Instrukcijas prasīja, lai viss deportējamā īpašums tiktu sadalīts trīs kategorijās. Jurists, dzīvokļu īres normu inspektors Artūrs Kāposts (1888–1941) ar kundzi Martu savā dzīvoklī 1939. gadā.
Instrukcijas prasīja, lai viss deportējamā īpašums tiktu sadalīts trīs kategorijās. Jurists, dzīvokļu īres normu inspektors Artūrs Kāposts (1888–1941) ar kundzi Martu savā dzīvoklī 1939. gadā.
Foto no žurnāla “Atpūta”

Deportēti un aplaupīti. Kāds liktenis bija paredzēts 14. jūnijā aizvesto palikušajam īpašumam? 29

Jānis Riekstiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

1941. gada 14. jūnija deportācijas praktiskā sagatavošana tika uzsākta 1941. gada maija otrajā pusē un noritēja lielā steigā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Staļinisko deportāciju pētnieki uzskata, ka deportācijas veiktas saskaņā ar PSRS Iekšlietu tautas komisariāta Labošanas darbu nometņu un koloniju Galvenās pārvaldes (gulaga) priekšnieka V. Nasedkina sagatavoto un PSRS iekšlietu tautas komisāra Lavrentija Berijas ar 1941. gada 14. jūniju datēto “Pasākumu plānu no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Moldāvijas izsūtāmā speckontingenta pārsūtīšanai, izvietošanai un darbā iekārtošanai”.

Lēmums par izsūtīto mantas konfiskāciju un izlietošanu PSRS centrālajās varas iestādēs tolaik pieņemts netika.
CITI ŠOBRĪD LASA

PSRS represīvo iestāžu darbinieki sastādīja “pretpadomju elementu” sarakstus, piemeklēja viņiem “naidīgās darbības” un nogādāja uz ešeloniem stacijās, bet Latvijas Komunistiskās (boļševiku) partijas (LK(b)P) Centrālajai komitejai (CK), LPSR Tautas komisāru padomei (TKP), Finanšu tautas komisariātam, kā arī citām vietējām iestādēm bija jāizdomā, ko darīt ar deportēto īpašumu.

Trīs saraksti

Slepenajā LK(b)P dokumentā par aizvesto īpašuma uzskaites, sadales un realizācijas organizēšanu tika noteikts: “Lai organizētu un kontrolētu izsūtīto īpašuma realizāciju (..), pie Latvijas K(b)P CK izveidot speciālu komisiju šādā sastāvā: Krūmiņš – LK(b)P CK padomju – tirdzniecības daļas vadītājs, priekšsēdētājs; Ķīsis – LPSR TKP priekšsēdētāja vietnieks; Cinis – valsts drošības tautas komisāra vietnieks; Koroļovs – iekšlietu tautas komisāra pārstāvis; Deglavs – Rīgas pilsētas izpildu komitejas priekšsēdētājs, Tabaks – finanšu tautas komisārs, Paegle – tirdzniecības tautas komisārs.

Ieteikt partijas pilsētu, apriņķu un rajonu komiteju sekretāriem, pilsētu, apriņķu un rajonu izpildu komiteju priekšsēdētājiem izraudzīties no partijas un padomju aktīva pilnvarotos, nodrošinot tos ar izpildu komitejas pilnvarojuma dokumentiem un uzdot viņiem kopā ar pārvaldniekiem, sētniekiem un uzticības personām, kurām izsūtītie uzticējuši viņu īpašuma realizāciju, ne vēlāk kā līdz 1941. gada 17. jūnijam izdarīt dzīvokļu īpašumu pārbaudi un ņemt uzskaitē visu izsūtīto īpašumu, kurš paredzēts uzņemšanai valsts ienākumiem, un nodrošināt tā apsardzību un saglabāšanu līdz realizācijai.”

