Miķelīši zied.
Miķelīši zied.
Foto: Shutterstock

5 padomi, kā izvairīties no miķelīšu sagāšanās rudenī 3

Man ļoti patīk miķelītes, bet to krūmi mēdz sagāzties un sasietas tās tik nav glītas. Ko darīt, un kurām šķirnēm dot priekšroku? Jautā Zigrīda Mālpilī.

Reklāma
Reklāma

Laikus apsien

“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Nestabils augums mēdz būt dažām gara auguma miķelīšu (ziemasteru) šķirnēm. Tā mēdz gadīties gan ar nosacīti jaunām, gan vecmāmiņu šķirnēm. Piemēram, ir dažas tā sauktās Jaunbeļģijas miķelītes, kurām ir lieli, skaisti ziedi, kurus lietus un vēja laikā dzinumi nespēj noturēt.

Ja dārzā ir šādas šķirnes un vēlas tās saglabāt, noteikti jāsien pie balsta. Taču augumu nostiprina laikus, pirms sākusies ziedēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kamēr dzinumiem galvas vēl vieglas – pumpuri mazi, krūmus piesien pie atbilstīga auguma mietiņiem. Līdz ziedēšanas brīdim krūms izveidosies tā, ka sējuma vieta nebūs pamanāma. Ja šo brīdi nokavē un dzinumus stutē augšā, kad tie jau kādu laiku gulējuši uz zemes, skaista krūma kopskata nebūs. Tas tāpēc, ka ziedi pastiepjas pret sauli un ziedkopa kļūst līka, tā vairs nespēs iztaisnoties.

Gādā par sauli

Vēl kāds miķelīšu gāzelības iemesls var būt nepareizas vietas izvēle. Dažkārt maldīgi uzskata, ka tie ir augi, kam patīk augt paēnā, vecos dārzos. Taču tā nav. Protams, tie neaizies bojā arī ābeļu paēnā, taču var slimot un stīdzēt.

Vislabāk visas miķelītes jūtas labi izsauļotā vietā, kur tām brīvi var piekļūt vēji, kas nožāvē lieko mitrumu no lapām.

Miķelītes grib būt dārza karalienes, nevis sētmales iemītnieces.

Baro mēreni

Auguma noturību un veselīgumu ietekmē arī pareiza barošana un pietiekami daudz mitruma. Miķelītes stāda barības vielām bagātā augsnē (ielabo ar trūdējušiem kūtsmēsliem, kompostu). Papildu barība derēs reizi pavasarī, kad augiem dod kom-plekso mēslojumu. Vasaras pirmajā pusē papildbarībā var dot arī nātru vircu. Taču jāuzmanās no pārmēslošanas.

Arī pārāk liels mēslojuma daudzums var būt iemesls, kāpēc dzinumi ir nestabili. Lai augi būtu veselīgi, tos sausā laikā laista papildus.

Izvēlas īsākās

Ja vēlas pavisam noturīgas miķelītes, labāk izvēlēties zemāka auguma šķirnes. Piemēram, skaistas būs arī ap pusmetru augstas miķelītes. Zemākie augi var būt vien 15–30 cm augsti un veidot skaisti ziedošas kupeniņas.

Skaistas šķirnes ar noturīgu augumu:

‘Kristina’ – līdzinās baltām sniegpārsliņām.
‘Peter Pan’ – ar skaistiem gaišziliem ziediņiem.
‘Blaue Lagune’ – lieli, gaišzili ziedi.
‘Jenny’ – ķirškrāsas, violeti lillā ziedi. Šī šķirne mēdz būt uzņēmīga pret miltrasu, tāpēc jānodrošina labi augšanas apstākļi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.