Foto: Paula Čurkste/LETA/ Evija Trifanova/LETA/ Ieva Leiniša/LETA; kolāža: LA.LV

“Esmu viens no vislielākajiem dundukiem.” Sabiedrībā populāri cilvēki atklāj, kā tikuši apkrāpti internetā 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

NATO ģenerālsekretārs mudina gatavoties “sliktām ziņām” no Ukrainas
“Tika aizskarta darbiniece, kura nerunā krieviski, izteikti draudi” – kādā Rīgas kafejnīcā piedzīvota ļoti nepatīkama situācija
TV24
Zelenska un Zalužnija nesaskaņas neko labu nenozīmē – tiek meklēts grēkāzis, kāpēc neizdevās Ukrainas lielais pretuzbrukums 12
Lasīt citas ziņas

No bankas konta pēkšņi pazūd nauda, tiek bloķēti sociālo tīklu konti… Ne vienam vien ir gadījies, ka digitālajā vidē notiek dīvainas lietas, kuras cilvēki paši it kā nav ietekmējuši.

Internetā satikts labs paziņa vai draugs, par lielu pārsteigumu, “uzmet”, jauns dators sāk strādāt aizdomīgi lēni vai “Spotify” vietnē negaidīti sāk skanēt dziesmas, kuras ir populāras citā kontinentā un lietotājam nekad nav patikušas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzņēmuma “Tet” veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka tikai trešdaļa respondentu domā, ka digitālā drošība ir viņu pašu rokās. Tāpēc “Tet” sācis kampaņu “Digitālās drošības ceļvedis”, uzsverot, ka par digitālo drošību, tāpat kā par personīgo higiēnu, ir jārūpējas katram pašam.

Bieži vien cilvēkiem, kuri ir cietuši no ļaundaru izdarībām, ir neērti par to kādam pat ieminēties, kur nu vēl stāstīt, kādās muļķīgās situācijās viņi ir nokļuvuši.

Tomēr skaidrs ir viens: ja cietušie klusē, ļaunums vairojas, bet tikmēr negodprātīgi cilvēki domā arvien jaunas un jaunas idejas, kā izkrāpt ne tikai naudu, bet arī paziņu un draugu kontaktus, lai paplašinātu savu potenciālo upuru loku. Turklāt nepatikšanas digitālajā vidē skar ne tikai bagātos un populāros, teju ikviens var izrādīties kaut arī pavisam neliels, bet nozīmīgs ķēdes posms kādai lielākai afērai vai pat kibernoziegumam. Tāpēc vislabāk ir gūt mācību nevis no savām, bet gan citu kļūdām.

Kriptovalūtas viltus karalis

Dāvim Valdniekam ir gadījies interneta plašumos pazaudēt pašam savu seju: “2019. gadā vienu no manām LTV ētera seju fotogrāfijām krāpnieki bija ielikuši rakstā par kriptovalūtu peļņu.”
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Dāvim Valdniekam laikā, kad viņš bija LTV raidījuma “Rīta Panorāma” vadītājs, ir pat nozagta seja. “Sanāk, ka es esmu viens no vislielākajiem dundukiem, jo pats nedarīju pilnīgi neko. 2019. gadā vienu no manām LTV ētera seju fotogrāfijām krāpnieki bija ielikuši rak­stā par kriptovalūtu peļņu. Kad kolēģi sāka vaicāt, vai es tiešām esmu kļuvis par miljonāru, sapratu, ka kaut kas nav labi. Biju tur kopā ar Alvi Hermani, kas man, protams, bija visnotaļ pagodinoši. Toreiz es neko nedarīju, lai šos krāpniekus atmaskotu. Joprojām pat īsti nezinu, kā man vajadzēja rīkoties,” atceras D. Valdnieks.

Uzņēmuma “Tet” informācijas drošības vadītājs Uldis Lībietis smej, ka D. Valdnieks var lepoties, ka ir bijis tik atpazīstams, ka viņa fotogrāfijas tikušas zagtas un izmantotas mārketinga nolūkos, taču uzsver, ka tas ir personas datu aizsardzības un fotogrāfijas autortiesību pārkāpums.

