Lai arī Kurzemē sniegs gandrīz ir nokusis, tas kādu laiku vēl būs apskatāms jūras krastā.
Lai arī Kurzemē sniegs gandrīz ir nokusis, tas kādu laiku vēl būs apskatāms jūras krastā.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 2

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kurzemē jau ir sācies meteoroloģiskais pavasaris, un jaunākās laika pro­gnozes liecina, ka šīs nedēļas nogalē pilnībā būs nokususi sniega sega Latvijas rietumos, kas nozīmē – arvien vairāk cilvēku, pandēmijas ierobežojumu nomocīti, gribēs atsākt ceļošanu vismaz pa dzimto zemi.

GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 50
22 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 115
1 diena
Lasīt citas ziņas

Prieks, ka vietējā tūrisma organizatori nav nolaiduši rokas un šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu, kas īstenojami distancējoties un neapdraudot savu un citu ceļotāju veselību.

Lai pastaigas dabā būtu izzinošākas, vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni, lai noskenētu informācijas kodus, piemēram, apceļojot Ķekavu.

Digitālo stāstu taka

CITI ŠOBRĪD LASA
Ķekavas digitālajā vēstures takā interesantu stāstu savā telefonā var noklausīties arī par Doles pagasta un tiesas namu.
Publicitātes foto

Ķekavas novadpētniecības muzejs ir izstrādājis digitālo stāstu un teiku taku, kurā iekļauti astoņi apskates objekti Ķekavas apkaimē. “Izveidojām šo pastaigu maršrutu, lai cilvēki atraktīvā veidā vairāk varētu uzzināt par Ķekavas vēsturi. Izjūtam lielu atsaucību gan no vietējiem iedzīvotājiem, gan iebraucējiem,” atklāj muzeja pārstāve Melita Šaule.

Īpaši ērti izkustēties būs rīdziniekiem, jo Ķekava atrodas tikai apmēram piecpadsmit minūšu brauciena attālumā no pilsētas centra.

Līdzi jābūt viedtelefonam ar interneta pieslēgumu, lai būtu iespējams ar kameru noskenēt QR kodu uz dzeltenās izkārtnes, kas atrodama pie katra objekta – Doles Tautas nama, Doles–Ķekavas luterāņu baznīcas, Doles pagasta un tiesas nama, Ķekavas Mūzikas skolas, Ķekavas ciema un dzirnavām, bijušās Ķekavas dzirnavu ezera salas un Odukalna.

Pastaigas garums ir četri kilometri – apmēram pusotra stunda, visu nesteidzīgi aplūkojot un noklausoties stāstus vai teikas latviešu valodā, kas būs pieejamas audiofailā ar QR kodu atvērtajā mājas lapā.

Interesanti, ka Ķekavas dzirnavas dokumentos minētas jau 1435. gadā, Doles Tautas namā kādreiz atradies krogs, bet ar baznīcas pirmsākumiem saistīts kāds 1925. gadā pierakstīts spoku stāsts, savukārt par Odukalna rašanos saglabājušās pat trīs dažādas teikas. Tomēr ar došanos uz Ķekavu nevajadzētu kavēties, jo šis izzinošais pastaigu maršruts būs aktīvs tikai līdz marta beigām.

Cilpo dabā ar tālruni kabatā

Atzīmējot Starptautisko tūristu gidu dienu, 21. februāri, Valmieras Tūrisma informācijas centrs ir sarūpējis divus neparastus ceļojumus no sērijas “Ar stāstiem kabatā”, ko var īstenot gan individuāli, gan kopā ar ģimeni.

“Izvēloties kādu no diviem maršrutiem – “Mazā kabatiņa” pa Valmieru vai “Lielā kabata” pa Beverīnas, Burtnieku un Kocēnu novadiem – un apmeklējot noteiktus punktus dabā, ikviens varēs ielūkoties Valmieras gidu stāstu kabatās un saklausīt vēl nedzirdētus stāstus, kā arī atbildēt uz gidu uzdotajiem jautājumiem video fragmentu noslēgumā, piemēram, kur Valmierā atrodas Pasaules miera egle, kādi īpaši vēstures notikumi saistīti ar Jērakalnu un kāpēc Gaujas krastos Valmierā aug papeles?”, to uzzināju Valmieras TIC.

“Mazā kabatiņa” domāta kājāmgājējiem (~14 km) – tas ir apļveida maršruts pa Valmieras pilsētu ar desmit pieturpunktiem, kurus var apmeklēt arī nesaistīti sev ērtākā laikā.

Savukārt stāstus par baronu iekoptiem parkiem un alejām, seniem pasta ceļiem, unikālu dabas svētvietu un citus interesantus faktus būs iespējams uzzināt autobraucēju maršrutā “Lielā kabata” (~190 km) ar 11 pieturpunktiem. Lai noklausītos Valmieras gidu sagatavotos īpašos video stāstus, nepieciešams noskenēt plāksnītē redzamo QR kodu savā viedtālrunī.

Abu maršrutu GPX faili lejupielādējami “visit.valmiera.lv”. Tie būs aktīvi līdz marta beigām. Aktīvākie dalībnieki, kas iesūtīs savas atbildes uz video stāstos uzdotajiem jautājumiem, varēs laimēt pārsteiguma balvas.

Negribēdams atpalikt no valmieriešiem, arī Kocēnu novads savā “Facebook” kontā izveidojis aizraujošu spēli par novadu un tā vērtībām “Novadpētnieks CILPO”. “Pastaigu spēli (~3 km) veido sešas cilpas ar 30 dažādiem jautājumiem, uzdevumiem un stāstiem, un to iespējams spēlēt no jebkuras vietas pasaulē, pat neatrodoties Kocēnu novadā. Viss, kas vajadzīgs, ir internets, telefons, aplikācija un pašu izvēlēts pastaigu maršruts,” skaidro spēles veidotāji.

