Lai arī Kurzemē sniegs gandrīz ir nokusis, tas kādu laiku vēl būs apskatāms jūras krastā.
Lai arī Kurzemē sniegs gandrīz ir nokusis, tas kādu laiku vēl būs apskatāms jūras krastā.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 2

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kurzemē jau ir sācies meteoroloģiskais pavasaris, un jaunākās laika pro­gnozes liecina, ka šīs nedēļas nogalē pilnībā būs nokususi sniega sega Latvijas rietumos, kas nozīmē – arvien vairāk cilvēku, pandēmijas ierobežojumu nomocīti, gribēs atsākt ceļošanu vismaz pa dzimto zemi.

LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 201
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Prieks, ka vietējā tūrisma organizatori nav nolaiduši rokas un šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu, kas īstenojami distancējoties un neapdraudot savu un citu ceļotāju veselību.

Lai pastaigas dabā būtu izzinošākas, vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni, lai noskenētu informācijas kodus, piemēram, apceļojot Ķekavu.

Digitālo stāstu taka

CITI ŠOBRĪD LASA
Ķekavas digitālajā vēstures takā interesantu stāstu savā telefonā var noklausīties arī par Doles pagasta un tiesas namu.
Publicitātes foto

Ķekavas novadpētniecības muzejs ir izstrādājis digitālo stāstu un teiku taku, kurā iekļauti astoņi apskates objekti Ķekavas apkaimē. “Izveidojām šo pastaigu maršrutu, lai cilvēki atraktīvā veidā vairāk varētu uzzināt par Ķekavas vēsturi. Izjūtam lielu atsaucību gan no vietējiem iedzīvotājiem, gan iebraucējiem,” atklāj muzeja pārstāve Melita Šaule.

Īpaši ērti izkustēties būs rīdziniekiem, jo Ķekava atrodas tikai apmēram piecpadsmit minūšu brauciena attālumā no pilsētas centra.

Līdzi jābūt viedtelefonam ar interneta pieslēgumu, lai būtu iespējams ar kameru noskenēt QR kodu uz dzeltenās izkārtnes, kas atrodama pie katra objekta – Doles Tautas nama, Doles–Ķekavas luterāņu baznīcas, Doles pagasta un tiesas nama, Ķekavas Mūzikas skolas, Ķekavas ciema un dzirnavām, bijušās Ķekavas dzirnavu ezera salas un Odukalna.

Pastaigas garums ir četri kilometri – apmēram pusotra stunda, visu nesteidzīgi aplūkojot un noklausoties stāstus vai teikas latviešu valodā, kas būs pieejamas audiofailā ar QR kodu atvērtajā mājas lapā.

Interesanti, ka Ķekavas dzirnavas dokumentos minētas jau 1435. gadā, Doles Tautas namā kādreiz atradies krogs, bet ar baznīcas pirmsākumiem saistīts kāds 1925. gadā pierakstīts spoku stāsts, savukārt par Odukalna rašanos saglabājušās pat trīs dažādas teikas. Tomēr ar došanos uz Ķekavu nevajadzētu kavēties, jo šis izzinošais pastaigu maršruts būs aktīvs tikai līdz marta beigām.

Cilpo dabā ar tālruni kabatā

Atzīmējot Starptautisko tūristu gidu dienu, 21. februāri, Valmieras Tūrisma informācijas centrs ir sarūpējis divus neparastus ceļojumus no sērijas “Ar stāstiem kabatā”, ko var īstenot gan individuāli, gan kopā ar ģimeni.

“Izvēloties kādu no diviem maršrutiem – “Mazā kabatiņa” pa Valmieru vai “Lielā kabata” pa Beverīnas, Burtnieku un Kocēnu novadiem – un apmeklējot noteiktus punktus dabā, ikviens varēs ielūkoties Valmieras gidu stāstu kabatās un saklausīt vēl nedzirdētus stāstus, kā arī atbildēt uz gidu uzdotajiem jautājumiem video fragmentu noslēgumā, piemēram, kur Valmierā atrodas Pasaules miera egle, kādi īpaši vēstures notikumi saistīti ar Jērakalnu un kāpēc Gaujas krastos Valmierā aug papeles?”, to uzzināju Valmieras TIC.