“Iespējams, rakstam bija maldinošs saturs un patērētāju tiesību aizsardzības pārkāpumi. Diemžēl oficiālie ceļi, kādus varētu iet, lai šo situāciju atrisinātu, ir visnotaļ sarežģīti un grūti. Ja tā ir reklāma ar neatbilstošu saturu, var vērsties pie “Google” vai “Facebook” platformām un ziņot par reklāmdevēja pārkāpumu. Taču, ja tas būs tikai viens šāds ziņojums, nevis desmit vai divdesmit, diezin vai šī viltus reklāma tiks izņemta,” spriež eksperts.

Jāpārliecinās, kam ziedo

“Māmiņu kluba” vadītāja Sandija Salaka stāsta, ka pieredzējusi digitālo krāpniecību laikā, kad tikuši vākti ziedojumi slimam bērnam: kāds vienkārši centies šo naudu novirzīt uz savu kontu – pēc būtības nozagt.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Vecāku organizācijas un medija “Māmiņu klubs” vadītājai Sandijai Salakai ir negatīva pieredze ar ziedošanu digitālajās platformās. “Kā zināms, latvieši ir atsaucīgi ziedotāji, bet vai vienmēr mēs zinām, pie kā šie ziedojumi patiesībā nonāk? Ir lielās organizācijas, piemēram, “ziedot.lv”, kurām pārskaitot naudu, ir pārliecība, ka tā nonāks drošās rokās. Taču ne visus slimos bērnus ir gatavas glābt lielās organizācijas. Tiek veidoti dažādi fondi. Arī “Māmiņu klubs” ir izveidojis savu labdarības fondu un palīdzējis glābt bērnu dzīvību.

Reiz mūsu redzeslokā nonāca Leonīds, pavisam maziņš bēbītis, kuram Bērnu slimnīcas fonds un lielās labdarības organizācijas palīdzēt bija atteikušās. Nolēmām uzrunāt māmiņas, lai kopīgi šo bērniņu glābtu. Ar daudziem lūgumiem pēc palīdzības cilvēki dalās interneta vietnēs. Vienā no tiem mēs pamanījām, ka sociālajos tīklos ir tieši tāda pati publikācija, kāda “Māmiņu klubam”. Informācija par bērniņu ļoti korekta, bet pavisam cits – kādas Lietuvas bankas konta numurs, uz kuru pārskaitīt naudu. Vecāki to pamanīja, atrada publikācijas autori, kura pati izradījās māmiņa, bet viņas dzīvesbiedrs – bijušais ieslodzītais. Tika iesaistīta policija, taču tikmēr ieraksts jau bija dzēsts,” par naudas izkrāpšanu digitālajā vidē stāsta S. Salaka. Viņa zina teikt, ka labdarības projektus negodprātīgos nolūkos bieži vien izmanto bijušie ieslodzītie.

“Visu informāciju, kas ir ievietota sociālajos tīklos, ir iespējams nokopēt, izveidot viltus profilu, nomainīt konta numuru, tādējādi veicot krāpniecību. Šobrīd tas masveidā tiek veikts ar šausmu un bēdu stāstiem un video par Ukrainas kara bēgļiem, bērniem un mājdzīvniekiem. Parasti ziedojumu konti ir ārvalstīs, tāpēc digitālos krāpniekus reti atklāj un reti soda. Ikvienam, kurš ziedo internetā, vajadzētu pārliecināties, kam viņš ziedo, un pameklēt informāciju par organizāciju vēl arī citos avotos,” iesaka U. Lībietis.

