Ekonomika
Bizness

FOTO: Munīcijas ražotājs no Latvijas ASV atvēris savu munīcijas noliktavu0


“D Dupleks” valdes priekšsēdētājs Aivars Dundurs
“D Dupleks” valdes priekšsēdētājs Aivars Dundurs
Foto: Timurs Subhankulovs

Ražošanas apjoma dubultošana tiks sasniegta, pateicoties jaunām ražošanas iekārtām, kas izvietotas Ādažu novadā esošajā ražotnē. “D Dupleks” valdes priekšsēdētājs Aivars Dundurs atklāj – lielākā daļa saražotā tiek eksportēta, pašu mājās paliek vien 5%, vēstīts laikraksta “Latvijas Avīze” pielikumā “Latvijas Bizness”.

Uzņēmuma pamatprodukcija ir medību munīcija, bet otrs darbības virziens ir tiesībsargājošajām struktūrām un bruņoto spēku vajadzībām piemērota munīcija. Patronas tiek ražotas, galvenokārt izmantojot vēsturiskas iekārtas, kas renovētas un joprojām labi kalpo.

Ir arī jaunākās paaudzes iekārtas, taču ražotājs pārliecinājies, ka tieši uz vecākām iespējams panākt vēlamo.

“Mums ir iekārtas, kuras esam atjaunojuši un faktiski uzcēluši “no miroņiem”, un tās labi darbojas. Tādējādi uz mehāniskajām virpām iegūstam lētāku produktu nekā uz modernajām. Kāpēc tā? Modernās virpas ir ļoti precīzas, bet, izrādās, ka instrumentu pagriezieni, pārgriezieni un citi gājieni ir divas trīs reizes ilgāki nekā mehāniskajām virpām,” atklāj valdes priekšsēdētājs.

Ja ražotnē būtu specializētās virpas, kas paredzētas milzīgiem apjomiem, tās gan spēj dot lielu ātrumu, bet ir salīdzinoši dārgas un atmaksājas tikai četru piecu gadu laikā.

Nesen ražotājs iegādājies vairākas astoņvārpstu virpas, kas nodrošina viena izstrādājuma pamatķermeņa ražošanu 10 – 12 sekundēs, un tas ļaus palielināt kopējos apjomus.

“Ja nopietni gribam ieiet citu valstu tirgos, nepieciešami milzīgi apjomi,” uzsver ražotājs. Tas redzams, piemēram, piena nozarē, kur bija vēlme ieiet Ķīnas tirgū, bet nepietiek saražoto apjomu.

“D Dupleks” gada laikā saražo divus miljonus izstrādājumu. Saražotais tiek eksportēts lielākoties uz 40 valstīm, Latvijā paliek neliela daļa. Divi miljoni munīcijas vienību gadā nepavisam nav daudz, divdesmit vai divsimt miljonu – tas jau būtu nopietns apjoms, spriež A. Dundurs. “Tagad esam lielākie virpotāji Latvijā,” viņš pasmaida.

Pirms 17 gadiem saņemta gan IeM, gan AM licence munīcijas ražošanai bruņoto spēku un iekšlietu struktūru vajadzībām. Šo gadu laikā apjomi ir auguši, bet uzņēmuma vadītājs detalizētu informāciju neatklāj.

“D Dupleks” aktīvi piedalās iepirkumos, un bruņotajiem spēkiem paredzētā munīcija tiek piegādāta arī Lietuvai, Igaunijai un citām valstīm.

Virpotas no tērauda

Pasaules tirgos esam pazīstami ar vislabākajām virpotajām lodēm, stāsta vadītājs. Ložu tērauda ķermeņi tiek iekļauti polimērā, kas ir visai netipiski šajā jomā. Tas ļauj iegūt augstu precizitāti un triecienefektu.

Izstrādājumu tehnoloģija izstrādāta pašu uzņēmumā, arī preses ir pašu konstruētas, izgudrotas un izgatavotas uz modernām automatizācijas līnijām – “tā ir pneimatika, lāzeru kontrolieri, japāņu dzesētāji, kas sasummēts kopā”.

Viss sakārtots tā, ka viena produkta izgatavošana ilgst ne vairāk kā 15 sekundes. Viens no jaunākajiem produktiem – lode ar svina bumbiņām, kas iekļautas polimērā. Tā tika veidota sporta šaušanas vajadzībām, taču lielu interesi par to jau izrādījuši terorisma apkarotāji un ieslodzījuma vietu pārstāvji.

Pasaulē vairāk pazīst “D Dupleks” medībām paredzēto munīciju. Latvijā jau tā esot ierasta lieta, ka vietējais uzņēmums ražo šo preci un bez jelkādas reklāmas izdodas realizēt aptuveni 100 000 vienību gadā. Visticamāk, apjomi vietējā tirgū nepieaugs, tāpēc jāorientējas uz eksportu.

Lielākais eksporta tirgus ir ASV, kur ir spēcīgas medību tradīcijas. Interese par latviešu saražoto ir arī Francijā, kur ir vairāki miljoni mednieku. Tur ir vērts strādāt, ieguldīt reklāmā un stāstīt par sevi, uzsver A. Dundurs.

