Zvejnieks: Kā Eiropas Centrālā banka stiprinās eiro un kā izmanevrēs, dzesējot ekonomiku? 13

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas

Eiro kursa pielīdzināšanās ASV dolāra kursam liek uzdot divus jautājumus – kā tas ietekmē eirozonas valstu ekonomiku un ko Eiropas Centrālā banka gatavojas darīt tālāk eiro kursa stiprināšanā un inflācijas apkarošanā.

Eiro vērtība attiecībā pret ASV dolāru samazinās jau kādu laiku, un nu pirmo reizi 20 gadu laikā ir pietuvojusies paritātei jeb viens eiro ir tikpat vērts kā viens ASV dolārs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā komentē Latvijas Bankas (LB) ekonomists Erlands Krongorns, šāda eiro vērtības samazināšanās tiek skaidrota ar atšķirībām monetārās politikas normalizācijas tempos. Proti, kamēr ASV jau kādu laiku ir beigušas Covid-19 pandēmijai raksturīgo politiku ar neto aktīvu iegādi un paaugstina bāzes procentu likmi, tikmēr eirozonā Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome neto aktīvu iegādes izbeidza jūlija sākumā, savukārt pirmais procentu likmju paaugstinājums gaidāms tikai ECB Padomes jūlija monetārās politikas sēdē atbilstoši jūnija sēdē nolemtajam.

Papildus tam arī enerģētiskā krīze un negatīvā ietekme uz ekonomiku saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā ir daudz lielāka eirozonā nekā ASV. Bažas par ekonomikas izaugsmi var kavēt monetārās politikas normalizācijas tempus, kas savukārt jau atkal atspoguļojas eiro kursā pret ASV dolāru.

Citiem vārdiem sakot, Eiropas Centrālajai bankai šobrīd jācenšas manevrēt starp diviem riskiem – no vienas puses, tā jau pirms laba laika ir paziņojusi, ka 21. jūlija sēdē tā palielinās bāzes aizdevumu procentu likmes par 0,25% jeb 25 bāzes punktiem.

Problēma tikai tā, ka situācijā, kad inflācija eirozonā vairāk nekā četras reizes pārsniedz pašas ECB noteikto mērķa inflāciju 2% apmērā, daudzi uzskata, ka šāds lēmums būtu pārāk gļēvs un bāzes procentu likmes būtu jāpaaugstina divas vai pat trīs reizes augstāk – līdz 0,5% vai 0,75%, kam būtu jāseko arī otram nopietnam procentu likmju paaugstinājumam ECB septembra sēdē.

Šāda rīcība sadārdzinātu naudas cenu tirgū un būtiski dzesētu eirozonas ekonomiku, samazinot arī inflācijas gaidas un nostiprinot ECB tēlu kā apņēmīgu cīnītāju ar inflācijas uzliesmojumu. Jāsaka uzreiz – ECB izvēlējās bāzes procentu likmes paaugstināt vairāk, nekā bija agrāk solīts – līdz 0,5%.

Nelaime tikai tā, ka eirozonas ekonomika jau tāpat nav īpaši labā formā un uz pārmērīgas vēsināšanas pasākumiem varētu atbildēt ar ieslīdēšanu recesijā, ko ECB un Eiropas Komisija, saprotamu iemeslu dēļ, nekādi nevēlas pieļaut.

Lietas būtība ir tā, ka eirozonas inflācijas sprādziena iemesls ir ne tikai pārlieku lielais naudas daudzums ekonomikā, kas saistīts ar pandēmijas laika atbalsta pasākumiem, bet arī Krievijas uzbrukuma Ukrainai un sankciju rezultātā krasi sadārdzinājušās energoresursu un citu izejmateriālu cenas, bet ar tām ECB nespēj cīnīties.