Pazaudē sekotājus

Pēc tam kad neuzmanības dēļ bija iznācis zaudēt savu “Instagram” profilu, Intars Busulis no krāpniekiem internetā uzmanās: “Es nomainīju pilnīgi visas paroles, man ir sava shēma, kā es regulāri to daru.”
Foto: Paula Čurkste/LETA

Dziedātājs Intars Busulis, kuru diezin vai kāds uzskatītu par neapķērīgu, savulaik iekūlies pamatīgā ķibelē jeb, kā pats to dēvē, “Instagram sāgā”, kā rezultātā zaudējis 53 tūkstošus sekotāju, kas nebūt nav maz. Viņš piedzīvojis vienu no populārākajiem kontu zagšanas paņēmieniem, kas tiek vērsts īpaši pret ietekmētājiem, – viltus verifikāciju. Ne visi tie, kuri būs pamanījuši zilo žetonu ar balto ķeksīti pie dažiem “Instagram” kontiem, zinās, ka šo statusa simbolu piešķir tikai autentiskiem kontiem, kas pieder slavenībām vai lieliem uzņēmumiem. Lai pieprasītu no lietotnes šādu verifikāciju, lietotājam ir jāatver sadaļa “Iestatījumi” un jāpiespiež “Prasīt verifikāciju”.

Tomēr daudzi lietotāji joprojam īsti nezina, kā tikt pie kārotā ķeksīša. Krāpnieki to izmanto, veidojot “Instagram” uzziņu centra lapām līdzīgas vietnes, kur sola piešķirt šo žetonu, bet vispirms pieprasa no lietotājiem sīkāku informāciju, piemēram, lietotājvārdu, paroli, e-pasta adresi, pilnu vārdu un dzimšanas datumu. Kad dati ir ievadīti, parasti naivais lietotājs saņem paziņojumu, ka lēmums tiks pieņemts 24 stundu laikā, bet tikmēr nedrīkst mainīt konta iestatījumus. Informācija nonāk tieši uzbrucēju rokās, kamēr lietotājs mierīgi gaida, nemaz nenojaušot, ka viņa konts jau ir nozagts.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Uz zilo ikoniņu var pieteikties tie, kuri ir daudz un aktīvi strādājuši sociālajā vidē. 2018. gadā man pienāca uzaicinājums zilajam ķeksītim, kuru biju pelnījis, bet tā arī nedabūju. Mani izmeta ārā no mana profila, tas tika pilnībā dzēsts. Mana kļūda bija tā, ka es, saņemot uzaicinājumu stundu pēc pieteikšanās, to apstiprināju,” savā bēdu stāstā dalās I. Busulis.

Viņš atzīst, ka tā viņam ir bijusi lieliska mācība, digitālajā vidē viņš ir kļuvis daudz uzmanīgāks. “Es nomainīju pilnīgi visas paroles, man ir sava shēma, kā es regulāri to daru,” teic dziedātājs. Viņš atzīst, ka sekotāju pulku drīz vien ir atguvis un šobrīd tas pat ir daudz kuplāks nekā pirms negadījuma.