Sekoja uzskaitījums: “Transporta līdzekļi: automašīnas, motocikli, velosipēdi, ekipāžas, karietes un, ja ir – zirgi, arī liellopi; jaudīgi radiouztvērēji; vērtīgi mūzikas instrumenti: pianino, klavieres, bajāni, pūšamie instrumenti, visi pavairošanas aparāti, rakstāmmašīnas, rotatori; vēsturiski mākslinieciskās vērtības: mēbeles, mākslas gleznas, visu veidu apbalvojumu kausi un citas lietas; vērtīgie materiāli: sudrabs, zelts, platīns izstrādājumos un stieņos, valūta, dārgmetāli, kristāls; dažādu veidu ieroči un to kaujas piederumi, kā arī visu veidu sprāgstvielas; medicīniskie un laboratorijas instrumenti un iekārtas; visa bibliotēka; visi seifi, fotoaparāti un visi to piederumi.”

Atņemtā realizācijai pie pilsētu un apriņķu izpildkomitejām vajadzēja izveidot īpašas komisijas.

Izpildkomiteju priekšsēdētājiem vajadzēja raudzīties, lai izsūtīto dzīvokļus piešķirtu “strādniekiem, atbildīgajiem darbiniekiem un darba inteliģencei”.

LKP CK Centrālā komisija sagatavoja arī pilnīgi slepenu “Izsūtīto īpašuma un saimniecību uzskaites un izmantošanas instrukciju”, kurā bija norādīts, ka komisijas kopā ar uzticības personu sastāda trīs atsevišķus īpašuma sarakstus.

Pirmajā ir personīgais sadzīves īpašums – mēbeles, apģērbs, trauki, produkti un sadzīves materiāli. Otrajā sarakstā dārglietas, dārgmetāli, dārgakmeņi, kristāls, augstvērtīgas gleznas un citi augstvērtīgi mākslas priekšmeti, mūzikas instrumenti, bet trešajā ražošanas īpašums un inventārs – ēkas, lopi, ražošanas inventārs un mašīnas, sēklas materiāls, citi ražošanas materiāli, zeme un sējumi.

Aizzīmogotie dzīvokļi

Pirmajā sarakstā uzskaitīto personīgo sadzīves īpašumu uzticības personai bija jāpārdod “tieši vai komisijas veikalos”, turklāt komisijai bija jākontrolē, lai pārdošana notiktu “par taisnīgām cenām un lai pārdošanas procesā nebūtu ļaunprātību un spekulācijas”.

Pirmpirkuma tiesības pienācās valsts iestādēm un organizācijām. No pārdošanas saņemtais uzticības personai bija jānosūta izsūtītajiem uz to adresi, kuru norādīs Valsts drošības tautas komisariāta orgāni.

Otrajā sarakstā iekļautais pret parakstu bija jānodod apriņķa izpildkomitejas finanšu daļai. Kas attiecās uz trešo, tad, “kamēr jautājums par saimniecības turpmāku izmantošanu nebūs galīgi izlemts, pagastu izpildu komitejām jānodrošina normāla saimniekošana”.

Atbildība par pagaidu saimniekošanu, tas ir, lopu apkopšanu un slaukšanu, piena nodošana un tamlīdzīgi bija jāuzņemas uzticības personai.

Šos norādījumus plaši izmantoja represīvo iestāžu operatīvās grupas, kas 1941. gada 14. jūnijā iebruka izsūtāmo mājās un dzīvokļos.

Piemēram, Andreja Strautnieka, kas dzīvoja Rīgā, Meža prospektā 26 – 4, apcietināšanas protokolā ierakstīts: “Viss īpašums aprakstīts jau agrāk par parādiem.” Par palikušo mantu – divām gultām, diviem krēsliem un diviem veļas skapīšiem – pilnvara tika izrakstīta uz Albertīnes Birzulis vārda. Mārtiņa Sama dzīvoklī Rīgā, Strūgu ielā 3 – 8, kratīšanas laikā konfiscēts radiouztvērējs un rakstāmmašīna. Par Nisona Kleina no Turgeņeva ielas 17 – 1 mantu atņemšanu kratīšanas protokolā norādīts: “Operatīvā grupa šādā sastāvā: priekšnieks majors b. Kiseļevs, Doņiļčenko, Boļ­šaja (neskaidri. – J. R.), Oļehnovičs, Matuļenko sastādīja šo aktu par (..) šādām konfiscētām mantām: firmas “Blitner” pianino, dzeltena ozolkoka bufete, drēbju skapis ar spoguli, radiouztvērējs VEF, spoguļa kumode, trimo, divas ozolkoka gultas. Tālākā kratīšanas gaitā pilsoņa Kleina dzīvokļa koridorā tika atklāta slēptuve, kurā atradās 7 lieli un 7 mazi saiņi (..), kā arī 5 čemodāni ar dažādu manufaktūru un apaviem. Minētais īpašums konfiscēts un nodots glabāšanai pilsonei Kristīnei Bērziņai Tur­geņeva ielā 17. Dzīvoklis ar mantām aizzīmogots.”

Izsūtīto dzīvokļu atslēgas nodeva varas iestādēm uzticamu cilvēku rokās. Piemēram, M. Hohlova, kura dzīvoja Rīgā, Zeļļu ielā 8, 1941. gada 15. jūnijā parakstīja šādu apliecinājumu: “Ar šo es apliecinu, ka esmu saņēmusi no dzīvokļa Zeļļu ielā 8, dz. 3 sešas atslēgas.Viena no tām ir tās istabas atslēga, kuru aizslēdza Valsts drošības tautas komisariāta orgāni. Par to man ir zināms, un es apņemos nevienu šajā istabā neielaist un pati tur neiet. Man ir zināms, ka šīs saistības nepildīšana tiks sodīta ar likuma bardzību.”

Daudzos gadījumos 1941. gada 14. jūnijā aizzīmogotie dzīvokļi un istabas tādi saglabājās visu kara laiku līdz padomju otrreizējai okupācijai 1944. gadā.

Atstātā problēma

No deportēto dzīvokļiem un saimniecībām 1941. gada jūnijā aizveda milzīgu daudzumu vērtīgu mantu.

Skaidrs, ka nedēļā pirms kara saskaņā ar priekšrak­stiem tās realizēt nevarēja. Bija ne mazums gadījumu, kad kratīšanu un arestu laikā visvērtīgāko piesavinājās represīvo iestāžu darbinieki. Vācu okupācijas laikā aizvesto palikušās mantas uzraudzīja dažādas pašpārvaldes iestādes, tomēr arī šajā laikā jautājums par aizvesto mantām nevarēja tikt atrisināts. Tas atkal aktualizējās pēc padomju otrreizējās okupācijas.

1946. gada 4. maija iesniegumā PSRS Ministru padomes juridiskajai daļai LPSR Augstākās padomes Prezidija sekretārs K. Prieže rakstīja, ka viņa pārstāvētajai iestādei jāsaskaras ar problēmu, kā rīkoties ar īpašumu, kuru atstājušas “administratīvā kārtā uz PSRS aizmugures apgabaliem izsūtītās personas”.

Prieže norāda, ka galvenokārt ir runa par tiem izsūtītajiem, kas nemaz nav tiesāti, kuru manta nav konfiscēta ar tiesas lēmumu un kuri daļā gadījumu vēl ir dzīvi un sarakstās ar tuviniekiem vai paziņām Latvijā.

PSRS Tieslietu ministrijas Kodifikācijas daļas priekšnieka pienākumu izpildītājs V. Hotevs 1946. gada 28. maijā atbild: “Pilsoņu administratīvā izsūtīšana vai izraidīšana no viņu pastāvīgajām dzīvesvietām pati par sevi, kā likums, nav pamats, lai atņemtu viņām piederošo īpašumu. (..) Jautājums par īpašumu likteni, kurš piederējis personām, kuras tikušas pakļautas administratīvajai izsūtīšanai, kurš atstāts viņu pastāvīgajās dzīves vietās, katrā gadījumā atsevišķi jāizlemj saskaņā ar to lēmumu, uz kura pamata šis pasākums ir piemērots.”

