Burmas šķirnes kaķi

FOTO. Burma – ķieģelis zīdā 0

Laura Blumberga, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”.

Zāļu klīnisko pētījumu projektu vadītājas Tatjanas Marčukas-Žurkovas ģimenē burmas šķirnes kaķi mājo jau vairāk nekā 15 gadus. “Viss aizsākās 2005. gadā, kad vienā no dzīvnieku izstādēm Ķīpsalā es pamanīju šīs šķirnes mazuļus,” stāsta Tatjana.

Ar vienu nepietiek!

PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 260
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
Lasīt citas ziņas
Zāļu klīnisko pētījumu projektu vadītājas Tatjanas Marčukas-Žurkovas ģimenē burmas šķirnes kaķi mājo jau vairāk nekā 15 gadus.
Foto no Tatjanas Marčukas-Žurkovas privātā arhīva

“Mūsu ģimenē vienmēr ir bijuši dzīvnieki – gan kaķi, gan suņi laukos, tomēr, iekārtojoties Rīgas dzīvoklī, mums gribējās murrājošu kamolīti. Toreiz izrādījās, ka visi kaķēni jau ir aizrunāti, neskatoties uz tiem laikiem ļoti augsto cenu – 350 lati (aptuveni 500 eiro), tāpēc nācās ilgi gaidīt, līdz vienā no audzētavām bija pieejami kaķēni,” atceras Tatjana. Viņa arī stāsta, ka, kamēr gaidījuši savu kaķi, daudz lasījuši par šķirni – raksturu, uzvedību, par to, kas būs nepieciešams no lietām, kad kaķis ienāks mājās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sākumā nebija pat domas, ka burmu audzēšana kļūs par ilgu gadu sirdslietu, un, kad braucām pēc kaķēna, gribējām ņemt puiku tikai mājām, un ne par kādām izstādēm pat ideju nebija,” viņa stāsta. “Bet pie audzētājas viena no bezbailīgajām kaķenītēm ierāpās manam vīram klēpī un tā nosēdēja visu vakaru un bija gatava doties ar mums mājās. Tā nu izradījās, ka nevis cilvēks izvēlas sev kaķi, bet dzīvnieki paši jūt – kurš no cilvēkiem būs cienīgs, lai kļūtu par viņa saimnieku. Tā nu vēl mēnesi mēs gaidījām, kamēr kaķēni saņems savas vakcīnas, un tikai pēc tam mūsu mājās ienāca Bonita, mūsu audzētavas aizsācēja.”

Kā smejas Tatjana, pēc laika tomēr vienu trūkumu šiem kaķiem esot konstatējuši – ar vienu burmu mājās ir par maz! Tā saime paplašinājās ar vēl divām burmu meitenēm – Molliju un Missiju, kas bija dzimušas nu jau pašu audzētavā. No šī metiena īpašumā palicis arī vaislas runcis vārdā Maksimus, kurš dzīvoja draugu ģimenē.

Pēc vairākiem gadiem Tatjanas ģimenē ienāca runcis Evalds no Ukrainas, bet miniatūrā zilās krāsas meitenīte Galaksija atbrauca no Vācijas. Tatjana uzsver, ka audzētāja darbs ir attīstīt šķirni, cenšoties uzlabot gan ārējo izskatu, gan temperamentu, tāpēc ir ļoti svarīgi doties uz lielām izstādēm, tikties ar citiem cilvēkiem un audzētājiem, apmainīties ar “asinslīnijām” šķirnes attīstības ietvaros.

Pašlaik audzētavā mīt divas vaislas kaķenes – Qamra Queen, mājās saukta vienkārši par Pippu (4 gadi), un Tifānija (2 gadi), kā arī runcis Saimons (2 gadi). Audzētavā mīt arī sterilizētās “omītes” Molija (13 gadi), Kallista (10 gadi), Honeja (8 gadi) un Bunmija (6 gadi). Dažas no sterilizētajām kaķenītēm dzīvo audzētavas līdz­īpašnieces mājās, kā arī vairāki “pensionēti” runcīši un kaķenes mitinās dažu draugu ģimenēs.

