Lai arī Kurzemē sniegs gandrīz ir nokusis, tas kādu laiku vēl būs apskatāms jūras krastā.
Lai arī Kurzemē sniegs gandrīz ir nokusis, tas kādu laiku vēl būs apskatāms jūras krastā.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 2

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kurzemē jau ir sācies meteoroloģiskais pavasaris, un jaunākās laika pro­gnozes liecina, ka šīs nedēļas nogalē pilnībā būs nokususi sniega sega Latvijas rietumos, kas nozīmē – arvien vairāk cilvēku, pandēmijas ierobežojumu nomocīti, gribēs atsākt ceļošanu vismaz pa dzimto zemi.

LE
LETA
Ziņas
Latvijai no dienvidiem tuvojas ciklons. Laikapstākļu prognoze piektdienai 4
10 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Bijusī ministre kā ķēniņiene – par nodokļu maksātāju naudu ballītes, ceļojumi un šoferis sešu bērnu pulciņiem! Egila Līcīša feļetons 27
18 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Eksperti brīdina par gaidāmu cenu kāpumu. Vai spēsim samaksāt par pārtiku? 81
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Prieks, ka vietējā tūrisma organizatori nav nolaiduši rokas un šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu, kas īstenojami distancējoties un neapdraudot savu un citu ceļotāju veselību.

Lai pastaigas dabā būtu izzinošākas, vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni, lai noskenētu informācijas kodus, piemēram, apceļojot Ķekavu.

Digitālo stāstu taka

CITI ŠOBRĪD LASA
Ķekavas digitālajā vēstures takā interesantu stāstu savā telefonā var noklausīties arī par Doles pagasta un tiesas namu.
Publicitātes foto

Ķekavas novadpētniecības muzejs ir izstrādājis digitālo stāstu un teiku taku, kurā iekļauti astoņi apskates objekti Ķekavas apkaimē. “Izveidojām šo pastaigu maršrutu, lai cilvēki atraktīvā veidā vairāk varētu uzzināt par Ķekavas vēsturi. Izjūtam lielu atsaucību gan no vietējiem iedzīvotājiem, gan iebraucējiem,” atklāj muzeja pārstāve Melita Šaule.

Īpaši ērti izkustēties būs rīdziniekiem, jo Ķekava atrodas tikai apmēram piecpadsmit minūšu brauciena attālumā no pilsētas centra.

Līdzi jābūt viedtelefonam ar interneta pieslēgumu, lai būtu iespējams ar kameru noskenēt QR kodu uz dzeltenās izkārtnes, kas atrodama pie katra objekta – Doles Tautas nama, Doles–Ķekavas luterāņu baznīcas, Doles pagasta un tiesas nama, Ķekavas Mūzikas skolas, Ķekavas ciema un dzirnavām, bijušās Ķekavas dzirnavu ezera salas un Odukalna.

Pastaigas garums ir četri kilometri – apmēram pusotra stunda, visu nesteidzīgi aplūkojot un noklausoties stāstus vai teikas latviešu valodā, kas būs pieejamas audiofailā ar QR kodu atvērtajā mājas lapā.

Interesanti, ka Ķekavas dzirnavas dokumentos minētas jau 1435. gadā, Doles Tautas namā kādreiz atradies krogs, bet ar baznīcas pirmsākumiem saistīts kāds 1925. gadā pierakstīts spoku stāsts, savukārt par Odukalna rašanos saglabājušās pat trīs dažādas teikas. Tomēr ar došanos uz Ķekavu nevajadzētu kavēties, jo šis izzinošais pastaigu maršruts būs aktīvs tikai līdz marta beigām.

Cilpo dabā ar tālruni kabatā

Atzīmējot Starptautisko tūristu gidu dienu, 21. februāri, Valmieras Tūrisma informācijas centrs ir sarūpējis divus neparastus ceļojumus no sērijas “Ar stāstiem kabatā”, ko var īstenot gan individuāli, gan kopā ar ģimeni.

“Izvēloties kādu no diviem maršrutiem – “Mazā kabatiņa” pa Valmieru vai “Lielā kabata” pa Beverīnas, Burtnieku un Kocēnu novadiem – un apmeklējot noteiktus punktus dabā, ikviens varēs ielūkoties Valmieras gidu stāstu kabatās un saklausīt vēl nedzirdētus stāstus, kā arī atbildēt uz gidu uzdotajiem jautājumiem video fragmentu noslēgumā, piemēram, kur Valmierā atrodas Pasaules miera egle, kādi īpaši vēstures notikumi saistīti ar Jērakalnu un kāpēc Gaujas krastos Valmierā aug papeles?”, to uzzināju Valmieras TIC.