Vairāk par to, kas ir cilpošana un kā tā notiek, uzzināms www.cilpo.lv. Spēlē var piedalīties gan individuāli, gan savas mājsaimniecības ietvaros – veidojot komandu.

Spēlē – pastaigā dalībnieki ik pēc simts noietiem metriem saņem kārtējo jautājumu – uzdevumu. Nenokavējiet – šī spēle būs aktīva tikai līdz 28. martam. Neesiet arī slinki un apmeklējiet citu novadu tūrisma lapas, kur atradīsiet daudzas lieliskas idejas brīvdienu ceļojumiem pa Latviju.

Jūrtaka – arī bez lietotnēm

Ja nu dažādas lietotnes telefonā liekas apgrūtinošas, iespēju tāpat vien pastaigāties dabā netrūkst. Šobrīd viens no labākajiem variantiem ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta (E9) Jūrtakas izmantošana, ejot gar Baltijas jūras un Rīgas līča piekrasti, kur joprojām redzami bargā sala laikā radušies ledus krāvumi.

Maršruts sadalīts aptuveni 20 kilometru garos posmos, un katrs var izvēlēties sev tīkamāko vietu, kur pasoļot gar jūru vai kāpās.

Kopējais Jūrtakas garums no Igaunijas ziemeļiem līdz Lietuvas dienvidiem ir 1420 km, bet Latvijas teritorijā – 581 km (ap 30 dienas), interesantākās vietas – Slīteres nacionālais parks, Ķemeru nacionālais parks un Jūrmala, arī Kaltenes akmeņainā jūrmala un stāvkrasti atklātās Baltijas jūras posmā.

Šogad īpaša uzmanība veltīta Staldzenes stāvkrastam Kurzemē – sešus kilometrus garam jūras krasta posmam uz ziemeļiem no Ventspils, ko Latvijas ģeologi izvēlējušies par 2021. gada ģeovietu. Te zem krasta kāpu smilts slāņiem ir redzams ledus laikmetā nogulsnētais pelēkzilganais, akmeņainais smilšmāla (morēnas) slānis un ledusezera sarkanbrūnie māli, kā arī pēcledus laikmeta savdabīgie nogulumi. Kāpt un citādi bojāt šo skaisto vietu gan ir kategoriski aizliegts, taču droši varat dalīties ar fotogrāfijām sociālajos tīklos.

Pastaigājoties gar jūru, nevajadzētu barot ūdensputnus, jo īpaši gulbjus, kas pirmajā mirklī varbūt liekas novārguši un izbadējušies.

Labi domātie maizes mīkstuma kumosi viņiem var izrādīties liktenīgi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat nebūtu prātīgi aiztikt roņu mazuļus, kas martā un aprīlī var būt sastopami liedagā, kur viņi atpūšas. Pārsvarā tie ir dzimuši Igaunijas piekrastes salās un tās ieskaujošajos ledus laukos, no kurienes atkļuvuši līdz Rīgas līča piekrastei ar dreifējošiem ledus gabaliem. Ieraugot krastā pūkainos, mīlīgos ronēnus, visgudrāk tiem netuvoties un pastaigu laikā turēt suņus pavadā, jo iepriekš lielākoties tieši suņi radījuši roņiem nāvējošus ievainojumus.

Ja nu tomēr satiekat ievainotu vai nepārprotami slimu roni, nekādā gadījumā paši neuzsāciet glābšanas darbus – tas var būt bīstami abām pusēm. Tad lūgums zvanīt Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekiem pa tālruni: 28385025 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Jaunas iespējas zemes izmantošanā!” Vietējais uzņēmējs izdomājis veidu, kā ar bērzu kompensēt ogļskābās gāzes izmešus 2
40 minūtes
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 35
2 dienas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 18
5 dienas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 50
22 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 115
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Ieklausies tajā, ko tev saka tavi draugi! Horoskopi 16.maijs 1
14 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 20
5 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Jaunas iespējas zemes izmantošanā!” Vietējais uzņēmējs izdomājis veidu, kā ar bērzu kompensēt ogļskābās gāzes izmešus 2
40 minūtes
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Dalītā īpašuma izbeigšana pēc desmit gadus ilgas tērzēšanas: kad un kā tiks izbeigts šis acīmredzamais absurds?
15 minūtes
Uldis Šmits
Ziņas
Valdībai nācās atzīt, ka sasniegti “gandrīz visi” mērķi. Cik daudz naudas uz vienu zinātnieku iegulda Latvija?
9 minūtes
JC
Juris Ciganovs
Stāsti
“Arī viņam bija paredzēta bandinieka loma šajā farsā…” Lielvaru dzirnās maltais ģenerālis Roberts Dambītis
23 minūtes
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 17
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 26
13 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
18 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Tāpat kā Pavļuts ir pilnībā kovida ministrs, tā visa valdība ir pandēmijas kabinets.” Saruna ar Māri Kučinski 54
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 308
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Valdībai nācās atzīt, ka sasniegti “gandrīz visi” mērķi. Cik daudz naudas uz vienu zinātnieku iegulda Latvija?
09:31
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Dalītā īpašuma izbeigšana pēc desmit gadus ilgas tērzēšanas: kad un kā tiks izbeigts šis acīmredzamais absurds?
09:25
JC
Juris Ciganovs
Stāsti
“Arī viņam bija paredzēta bandinieka loma šajā farsā…” Lielvaru dzirnās maltais ģenerālis Roberts Dambītis
09:17