Vēlas būt kopā ar cilvēku

Burmas, kā visas Austrumu šķirnes, ir ļoti aktīvas un komunikablas un grib visu laiku atrasties kontaktā ar cilvēku. Šie kaķi mīl “parunāt” un pat sagaida no saimnieka “atbildes”. “Mūsu ģimenē vislabākais kaķu “vārdotājs” ir vīrs – viņš prot sarunāties ar jebkuru no minkām. Es vienmēr brīdinu topošos saimniekus, ka burmas ir ļoti zinātkāras un bezbailīgas, ka šie dzīvnieki staigās jums pakaļ – nāks līdzi tur, kur ejat jūs, vēros jūs, gribēs piedalīties dažādos ikdienas darbos un procesos kopā ar jums. Šie kaķi ir patiešām bezbailīgi, ārā viņi nebaidās arī no nikniem suņiem, tāpēc viņi ir jāuzmana īpaši – viņu pašu drošības labā,” stāsta Tatjana.

Var apmācīt gluži kā suni

Burmas ir gudri kaķi, un tos var apmācīt tāpat kā suņus, piemēram, iemācīt atnest atpakaļ mantiņu, daži kaķi pat prot piedalīties adžiliti – šķēršļu joslu pārvarēšanā. “Mūsu Kallista ieguva pat otro vietu Baltijas valstu sacensībās kaķu izstādēs pēc vairāku šo posmu pārvarēšanas Rīgā un Tallinā,” lepojas Tatjana.

Protams, ir svarīgi, lai tik aktīvam kaķim kā burma būtu vieta, kur iztērēt savu enerģiju – piemēram, tā saucamais kaķu koks un jo lielāks, jo labāk. Tam jābūt arī ļoti stabilam, jo, lai arī burma izskatās eleganta un viegla, kā izrādās, pirmais iespaids ir mānīgs.

“Par burmām mēdz teikt, ka tas ir ķieģelis zīdā. Tas tāpēc, ka kaķis izskatās mazs, kompakts un viegls, taču patiesībā ir smags, jo šim kaķim ir smagnēji kauli,” stāsta Tatjana.

“Kad maza burma saritinās klēpī kā kamoliņš, uzreiz var sajust šā dzīvnieka patieso svaru.”

Kaķis sliņķiem?

Tatjana uzsver – lai dzīvnieki būtu aktīvi un veselīgi, tie ir jābaro ar kvalitatīvu pārtiku: profesionālo sauso barību, gan arī svaigo barību – dažādu putnu gaļu, liellopa gaļu, arī subproduktiem – aknām, sirdīm, kakliņiem. Dažas reizes nedēļā dzīvnieki tiek arī pie sakultas paipalu olas. Barošanai der arī kvalitatīvi kaķiem paredzētie konservi, kā arī biezpiens.

Tomēr kopumā par burmām mēdzot teikt, ka tas ir kaķis sliņķiem, jo to kopšana neprasa nekādas īpašās zināšanas vai pūles. Kaķiem ir īss apmatojums un gandrīz nav pavilnas. Ik pa laikam murrātāju var izķemmēt ar speciālo, īsspalvainajiem kaķiem paredzēto gumijas cimdiņu vai ķemmīti. Mainoties gadalaikiem, apmatojums kaķim var izkrist pastiprināti.

Uzziņa!

Lai arī parasti cilvēki vēlas iegādāties tieši “šokolādes” vai sabuļkrāsas kaķēnus, šajā šķirnē ir desmit pieļaujamās nokrāsas: melnā jeb sabuļkrāsa, šokolādes, zilā, lillā, krēma, sarkanā. Burmas kaķēna cena Latvijā ir no 700 līdz 900 eiro.
Foto no Tatjanas Marčukas-Žurkovas privātā arhīva

• Šķirne radusies Birmā, pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. No turienes pirmās burmas nokļuva Lielbritānijā un vēlāk arī citās Eiropas valstīs. Pastāv divi šķirnes tipi – Amerikas burmas, kuru standarts tika izveidots 1936. gadā, un Eiropas burmas – šķirnes standarts apstiprināts 1956. gadā un no turienes jau uz Angliju un citām Eiropas valstīm.