“Mazā kabatiņa” domāta kājāmgājējiem (~14 km) – tas ir apļveida maršruts pa Valmieras pilsētu ar desmit pieturpunktiem, kurus var apmeklēt arī nesaistīti sev ērtākā laikā.

Savukārt stāstus par baronu iekoptiem parkiem un alejām, seniem pasta ceļiem, unikālu dabas svētvietu un citus interesantus faktus būs iespējams uzzināt autobraucēju maršrutā “Lielā kabata” (~190 km) ar 11 pieturpunktiem. Lai noklausītos Valmieras gidu sagatavotos īpašos video stāstus, nepieciešams noskenēt plāksnītē redzamo QR kodu savā viedtālrunī.

Abu maršrutu GPX faili lejupielādējami “visit.valmiera.lv”. Tie būs aktīvi līdz marta beigām. Aktīvākie dalībnieki, kas iesūtīs savas atbildes uz video stāstos uzdotajiem jautājumiem, varēs laimēt pārsteiguma balvas.

Negribēdams atpalikt no valmieriešiem, arī Kocēnu novads savā “Facebook” kontā izveidojis aizraujošu spēli par novadu un tā vērtībām “Novadpētnieks CILPO”. “Pastaigu spēli (~3 km) veido sešas cilpas ar 30 dažādiem jautājumiem, uzdevumiem un stāstiem, un to iespējams spēlēt no jebkuras vietas pasaulē, pat neatrodoties Kocēnu novadā. Viss, kas vajadzīgs, ir internets, telefons, aplikācija un pašu izvēlēts pastaigu maršruts,” skaidro spēles veidotāji.

Vairāk par to, kas ir cilpošana un kā tā notiek, uzzināms www.cilpo.lv. Spēlē var piedalīties gan individuāli, gan savas mājsaimniecības ietvaros – veidojot komandu.

Spēlē – pastaigā dalībnieki ik pēc simts noietiem metriem saņem kārtējo jautājumu – uzdevumu. Nenokavējiet – šī spēle būs aktīva tikai līdz 28. martam. Neesiet arī slinki un apmeklējiet citu novadu tūrisma lapas, kur atradīsiet daudzas lieliskas idejas brīvdienu ceļojumiem pa Latviju.

Jūrtaka – arī bez lietotnēm

Ja nu dažādas lietotnes telefonā liekas apgrūtinošas, iespēju tāpat vien pastaigāties dabā netrūkst. Šobrīd viens no labākajiem variantiem ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta (E9) Jūrtakas izmantošana, ejot gar Baltijas jūras un Rīgas līča piekrasti, kur joprojām redzami bargā sala laikā radušies ledus krāvumi.

Maršruts sadalīts aptuveni 20 kilometru garos posmos, un katrs var izvēlēties sev tīkamāko vietu, kur pasoļot gar jūru vai kāpās.

Kopējais Jūrtakas garums no Igaunijas ziemeļiem līdz Lietuvas dienvidiem ir 1420 km, bet Latvijas teritorijā – 581 km (ap 30 dienas), interesantākās vietas – Slīteres nacionālais parks, Ķemeru nacionālais parks un Jūrmala, arī Kaltenes akmeņainā jūrmala un stāvkrasti atklātās Baltijas jūras posmā.

Šogad īpaša uzmanība veltīta Staldzenes stāvkrastam Kurzemē – sešus kilometrus garam jūras krasta posmam uz ziemeļiem no Ventspils, ko Latvijas ģeologi izvēlējušies par 2021. gada ģeovietu. Te zem krasta kāpu smilts slāņiem ir redzams ledus laikmetā nogulsnētais pelēkzilganais, akmeņainais smilšmāla (morēnas) slānis un ledusezera sarkanbrūnie māli, kā arī pēcledus laikmeta savdabīgie nogulumi. Kāpt un citādi bojāt šo skaisto vietu gan ir kategoriski aizliegts, taču droši varat dalīties ar fotogrāfijām sociālajos tīklos.

