Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs: “Valdība deklarējusi, ka epidēmijas kontroles galvenā problēma ir drūzmēšanās un pulcēšanās. Veikalu atvēršana nav izraisījusi ne vienu, ne otru, tikai salstošu cilvēku rindas veikalu ārpusē. Nedz Francijā, nedz citās valstīs, kur veikali strādā, to atvēršana nav  negatīvi ietekmējusi cilvēku saslimšanu.”
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs: “Valdība deklarējusi, ka epidēmijas kontroles galvenā problēma ir drūzmēšanās un pulcēšanās. Veikalu atvēršana nav izraisījusi ne vienu, ne otru, tikai salstošu cilvēku rindas veikalu ārpusē. Nedz Francijā, nedz citās valstīs, kur veikali strādā, to atvēršana nav negatīvi ietekmējusi cilvēku saslimšanu.”
Foto no LA arhīva.

Danusēvičs: Polijā atver kinoteātrus, mums cilvēki rindā pēc desas salst uz ielas! 36

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs intervijā “Latvijas Biznesam” atzīst, ka tirdzniecības ierobežojumi dzen bankrotā daudzus mazos uzņēmējus.

 

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 57
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 62
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 36
1 diena
Lasīt citas ziņas

Cik lielā mērā Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) bija iesaistīta dažādu tirdzniecības ierobežojumu tapšanā?

H. Danusēvičs: Sākotnēji diskusijā Ekonomikas ministrijā iebildām pret tām prasībām, kas neatbilst Eiropas standartiem. Te ir runa gan par pircēju elektronisko uzskaiti, gan 25 m2 uz vienu pircēju. Eiropā standarts ir 10 m2 un 15 m2, bet, ņemot vērā Latvijas situāciju, varētu būt 15 m2 un 20 m2, bet nekādā gadījumā ne vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Redzam, kas tagad notiek: cilvēki salst uz ielas, veikalos ar 96 m2 tirdzniecības zāli var ieiet tikai trīs cilvēki, un tas ir absurds. Kur radās 25 m2? To neviens līdz šim nav spējis paskaidrot, tam nav nedz ekonomiskā, nedz loģiskā, nedz pieredzes pamatojuma.

Nav arī nekāda salīdzinājuma, kāpēc Latvijā veikalos jābūt lielākai platībai uz vienu iedzīvotāju nekā citās valstīs, kur vispār nav ierobežojumu, piemēram, Igaunijā. Polijā, kur ir augstāks saslimšanas līmenis, tagad tiek atvērti kinoteātri, sporta objekti.

Tajā pašā laikā Latvijā mūsu nozarē ir pārmērīgs regulējums. Tas varētu būt saistīts ar to, ka politiķiem nav skaidrojuma un sapratnes, kādi ierobežojumi būtu jānosaka. Savukārt daļa ārvalstu investoru gatavi parakstīties uz jebkādiem noteikumiem, ka tikai viņu objekti būtu atvērti.

Viņi nepārstāv nozari, un viņiem ir vienalga, kas notiek nozarē, galvenais – pašu intereses. Viņi sabloķējušies ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK), kas piedāvā noteikumus pretēji nozares interesēm, tādēļ radusies šāda situācija.

 

Vai šajos ierobežojumos ir vērojami negodīgas konkurences elementi – proti, “Rimi” un “Maxima” oligopolam ļauj strādāt, bet pārējos taisa ciet?

“Maxima” pārstāvji man teikuši, ka nav laimīgi par šādiem noteikumiem. Viņi uzskata, ka tirgū bija jābūt vienādai konkurencei. Kurš ir autors šādiem ierobežojumiem, jāprasa LTRK, kas noteikumu apspriešanā karsti aizstāvēja savu viedokli.

Mēs aicinājām atvērt veikalus darba dienās pa preču grupām, nevis noteikt prioritārus tirgotājus un preču grupas. Varu vilkt paralēles ar pārtikas drošību, kur noteiktas prasības, kas jāievēro, un ir noteikts atbildīgais, un visi uzņēmumi to ievēro. Nekur nav teikts, ka atbildīgajam visu laiku jādežurē veikalā.

Pašlaik ir vērojami negodīgas konkurences elementi un pieņemtie noteikumi rada būtisku ļaunumu mazajiem uzņēmējiem. Uzliktais administratīvais slogs tieši mazajiem uzņēmējiem ir visdārgākais – viņiem pie durvīm jānoliek papildu dežurants, kas gaida, kad ieradīsies policists.

Spriedze ir nevajadzīga. Esam neizpratnē, kāpēc katru dienu jāpārbauda 1800 veikalu. Esam jau vērsušies Iekšlietu ministrijā, lai viņi paskaidro, kādas bijušas problēmas ar epidemioloģiskās drošības noteikumu ievērošanu tirdzniecībā līdz ierobežojumu pieņemšanai.

 

Kā šajā situācijā jūtas mazie veikali gan laukos, gan pilsētās?

Vērojams sašutums, neizpratne, izmisums. Apgrozāmo līdzekļu pabalsti gan ir, bet tie nāk lēni, un daudzos gadījumos tie pat nesedz objektu minimālās uzturēšanas izmaksas. Esam iesnieguši EM ierosinājumu noteikt atbalstam minimālo summu, piemēram, tūkstoti eiro, lai tie varētu nosegt komunālos maksājumus un nomas maksu, taču atbildi vēl neesam saņēmuši. Skaidrs, ka nevar salīdzināt apgrozījumu februārī ar decembri, jo pērn decembrī vēl daļēji varējām strādāt.

 

Kā ierobežojumi ietekmējuši tirdzniecības apgrozījumu?

Vislielākais kritums bijis preču grupās, kas nav pieprasītākās interneta tirdzniecībā. Piemēram, grāmatām novembrī bija 20% samazinājums, bet decembrī jau 30%, savukārt apģērbam un apaviem attiecīgi 30% un 50%. Nepārtikas veikaliem kopā decembrī bija 15% apgrozījuma samazinājums, savukārt pircēju skaits sarucis par 20%. Taču jāņem vērā, ka līdz 18. decembrim veikali varēja strādāt.

 

Cik bīstams bija valdības lēmums noteikt šos ierobežojumus?

Līdz jaunajam gadam katru mēnesi mira ap 5% uzņēmumu. Tiem uzņēmumiem, kas ir slēgti, apgrozījums krities vēl vairāk, un attiecīgi šie procenti būs lielāki.

 

Ekonomikas ministrs jau izteicies, ka pašlaik visu veikalu atvēršana nav iespējama, jo epidemioloģiskā situācija to neļauj…

Ekonomikas ministram būtu jāspēj izskaidrot, ar ko situācija Latvijā ir sliktāka nekā tajās valstīs, kur ir augstāks saslimstības līmenis un kur veikali strādā. Valdība līdz šim deklarējusi, ka galvenā saslimstības problēma ir drūzmēšanās un pulcēšanās. Veikalu atvēršana nav izraisījusi ne vienu, ne otru, tikai salstošu cilvēku rindas veikalu ārpusē. Nedz Francijā, nedz citās valstīs, kur veikali strādā, to atvēršana nav negatīvi ietekmējusi cilvēku saslimšanu.

Domāju, ka skaistumkopšanas nozarei jāļauj strādāt pēc tādiem pašiem noteikumiem, kādi bija iepriekš, jo tie jau bija pietiekami stingri. Ļaujiet nozarei strādāt, nevis iedzeniet pagrīdē – mājās vai mežā.

 

Jūs iepriekš solījāt vērsties Satversmes tiesā. Kādā stadijā pašlaik ir šis lēmums?

Pieteikums ir iesniegts, un, pateicoties tam, valdība atļāva strādāt grāmatnīcām. Drīz lemsim, kā rīkoties un kādā formā sniegt pieteikumu par pārējām preču grupām. Mēs kā organizācija gan nevaram iesniegt pieteikumu tiesā, bet to var darīt katrs uzņēmums atsevišķi.

 

Kāda bija iespējamā alternatīva ierobežojumiem, ko pieņēma valdība?

Pirmkārt, atvērt grāmatnīcas, kas tika izdarīts. Otrkārt, noņemt sortimenta ierobežojumus higiēnas un pirmās nepieciešamības precēm. Citās valstīs preces tiek klasificētas nevis pēc muitas kodiem, bet nomeklatūras kodiem, un piedāvājām balstīties uz Briseles 2013. gada nomenklatūras versiju. Tur skaidri ir pateikts, kas ir higiēnas preces, to skaitā matu gumijas, kuras šobrīd nevar nopirkt. Ja Ekonomikas ministrija nezina, kas ir nepārtikas preču klasifikācija, tad es neko nevaru palīdzēt.

 

Cik lieli varētu būt neiegūtie ieņēmumi tiem veikaliem, kam liegts strādāt?

Cipari varētu būt ļoti lieli, bet pašreiz vēl neesam aplēsuši.

 

Ja līdzīgi ierobežojumi saglabāsies līdz ārkārtas situācijas beigām aprīlī, kādas sekas tas var radīt?

Tas nozīmē, ka būs mazo uzņēmumu bankroti. Jau pašlaik ir problēmas tiem tirgotājiem, kas bija iepirkuši krājumus. Veikali ir slēgti, līdzekļi iesaldēti un cilvēki neziņā, kā dabūt atpakaļ ieguldīto. Uzņēmēji ir rēķinājušies, ka varēs nodarboties ar uzņēmējdarbību konkrētā tirdzniecības jomā, bet pirms karstākās pārdošanas sezonas valdība ieviesa aizliegumu realizēt to, kas sagādāts.

Divus mēnešus nozare gaida, kad varēs atvērt veikalus. Zaudējumi ir lieli. Un tas pats notiek gan skaistumkopšanas nozarē, gan sabiedriskajā ēdināšanā. Pabalsti gan ir pieejami, tie ir lielāki nekā iepriekš, bet uzņēmēji grib strādāt un kompensēt tās izmaksas, kas rodas par telpu uzturēšanu. Neviens šīs izmaksas jau nav atcēlis.

Viens ir apgrozāmo līdzekļu pabalsts, kas palīdz izdzīvot, bet jābūt arī pabalstam tiem uzņēmējiem, kuri saprot, ka vairs nevar izdzīvot un nav jēgas vilkt dzīvību. Viņam vajadzētu samaksāt tādu summu, lai bez nokļūšanas nodokļu parādos viņš varētu slēgt uzņēmumu, norēķinoties par komunālajiem pakalpojumiem, nomas maksu un to preču iegādi, kas nav realizēta.

 

Ko aizstāvat, kritizējot valdību, – visus tirgotājus vai tikai tos, kas ārpus Rīgas?

SAISTĪTIE RAKSTI

Protams, ka visus tirgotājus. Arī Rīgā ir mazie tirgotāji, kurus būtiski ietekmē ierobežojumi. Tas, kas pašlaik notiek, ir apzināta mazo tirgotāju iznīcināšana. Gan apavu veikali, gan kosmētikas tirgotāji un bērnu preču veikali ir uz iznīcības robežas. Pašlaik nav pamatojuma, kāpēc būtu jāaizliedz strādāt tiem, kas var nodrošināt drošu tirdzniecību. Jo vairāk veikalu ir vaļā, jo pircēju plūsmas ir mazākas tajos veikalos, kas piedāvā visas preces. LTA uzskata, ka bija jāatver visi veikali.

Kā visvairāk regulētā nozare esam izslēgti no jaunās valdības darba grupas, kas gatavos priekšlikumus, kā iziet no šī nosacītā tirdzniecības lokdauna. Tajā gan iesaistīta LTRK, kura nepārstāv visu tirdzniecības nozari, bet aizstāv konkrētu uzņēmumu intereses. Acīmredzot tas noticis noteiktu interešu un lobija dēļ, lai realizētu savu ekonomisko redzējumu un savu politiku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 57
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 62
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 14
2 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 26
4 stundas
Lasīt citas ziņas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 26
3 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 26
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
LVĢMC brīdina par gaisa kvalitātes pasliktināšanos. Pie vainas ugunsgrēka piedūmojums Krievijā 1
47 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ārlietu ministrija stingri iesaka ceļotājiem nedoties uz Jeruzalemi 4
1 stunda
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
14:00
PR
Praktiski.lv
Praktiski
iemācīt sunim nelēkt virsū cilvēkiem?
13:59
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātris “aiz slēgtām durvīm”! Kāpēc lielākā daļa teātru nav gatavi tuvākajā laikā nodot izrādes kritiķu vērtējumam?
13:50
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātris “aiz slēgtām durvīm”! Kāpēc lielākā daļa teātru nav gatavi tuvākajā laikā nodot izrādes kritiķu vērtējumam?
20 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēki ir jāmotivē!” Mūziķis uzskata, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā ar laiku vakcinēsies visi 23
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 1
54 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 28
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Otrdien atklāti 729 Covid-19 gadījumi. Miruši seši sasirgušie 4
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla sadusmo skatītājus: nofilmējas labdarības projektā, runājot par bezdarbu un nabadzību, greznojusies rotaslietās 30 000 dolāru vērtībā 19
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
36 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 3
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šarmantā aktrise Baiba Indriksone atzīstas: jaunībā bijusi kaislīga koķete, ka varējusi pat koķetēt ar “galda kāju”, ja istabā nebija neviena cita 3
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 10
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Darbiniekiem paredzēti 30 eiro mēnesī par attālinātā darba radītajiem izdevumiem. Vai darba devēji maksā kompensācijas? 11
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID sācis kriminālprocesu pret Jēkabpils pašvaldības deputātam piederošu būvniecības uzņēmumu 10
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nebanku kreditētājs “Mogo” atzinis pieļautos pārkāpumus parāda atgūšanas izdevumu pieprasīšanā no patērētājiem 1
4 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
21 stundas
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 33
19 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 57
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Valija, Ināra, Ina un Inārs 1
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 36
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības? 3
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 62
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 14
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
2 dienas