Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto: pexels.com

Donoru trūkuma dēļ cilvēkiem orgānus plāno izņemt piespiedu kārtā, brīdina cilvēktiesību aizstāvji 0

Cilvēktiesību aizstāvji brīdina, ka Ķīna plāno masveida piespiedu orgānu izņemšanu rūpnieciskā mērogā, raksta “Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Gliemeži nāvīgi baidās no šī auga – ar to dārzam vajadzētu būt drošam 5
Mājas
Kuri suņi ir mierīgi un labi sadzīvo ar bērniem – eksperti nosauc 13 šādas šķirnes 1
TV24
Neiesaisties sarunā – met nost klausuli! Strazdiņš skaidro, kāpēc nevajadzētu ar dažādiem jautājumiem mēģināt saprast, vai jums piezvanījis krāpnieks
Lasīt citas ziņas
Ķīnas varasiestādes plāno līdz 2030. gadam trīskāršot orgānu transplantācijas centru skaitu Siņdzjanā — uiguru autonomajā reģionā, kur koncentrēta šī etniskā minoritāte.

Plāns paredz sešu jaunu slimnīcu izveidi, kopējo transplantācijas centru skaitu palielinot no trim uz deviņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Siņdzjana jau ilgstoši ir bijusi starptautiskās sabiedrības uzmanības lokā saistībā ar represijām pret uiguriem, kā arī citu etnisko un reliģisko minoritāšu pārstāvjiem.

Tagad pieaug bažas, ka infrastruktūras paplašināšana varētu būt saistīta ar piespiedu orgānu izņemšanu.

Neskatoties uz to, ka reģionā oficiāli ir ārkārtīgi zems brīvprātīgo donoru skaits (tikai 0,69 uz miljonu iedzīvotāju), jaunajos centros paredzēts veikt visas galvenās orgānu transplantācijas — sirds, plaušu, aknu, nieru un aizkuņģa dziedzera.

Cilvēktiesību aizstāvji, tostarp Starptautiskā koalīcija pret transplantācijas ļaunprātīgu izmantošanu Ķīnā, norāda, ka šāda apjoma paplašināšanai nav objektīva medicīniska pamatojuma.

“Šāds milzu kapacitātes pieaugums reģionā, kas jau tā atrodas starptautiskas uzmanības centrā represiju dēļ, ir ārkārtīgi satraucošs.

Ņemot vērā niecīgo oficiālo donoru skaitu, nav neviena racionāla iemesla šādai transplantācijas infrastruktūras paplašināšanai, ja vien orgāni nav paredzēti iegūšanai piespiedu ceļā,” brīdina profesore Vendija Rodžersa.

Šīs aizdomas pastiprina ieslodzīto liecības — tostarp kāda Faluņgun praktizētāja stāstītais, kurš pēc piespiedu operācijas atklāja, ka viņam trūkst vairāku orgānu.

Vēlāk neatkarīgi ārsti apstiprināja, ka viņam ķirurģiski bija izņemta daļa aknu un plaušu, izmantojot metodi, kas parasti tiek pielietota dzīviem donoriem.

Reaģējot uz šiem ziņojumiem, Amerikas Savienotās Valstis ir pieņēmušas vairākus likumprojektus, kas aizliedz medicīnisko sadarbību ar Ķīnas transplantācijas iestādēm un nosoda piespiedu orgānu izņemšanas praksi.

Jau 2021. gadā ANO eksperti norādīja, ka ieslodzījuma vietās Ķīnā tiek veikti medicīniskie izmeklējumi, kas varētu liecināt par orgānu atlases procesu.

Savukārt neatkarīgi pētnieki lēš, ka valstī ik gadu tiek veikts līdz pat 100 000 transplantāciju — skaits, kas ievērojami pārsniedz oficiālajā donoru sistēmā reģistrēto apjomu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.