SAISTĪTIE RAKSTI

• Lai arī parasti cilvēki vēlas iegādāties tieši “šokolādes” vai sabuļkrāsas kaķēnus, šajā šķirnē ir desmit pieļaujamās nokrāsas: melnā jeb sabuļkrāsa, šokolādes, zilā, lillā, krēma, sarkanā, kā arī kaķenes mēdz būt četru veidu “bruņurupuču” jeb trijkrāsu – šokolādes, melnā, zilā un lillā “bruņurupuču” krāsā.

• Kaķenes svars no 3 līdz 5 kg, runča – no 4 līdz 6 kg.

• Burmas kaķēna cena Latvijā ir no 700 līdz 900 eiro.

Priekšrocības:

Šie kaķi ir draudzīgi un rotaļīgi.

Ļoti pieķeras saviem saimniekiem.

Viegli kopjami.

Šķirne ir veselīga un izturīga.

Kaķi ir ilgdzīvotāji – vidējais dzīves ilgums ir 10 līdz 15 gadu. Rotaļīgumu nezaudē arī vecumdienās.

Trūkumi:

Pieprasa pastāvīgu uzmanību no cilvēka.

Mēdz daudz “runāties”.

Bezbailīgi – neizjūt bailes, piemēram, no nikniem suņiem vai braucošām mašīnām, patīk augstums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Tomātu un gurķu stādi izstīdzē: ko darīt, lai tas nenotiktu? 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Vai šķirtās ģimenēs viens vecāks drīkst pieprasīt lielāku uzturlīdzekļu summu par bērniem?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kameņu saime dārzam: traka iecere vai tomēr izcils dārznieka palīgs? 3
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 260
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev šodien derētu ieklausīties tajā, ko saka apkārtējie! Horoskopi 15.maijam 2
19 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Īpašuma vērtības mēraukla: kā to aprēķina? 2
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 5
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam 1
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Laiks salātiem! 5 salātu receptes un špikeris mērcītēm
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
iemācīt sunim nelēkt virsū cilvēkiem? 10
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Stāsti
“Sen jau tas bija jādara!” Rīdziniece Sanija jau astoņu gadus cīnās par iekļūšanu mājās
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Nedzīt depresijā paaudzi, kas ir pusaudžu vecumā!” Magda Riekstiņa aicina padomāt arī par jauniešu vajadzībām
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Vai pret Covid-19 varētu potēt, jaucot ražotāju vakcīnas? Skaidro Valsts imunizācijas padomes priekšsēdētāja Zavadska 7
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
Muzeju nakts – citā realitātē: attālināti un brīvdabā, apmeklējot individuāli un ievērojot distancēšanos
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 36
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Dzimst kaut kas līdzīgs “9.maija reliģijai” 15
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 8
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
LMT un LGS izstrādās eksperimentālu konceptu dronu aeronavigācijas datu izplatīšanai
47 minūtes
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 61
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 56
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 20
1 diena
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
5 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Gints Narogs: Krievijas mediji savā tendenciozajā stilā jau steidz ziņot, ka PČ Rīgā var nemaz nenotikt 15
20 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 89
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Gardo recepšu” kladītei: banānu krēms – ievārījums ar ananāsiem: gatavs dažās minūtēs! 1
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 82
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 37
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pavasaros mūs grūti mierā noturēt!” Rucava-Dundaga-Jaunpils: dodamies!
14:19
LA
LA.LV
Ziņas
Muzeju naktī Jaunmoku pils parkā būs skatāmas āra ekspozīcijas
14:01
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
LMT un LGS izstrādās eksperimentālu konceptu dronu aeronavigācijas datu izplatīšanai
13:53