Pirmajos pēckara gados LPSR varas iestādes ilgi strīdējās, kā jautājumu atrisināt, un beigās nolēma, ka 1940.–1941. gadā izsūtīto īpašums nacionalizējams.

Arhīva dokumenti liecina, ka piecdesmito gadu beigās no izsūtījuma atbraukušie uzsāka ilgus un neveiksmīgus mēģinājumus atgūt vērtības. Piemēram, arhīvā glabājas reabilitētā pilsoņa E. Girgensona iesniegums un 1958. gada 17. febru­āra LPSR Finanšu ministrijas republikāniskās komisijas lēmums viņa lietā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Girgensons lūdza atgriezt viņam 1941. gada 14. jūnijā Rīgā, Miera ielā 42, dz. 10a, aresta laikā atņemtās vērtības, starp kurām bija dažādu valstu zelta un sudraba monētas, tostarp 30 zelta dolāri, zelta rotaslietas, sudraba trauki – kopā vairāk nekā 100 dažādu vērtslietu.

Izrādījās, ka vērtības kratīšanas protokolā gan bija ierakstītas, taču zem dokumenta nav neviena cita paraksta kā tikai Girgensona. Neviens nebija parakstījies, ka zelta un sudraba priekšmeti būtu saskaņā ar instrukciju paņemti nogādāšanai uz LPSR Iekšlietu tautas komisariāta Valsts drošības pārvaldi. Rezultātā komisija nolēma: “Pilsoņa E. Girgensona lūgumu par īpašuma vērtības atdošanu atteikt.” Vainīgie par E. Girgensona “mantu pazušanā” tā arī netika atrasti un sodīti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 7
8 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Profesors Ģirts Briģis: viens no iespējamajiem risinājumiem cīņā ar Covid-19 – ieviest papildus ierobežojumus nevakcinētajiem 190
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
7 stundas
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
Baltijas mājokļa dizains Londonā. Kā tiks prezentēta mūsu gaume?
19:22
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Jaunajā ražotnē ūdens patēriņu izdevies samazināt 10 reižu!” Kā Latvijas uzņēmumi rūpējas ar vidi?
16:55
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 6
16:14
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!” 226
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 7
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 6
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes pirmdienai: mākoņains un vēss laiks
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Kad stājos teātra fakultātē, aktieri bija gandrīz Dieva vietā!” Saruna ar aktieri Juri Hiršu 17
Intervija 12 stundas
AL
Aigars Laurinovičs*
Ziņas
Aigars Laurinovičs: Traktorists jau sen vairs nav nomuļļājies, netīrs, mazliet paģirains vecis
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Rēzeknes šosejas alnis ietriecas autobusā: ievainojumus guvis šoferis, bet mirušā dzīvnieka ķermenis ietriekts salonā 9
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jānis Vaivods: “Mums ir jāmaina paradumi!” Pavisam drīz Barona iela tiks pārvērsta par gājēju un velobraucēju ielu 90
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Traģēdija uz Liepājas šosejas: motociklists nenovaldīja “Kawasaki” motociklu, uzskrēja divām kravas automašīnām un gāja bojā 4
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Pārāk mazs kompensējamo zāļu budžets. Kāpēc to uzzinām tikai pandēmijas vidū?
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“SpaxeX” pirmās civilās misijas locekļi atgriezušies uz Zemes sveiki un veseli 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaisa temperatūra daudzviet pazeminājusies līdz līmenim, pie kura ierasti uzsāk apkures sezonu 21
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas nebūtu tik bēdīgi, tas būtu smieklīgi!” – Ilze Jurkāne uzskata, ka Šlesers uzvedas kā Tramps 116
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 30
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Verners un Muntis
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
3 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena tev var sagādāt daudz rūpju, bažu un uztraukumu! Horoskopi 19.septembrim
1 diena