Pastaigājoties gar jūru, nevajadzētu barot ūdensputnus, jo īpaši gulbjus, kas pirmajā mirklī varbūt liekas novārguši un izbadējušies.

Labi domātie maizes mīkstuma kumosi viņiem var izrādīties liktenīgi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat nebūtu prātīgi aiztikt roņu mazuļus, kas martā un aprīlī var būt sastopami liedagā, kur viņi atpūšas. Pārsvarā tie ir dzimuši Igaunijas piekrastes salās un tās ieskaujošajos ledus laukos, no kurienes atkļuvuši līdz Rīgas līča piekrastei ar dreifējošiem ledus gabaliem. Ieraugot krastā pūkainos, mīlīgos ronēnus, visgudrāk tiem netuvoties un pastaigu laikā turēt suņus pavadā, jo iepriekš lielākoties tieši suņi radījuši roņiem nāvējošus ievainojumus.

Ja nu tomēr satiekat ievainotu vai nepārprotami slimu roni, nekādā gadījumā paši neuzsāciet glābšanas darbus – tas var būt bīstami abām pusēm. Tad lūgums zvanīt Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekiem pa tālruni: 28385025 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 7
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 54
21 stundas
LA
Laukos.lv
Laukos
“Šis bijis neparasts gads ar to, ka sodījis čaklākos zemniekus!” Vēlais pavasaris aizkavē lauku darbu uzsākšanu 3
22 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Prēmijas vērtā Guntas ideja: no ķiploku pārslām līdz čipsiem, granulām un Latvijā vēl nenogaršotiem našķiem 6
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 201
13 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena nebūs pārāk piemērota sarunām! Horoskopi 14.aprīlim
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfs: prinča Harija “atmaksas stunda” ir klāt – viņam būs jāstāv pie vectēva prinča Filipa kapa 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 39
17 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 11
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Lielā kažokādu audzētavā Iecavas novadā vairākām mirušām ūdelēm konstatē Covid-19 23
3 dienas
LE
LETA
Laukos
FOTO: Briesmīgos apstākļos Vecumnieku novadā atrod novārgušus liellopus un to līķus dažādās sadalīšanās stadijās 17
5 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Palielinot graudu pieņemšanas jaudas, “Balticovo” plāno arī sākt ražot putnu barību mazumtirdzniecībai
5 dienas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“Orkla” palielina iepirkumu no vietējiem zemniekiem 1
Nedēļa
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
EK nāk klajā ar ambiciozu rīcības plānu bioloģiskās ražošanas attīstībai
5. marts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Šajā situācijā tas izskatās pēc politiskā daltonisma.” Circene par Skolēnu dziesmu un deju svētku rīkošanu epidēmijas laikā 11
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Purvciemā šorīt nošauts cilvēks. Policija izplata lūgumu autovadītājiem 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās
1 minūte
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 31
3 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 28
4 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Diāna Jance: Vai gadījumā netiek plānots tā saucamo vakcinācijas biroju atkal pārtapināt par Dziesmu svētku biroju? 7
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB skaidro, vai izdevās pierādīt “ABLV Bank” vadības iesaisti korupcijā un Rimšēviča kaitniecību 4
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Trīs dienas pēc automehāniķa vizītes bez pēdām pazūd “BMW X5” 2
4 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ja ir apdraudējums pārējiem, tad tas obligātuma princips ir sabiedrības interesēs!” Circene par vakcinēšanas pret Covid-19 brīvprātību un obligātumu 138
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Rodas sajūta, ka veselības ministrs manipulē ar premjeru!” Sociologs par necaurspīdīgo un korporatīvo sistēmu 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
21 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sīpola vietnieks – puravs: 4 gardu ēdienu receptes ar puraviem
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VM skaidro, vai Vakcinācijas projekta biroja darbiniekiem plānots izmaksāt prēmijas 26
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Samanta Tīna negaidīti atklājusi, ka pārslimojusi vēzi 6
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 54
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās
11:14
LA
LA.LV
Ziņas
Viedā pasaule 2030 – desmitgades aktuālākie tehnoloģiju attīstības virzieni
11:14
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta unikāla operācija
10:50