“Mazā kabatiņa” domāta kājāmgājējiem (~14 km) – tas ir apļveida maršruts pa Valmieras pilsētu ar desmit pieturpunktiem, kurus var apmeklēt arī nesaistīti sev ērtākā laikā.

Savukārt stāstus par baronu iekoptiem parkiem un alejām, seniem pasta ceļiem, unikālu dabas svētvietu un citus interesantus faktus būs iespējams uzzināt autobraucēju maršrutā “Lielā kabata” (~190 km) ar 11 pieturpunktiem. Lai noklausītos Valmieras gidu sagatavotos īpašos video stāstus, nepieciešams noskenēt plāksnītē redzamo QR kodu savā viedtālrunī.

Abu maršrutu GPX faili lejupielādējami “visit.valmiera.lv”. Tie būs aktīvi līdz marta beigām. Aktīvākie dalībnieki, kas iesūtīs savas atbildes uz video stāstos uzdotajiem jautājumiem, varēs laimēt pārsteiguma balvas.

Negribēdams atpalikt no valmieriešiem, arī Kocēnu novads savā “Facebook” kontā izveidojis aizraujošu spēli par novadu un tā vērtībām “Novadpētnieks CILPO”. “Pastaigu spēli (~3 km) veido sešas cilpas ar 30 dažādiem jautājumiem, uzdevumiem un stāstiem, un to iespējams spēlēt no jebkuras vietas pasaulē, pat neatrodoties Kocēnu novadā. Viss, kas vajadzīgs, ir internets, telefons, aplikācija un pašu izvēlēts pastaigu maršruts,” skaidro spēles veidotāji.

Vairāk par to, kas ir cilpošana un kā tā notiek, uzzināms www.cilpo.lv. Spēlē var piedalīties gan individuāli, gan savas mājsaimniecības ietvaros – veidojot komandu.

Spēlē – pastaigā dalībnieki ik pēc simts noietiem metriem saņem kārtējo jautājumu – uzdevumu. Nenokavējiet – šī spēle būs aktīva tikai līdz 28. martam. Neesiet arī slinki un apmeklējiet citu novadu tūrisma lapas, kur atradīsiet daudzas lieliskas idejas brīvdienu ceļojumiem pa Latviju.

Jūrtaka – arī bez lietotnēm

Ja nu dažādas lietotnes telefonā liekas apgrūtinošas, iespēju tāpat vien pastaigāties dabā netrūkst. Šobrīd viens no labākajiem variantiem ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta (E9) Jūrtakas izmantošana, ejot gar Baltijas jūras un Rīgas līča piekrasti, kur joprojām redzami bargā sala laikā radušies ledus krāvumi.

Maršruts sadalīts aptuveni 20 kilometru garos posmos, un katrs var izvēlēties sev tīkamāko vietu, kur pasoļot gar jūru vai kāpās.

Kopējais Jūrtakas garums no Igaunijas ziemeļiem līdz Lietuvas dienvidiem ir 1420 km, bet Latvijas teritorijā – 581 km (ap 30 dienas), interesantākās vietas – Slīteres nacionālais parks, Ķemeru nacionālais parks un Jūrmala, arī Kaltenes akmeņainā jūrmala un stāvkrasti atklātās Baltijas jūras posmā.

Šogad īpaša uzmanība veltīta Staldzenes stāvkrastam Kurzemē – sešus kilometrus garam jūras krasta posmam uz ziemeļiem no Ventspils, ko Latvijas ģeologi izvēlējušies par 2021. gada ģeovietu. Te zem krasta kāpu smilts slāņiem ir redzams ledus laikmetā nogulsnētais pelēkzilganais, akmeņainais smilšmāla (morēnas) slānis un ledusezera sarkanbrūnie māli, kā arī pēcledus laikmeta savdabīgie nogulumi. Kāpt un citādi bojāt šo skaisto vietu gan ir kategoriski aizliegts, taču droši varat dalīties ar fotogrāfijām sociālajos tīklos.

Pastaigājoties gar jūru, nevajadzētu barot ūdensputnus, jo īpaši gulbjus, kas pirmajā mirklī varbūt liekas novārguši un izbadējušies.

Labi domātie maizes mīkstuma kumosi viņiem var izrādīties liktenīgi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat nebūtu prātīgi aiztikt roņu mazuļus, kas martā un aprīlī var būt sastopami liedagā, kur viņi atpūšas. Pārsvarā tie ir dzimuši Igaunijas piekrastes salās un tās ieskaujošajos ledus laukos, no kurienes atkļuvuši līdz Rīgas līča piekrastei ar dreifējošiem ledus gabaliem. Ieraugot krastā pūkainos, mīlīgos ronēnus, visgudrāk tiem netuvoties un pastaigu laikā turēt suņus pavadā, jo iepriekš lielākoties tieši suņi radījuši roņiem nāvējošus ievainojumus.

Ja nu tomēr satiekat ievainotu vai nepārprotami slimu roni, nekādā gadījumā paši neuzsāciet glābšanas darbus – tas var būt bīstami abām pusēm. Tad lūgums zvanīt Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekiem pa tālruni: 28385025 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijas karoga kāts olimpiādes atklāšanā nav aizlienēts kaut kur Japānā, bet gan izgatavots tepat 3
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Sižets Radio “EHR” nebija nejaušība, bet gan ilgstoša un sistemātiska problēma!” Lazdiņš par “pārmetumu cikliem” lauksaimniekiem 30
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām 5
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 9
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Latvijai no dienvidiem tuvojas ciklons. Laikapstākļu prognoze piektdienai 4
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Bijusī ministre kā ķēniņiene – par nodokļu maksātāju naudu ballītes, ceļojumi un šoferis sešu bērnu pulciņiem! Egila Līcīša feļetons 27
18 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Eksperti brīdina par gaidāmu cenu kāpumu. Vai spēsim samaksāt par pārtiku? 81
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā atrasti divu jaunu cilvēku līķi 11
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgo TV personību Žaklīnu Cinovsku nosauc par “vecu grīdas lupatu” 43
13 stundas
Lasīt citas ziņas
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem 6
28. jūlijs, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Jaunaudžu retināšanai piešķirs sešus miljonus 8
27. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 5
26. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 16
26. jūlijs, 2021
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 38
25. jūlijs, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 22
24. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “No Ghetto uz zeltu!” Fani ar sajūsmu uzņem olimpiskos čempionus 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kādu sodu saņems veikala apsargs, kurš nopludināja Kariņa bildes no alkoholisko dzērienu veikala kamerām 32
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Dāmas un kungi, lūdzu iepazīties – Gevins Habards, kurš tagad dzīvo kā Lorela Habarde!” Egila Līcīša feļetons 13
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tur ir kā 2 zvaigžņu viesnīcā!” Navaļnija sieva pavadījusi trīs dienas Pokrovas kolonijā 11
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Celtas apsūdzības pret policijas amatpersonām par iespējamām nelikumībām policijas formastērpu iepirkumā 12
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, kas būs Pļaviņa un Toča pretinieki cīņā par olimpisko bronzu 5
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts kultūrkapitāla fonds ir tāda aizdomīga organizācija,” Maestro par “mīklainajiem” simtgades 60 miljoniem un kovidkrīzi kultūrā 45
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Bēres bija jāļauj, maratonos bija jāskrien…” Apinis par to, ka mājsēde ir noziegums pret cilvēkiem 46
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgo TV personību Žaklīnu Cinovsku nosauc par “vecu grīdas lupatu” 43
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Bijusī ministre kā ķēniņiene – par nodokļu maksātāju naudu ballītes, ceļojumi un šoferis sešu bērnu pulciņiem! Egila Līcīša feļetons 27
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga karstmaize, kas ļoti iecienīta Anglijā: ar tunci, kaperiem un kausētu sieru 2
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Vīriešiem ir jāsaprot, ka jūsu bērnu mamma ir pati labākā mamma saviem bērniem, nevis jūsu jaunā brūte!”: Sana Timma skarbi nosoda Lienes un Andra Kiviču “karu” pret Madaru 34
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla nosvin 40.dzimšanas dienu un parāda savu darba kabinetu greznajā savrupnamā: skatītāju uzmanību piesaista kāds priekšmets uz galda 20
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Osvalds un Arvils
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 vērtīgi padomi, kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem 1
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV šova zvaigzne Magone Šutoviene Grieķijas kūrortā izklaidējas kopā ar citu vīrieti, kurš izrādās populārs mūziķis 18
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ārsti ir uzpirkti un melo… Ir iestājusies riktīga anarhija, jo cilvēki vairs netic nekam.” Belte par uzticamības krīzi 181
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Caur brikšņiem, odiem un citiem asinssūcējiem, beidzot esam nokļuvuši pludmalē!” Jauns pārraugs sabiedriskajiem medijiem 2
21:51
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kādu sodu saņems veikala apsargs, kurš nopludināja Kariņa bildes no alkoholisko dzērienu veikala kamerām 32
21:24
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Dāmas un kungi, lūdzu iepazīties – Gevins Habards, kurš tagad dzīvo kā Lorela Habarde!” Egila Līcīša feļetons 13
21:09