Ungārijas premjers Viktors Orbāns.
Ungārijas premjers Viktors Orbāns.
Foto: LETA/EPA

Eksperts: EP balsojums par 7.panta piemērošanu Ungārijai bija loģisks 0

Eiropas Parlamenta (EP) balsojums par Eiropas Savienības (ES) līguma 7.panta piemērošanu Ungārijai bija loģisks un konsekvents, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda nevalstiskās organizācijas “Eiropas kustība Latvijā” prezidents Andris Gobiņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Viņš skaidroja, ka Ungārijas balsojuma atspoguļojums starptautiskajos medijos pat pārspējis Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera ikgadējo uzrunu par stāvokli ES. Viņaprāt, būtu jocīgi, ja pēc iepriekš notikušā balsojuma par Poliju nebūtu sekojis tāds pats balsojums arī par Ungāriju.

“Balsojums ir loģisks un konsekvents. Antidemokrātiska rīcība ir milzu pārkāpums, un to ignorēt būtu ļoti nepareizi. Tomēr ar šiem balsojumiem par Poliju un Ungāriju nedrīkst apstāties. Es ceru, ka arī pret citām valstīm, kuras pārkāpj kādus ES līgumus, notiks vēršanās, jo ne tikai Polija un Ungārija neievēro ES līgumus,” uzsvēra Gobiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā piemēru viņš minēja Māstrihtas kritērijus, proti, ES dalībvalstis nedrīkst tērēt vairāk līdzekļu, nekā tām ir, taču valstis, kas to ievēro, esot uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas. Tāpat arī Rumānija un Bulgārija ievērojot Šengenas zonas nosacījumus, bet netiekot uzņemtas zonā. “Ir atsevišķas lietas, kas, manuprāt, ir dīvainas, un arī tām vajadzētu ķerties klāt,” piebilda organizācijas prezidents.

Jau vēstīts, ka EP trešdien atbalstījis sankciju procedūras ierosināšanu pret Ungāriju par ES pamatvērtību un likuma varas apdraudēšanu.

Šī ir pirmā reize, kad EP aicinājis ES Padomi vērsties pret dalībvalsti, lai novērstu sistēmiskus draudus ES pamatvērtībām. Šīs vērtības, kas noteiktas Līguma par ES 2. pantā un atspoguļotas ES Pamattiesību hartā, ietver demokrātijas ievērošanu, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, norāda EP Informācijas birojā Latvijā.

EP deputāti aicināja dalībvalstis uzsākt Līguma par Eiropas Savienību 7.panta 1.punktā paredzēto procedūru, norādot, ka, neskatoties uz Ungārijas varas iestāžu gatavību apspriest jebkura atsevišķa pasākuma likumību, situācija nav atrisināta, un “joprojām pastāv lielas bažas”. Viņi uzsver, ka šis ir procedūras preventīvais posms, kas paredz dialogu ar attiecīgo valsti, un tā mērķis ir “novērst iespējamas sankcijas”.

Pagājušā gada decembrī 7.pants, pēc EK iniciatīvas, tika piemērots Polijai, taču līdz šim Briselei izdevies panākt visai mazu piekāpšanos no Varšavas puses.

Teorētiski 7.panta piemērošana var novest pie attiecīgās dalībvalsts balsstiesību apturēšanas Eiropadomē, taču gan Ungārijas, gan Polijas gadījumā tas ir visai mazticami, jo tam nepieciešams visu pārējo dalībvalstu vienprātīgs atbalsts.

Reklāma
Reklāma

Ungārija ceturtdien solīja apstrīdēt EP lēmumu atbalstīt ES līguma 7.pantā paredzētās sankciju procedūras ierosināšanu pret Ungāriju par bloka pamatvērtību un likuma varas apdraudēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.