NATO ģenerālsekretārs mudina gatavoties “sliktām ziņām” no Ukrainas
“Tika aizskarta darbiniece, kura nerunā krieviski, izteikti draudi” – kādā Rīgas kafejnīcā piedzīvota ļoti nepatīkama situācija
TV24
Zelenska un Zalužnija nesaskaņas neko labu nenozīmē – tiek meklēts grēkāzis, kāpēc neizdevās Ukrainas lielais pretuzbrukums
“Ceļš kā spogulis. Bērns elpoja, bet bija tikai divu plaukstu liels.” NMPD mediķi nakts vidū ceļmalā izglābj priekšlaikus dzimušu mazuli
Trīs mēnešus vecu mazuli līdz nāvei sakož ģimenes mīlulis – vilka jauktenis
Lasīt citas ziņas
TV24
Zelenska un Zalužnija nesaskaņas neko labu nenozīmē – tiek meklēts grēkāzis, kāpēc neizdevās Ukrainas lielais pretuzbrukums
Diena būs apmākusies, vietām gaidāms sniegs. Apgrūtināti braukšanas apstākļi lielākajā daļā valsts ceļu
TV24
Četru gadu laikā skolēnu sniegums matemātikā un lasīšanā samazinājies. Kādi ir iemesli?
Cilvēkstāsts
“Kad izaugs liels, viņš man nopirkšot ļoti daudz skaistu kleitu,” grūtībās esoša mamma lūdz palīdzību dēla sapņa piepildīšanā
Tallinas ielas kvartālā norisināsies Ziemassvētkiem veltīti pasākumi: tirdziņš, koncerti, radošās darbnīcas un citi svētku prieki
10:02
Ugunsdzēsēji rīko kampaņu “Izglāb dzīvību – uzstādi un regulāri pārbaudi dūmu detektoru!”
09:52
Diena būs apmākusies, vietām gaidāms sniegs. Apgrūtināti braukšanas apstākļi lielākajā daļā valsts ceļu
09:14
VIDEO. Kurzemes apkaimē nomedīta mežacūka ar ļoti dīvainu kāju, mednieks neko tādu iepriekš neesot redzējis
“Tika aizskarta darbiniece, kura nerunā krieviski, izteikti draudi” – kādā Rīgas kafejnīcā piedzīvota ļoti nepatīkama situācija
Kokteilis
FOTO. “Esmu nolēmusi iemīlēties!” Ieva Akuratere intīmā atmosfērā priecē publiku koncertā Mālpils muižā
Receptes
Zemnieku brokastis – sātīgam un nesteidzīgam dienas sākumam
Kokteilis
VIDEO. “Tā uguns uzreiz uzplaiksna, man tak bail ir!” Kas noticis ar Magones mājas zīmi?
VIDEO. “Es no sirds cerēju, ka viņa ir mirusi.” Izraēlietis atklāj, ko nācies piedzīvot viņa deviņgadīgajai meitai “Hamās” gūstā
Provokācija “tviterī”. “Kas ir, tu nevari atlikt 1000 eiro mēnesī un sakrāt dzīvoklim?!” Diskusija, cik ir reāli un cik nav
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Guna un Judīte
Izraēla veikusi plašu “Hamās” kaujinieku sagūstīšanu. Izplatās video par kailiem aizturētajiem
Baltkrievi un krievi nākamgad Parīzes olimpiādē!? Pasaule šokā par SOK lēmumu, pauž nicinājumu, iespējams boikots
NATO ģenerālsekretārs mudina gatavoties “sliktām ziņām” no Ukrainas
Cilvēcei nav palicis daudz laika: zinātnieki ir noskaidrojuši, kad ies bojā Zeme
Trīs mēnešus vecu mazuli līdz nāvei sakož ģimenes mīlulis – vilka jauktenis
Tevi var pārņemt pēkšņa vēlme mainīt visu apkārt notiekošo! Horoskopi 10. decembrim
Dārzs
Iespēja ietaupīt! Ideja, kā tikt pie Ziemsvētku eglītes podā, nepērkot to veikalā
Vien’ maz’ kotletīt! Vai zināji, ka franču vārds “cotelette” nozīmē “ribiņa”? Tā to saprot arī pasaules virtuve
Kokteilis
FOTO. “Viens pats mājās” aktierim Makolijam Kalkinam tagad pašam sava zvaigzne Holivudas Slavas alejā
TV24
Rublovskis: Vai mūsu politiķiem ir plāns, ja Tramps būs prezidents? Ko tas nozīmēs Ukrainai jau pirmajā diennaktī?
TV24
Krievijā pieņemas spēkā akcija “Atgrieziet vīrus” – uz mašīnām tiek līmētas speciālas uzlīmes
VIDEO. Krievija plāno “pārorientēt” meitenes – pēc iespējas vairāk un agrāk bērnu! “Mums ir vesela paaudze nelaimīgu četrdesmitgadnieču bez bērniem un ar augstāko izglītību!”
Pludmalē atrastas mistiskās “raganu pudeles”, pildītas matiem un nagiem. Tūristus aicina neaiztikt tās un neizlaist ļaunos garus
Viedoklis
Romāns Meļņiks: Cik daudz nekonsekvences, mānīšanās un subjektīvu iegribu ir jaunajā budžetā!
Saeima, veltot tam 27 stundas, pieņem nākamā gada valsts budžetu ar 2,8% deficītu. Par balsoja 52 deputāti, pret – 27
Kokteilis
FOTO. Eiropas valstu “elpu aizraujošākās” baznīcas. Kura Latvijas baznīca iekļauta sarakstā?