Ja par prioritāti izvirza ekonomikas stāvokļa uzlabošanu, nevis cīņu ar inflāciju, tad ECB būtu jārīkojas bez asām kustībām – piesardzīgi un uzmanīgi. Un te atkal cita problēma – tā kā liela daļa energoresursu cenu ir nominēta ASV dolāros, bet patērētāji maksā par tiem eiro, tad vājš eiro turpina dzīt uz augšu energoresursu cenas patērētājiem.

Būtu vērts piebilst, ka tuvākajā perspektīvā vairums investoru sagaida nevis eiro kursa atkopšanos un augšanu pret ASV dolāru, bet gan tā kursa turpmāko pazeminājumu līdz 0,9 eiro par vienu dolāru.

Tā vismaz liecina nesenā biznesa informācijas aģentūras “Bloomberg” ziņa, kas izceļ “Pulse” aptaujas rezultātus. No tajā apsekotajiem 792 finanšu procesu vērotājiem 69% pauduši prognozi, ka eiro drīzāk sasniegs 0,9 ASV dolāru atzīmi, nekā pieaugs līdz 1,1 ASV dolāru atzīmei. Kopumā šajā aptaujā skatījums uz Eiropas ekonomikas izredzēm ir salīdzinoši sliktāks.

Kāda ir eiro kursa pazeminājuma ietekme uz Latvijas ekonomiku? Latvijai lielākais tirdzniecības partneris ir Eiropas Savienības valstis – eksportā to daļa pārsniedz 60% un importā – 70% no kopējā preču tirdzniecības apjoma.

Norēķinos ar ES valstīm pārsvarā tiek izmantots eiro, un šo ārējās tirdzniecības daļu eiro kursa izmaiņas īpaši neietekmē. Arī tajā tirdzniecības daļā, kas attiecas uz valstīm ārpus Eiropas Savienības, 65–70% tirdzniecības darījumu notiek eirovalūtā, saka LB ekonomiste Santa Bērziņa.

Tādējādi gan Latvijas eksportā, gan importā dominē eiro un tikai atsevišķi Latvijas eksportējošie uzņēmumi un neliela eksporta daļa var iegūt no eiro pavājināšanās, ja vien ir pietiekams pieprasījums pēc šo uzņēmumu produktiem ārējos tirgos. Viens no tādiem, starp citu, varētu būt Latvijas lielākais IT uzņēmums “Mikrotik”, jo būtiska tā tirdzniecības daļa attiecas uz abām Amerikām un Āziju.

Tomēr eksportējošiem uzņēmumiem lielākie izaicinājumi joprojām ir saistīti ar piegādes ķēžu traucējumiem, izejvielu, īpaši enerģijas, cenu pieaugumu, darbaspēka trūkumu un ar to saistīto darbaspēka izmaksu spiedienu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Augsta nenoteiktība un svārstīgums finanšu tirgos vēsturiski vienmēr ir bijis pateicīgāks ASV dolāram, kas pamatoti tiek uztverts par finanšu miera ostu vētras laikā. Taču mazinoties satraukumam par eirozonas ekonomikas attīstību, kā arī zūdot investoru bažām par apstākļiem, kas varētu kavēt monetārās politikas normalizāciju eirozonā, eiro kurss atkal atsāks nostiprināties.

Problēma tikai tā, ka, kamēr gaidām šo brīdi, gan patērētājiem, gan eirozonas uzņēmumiem atliek tikai piesiet sevi pie Eiropas Centrālās bankas kuģa masta, līdzīgi kā to darīja Odiseja kuģa matroži, un cerēt, ka ECB prezidentei Kristīnei Lagardai būs tikpat stingra roka, vadot kuģi starp Skillu un Haribdu, kā grieķu mītu varoņiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo…
22:50
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
22:26
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
22:20
FOTO. Vīru lietas: Tukumā notikuši motorsporta svētki ar seno braucamrīku izstādi un autosprinta sacensības
VIDEO. Pie Zviedrijas krastiem pamanīts baltvalis ar Krievijā ražotiem iemauktiem
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
NATO izvietos miera uzturēšanas papildspēkus Kosovā, kur izcēlušās sadursmes ar policiju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm