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tik auksts Latvijā gadiem nebija bijis! Meteorologi par aizvadīto ziemu 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lemberga sliktā veselības stāvokļa dēļ lūdz viņu atbrīvot no apcietinājuma 28
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Francijas tiesa eksprezidentam Sarkozī piespriež trīs gadu cietumsodu 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neskatoties uz Covid-19 krīzi, pērn pieaugusi vidējā darba alga. Cik liela tā tagad ir? 5
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tur ir speciāls pants Aivaram Lembergam ielikts!” Jaunsleinis skaidro novadu reformas kļūdas 5
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ministrs Sandis Ģirģens agrā pirmdienas rītā jau sēž friziera krēslā 21
8 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Pasta piegādes problēmu dēļ klienti nevar laikus saņemt pasūtīto preci. Reizēm jāgaida pat pusgadu 7
3 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 100 gadiem sākās “Kronštates dumpis”. Kāpēc Latvijai nebija pamata priecāties par šo sacelšanos pret lielinieku valdību? 2
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 60
22 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Vakcinācijas birojs sarūk, Lemberga spriedums un Jēkabpils lielgabala sāga. Nedēļas notikumu apskats 2
10 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 89
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
FOTO. Tenisa zvaigzne Serēna Viljamsa beidzot “padevusies” un atļāvusi meitai Olimpijai sākt spēlēt tenisu
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 5
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 24
1 diena
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aizdomās par valsts amatpersonas slepkavības mēģinājumu meklē attēlos redzamos vīriešus
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Entuziasti vāc parakstus, lai legalizētu apzinātas sānslīdes ar automašīnām 21
23 stundas