Piemēram, ASV tirgus ir ļoti sarežģīts ar savu tirdzniecības sistēmu, kas eiropiešiem ir grūti izprotama. “ASV tirgū ejam iekšā jau sešus septiņus gadus. Tas ir vesels process. Tur esam, bet apjomus, ko gribētu dabūt, vēl nav izdevies sa­sniegt,” klāsta uzņēmējs.

Pirms dažiem gadiem Ilinoisas štatā “D Dupleks” atvēris vairumtirdzniecības noliktavu, kur nodarbināti trīs strādājošie. Lai strādātu eksporta tirgos, jāveic sertifikācija un ikgadējā atestācija, kas apliecina – prece atbilst starptautiskajām normām.

Strādājuši arī Krievijas un Ukrainas tirgos, taču tur valūtas kursa svār­stību dēļ iedzīvotāju pirktspēja krasi sarukusi, līdz ar to prece daudziem kļuvusi nepieejama.

“Ja mēs gribētu pasaulē iet ar klasiskiem izstrādājumiem, tas nebūtu iespējams, jo tur var konkurēt tikai ar lētumu un apjomu, kas nozīmē milzīgas ražotnes un investīcijas. Mūsu izstrādājumi ir augstākas klases, arī izmaksas tāpēc ir lielākas, bet atdeve arī,” stāsta A. Dundurs.

Turklāt pasaulē aizvien vairāk jūtama tendence ierobežot svina izstrādājumu izmantošanu, kas veiksmīgi sakrita ar uzņēmuma plāniem attīstīt tērauda ložu ražošanu. Konkurenti citās valstīs ir nopietni, un neviens atplestām rokām negaida Latvijas ražotāju, sava vieta jāiekaro pašam.

To arī “D Dupleks” dara, katru gadu piedaloties nozares lielākajās izstādēs – kopskaitā ap piecām sešām, tostarp Lasvegasā, Parīzē un Nirnbergā.

Ģimenes bizness

Pirmās idejas par munīcijas ražošanu A. Dunduram radās pirms 33 gadiem, bet visam sākums bija sporta šaušana, ar ko viņš nodarbojās kopš bērnības.

Reģistrējot uzņēmumus, 2001. gadā tika sākts bizness, ģimene arī bija gatava iesaistīties, un pašlaik visi darbojas uzņēmumā – jaunākais dēls Armands atbild par produktu dizainu un mārketingu, vecākais – Agris vada uzņēmumu, bet dzīvesbiedre Gunta visu koordinē.

Aivars Dundurs atbild par tehnisko izpēti, konstruēšanu un jaunu modeļu izstrādi. “Es kā konstruktors esmu ārkārtīgi gandarīts, jo savu esmu panācis un daudzās pasaules valstīs izmanto manu izgud­rojumu, ko esmu radījis kā veselu tehnoloģiju. Un mani līdzpilsoņi to spējuši izplatīt tik plašā teritorijā,” lepojas uzņēmējs.

Ne mazāks gandarījums ir par to, ka vadošie ieroču ražotāji, piemēram, “Blaser” un “Walter”, izmanto Ādažos ražoto munīciju. Vienlaikus viņš uzsver, ka līdzās ražošanai ļoti nozīmīga ir pārdošanas prasme un mārketings, kas ir vesels zināšanu kopums.

Nesen iegādātās trīs jaunās virpas, kas ir nopietna investīcija ražotnē (cik investēts, A. Dundurs gan neatklāj), ļaus palielināt apjomus, tos divkāršojot vai pat trīskāršojot. Visticamāk, jauni klienti netiks meklēti, bet realizācija pieaugs, pateicoties esošajiem klientiem Kanādā, Argentīnā, Austrālijā un citās valstīs.

“ASV liela veikalu ķēde gatava paņemt lielu daudzumu preces, bet mums jānodrošina noiets. Tas nozīmē, ka mums jāizvērš liela reklāmas kampaņa, kur, pēc maniem aprēķiniem, jāiegulda vairāki miljoni. Ja prece netiek iztirgota, ražotājam tas jāsedz,” zina teikt ražotājs.

Viņš arī neslēpj, ka “D Dupleks” idejas tiek zagtas, un šajā sakarā pašlaik notiek tiesāšanās ar kādu Turcijas uzņēmumu, kas pirms vairākiem gadiem nošpikojis latviešu ražotās lodes ideju un to ieviesis ražošanā. Par laimi, turkiem nav zināma ražošanas tehnoloģija.

“D. Dupleks” saņēmis signālus par līdzīgiem gadījumiem, bet pagaidām līdz tiesai tie nav nonākuši. Pašlaik uzņēmumā nodarbināti 20 strādājošie. Produktivitāte ir augsta, un ražošanas procesu automatizācija un tehnisko robotu ieviešana ļauj ekonomēt cilvēkresursus.

Uzņēmuma vadītājam jau ir jaunas idejas un padomā jauni tehnoloģiskie risinājumi, bet tie vēl gaida savu īstenošanu. “Viss, ko redzat, ir projekts mūža garumā,” piebilst uzņēmējs.

 

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

SĒKLA

Pirmsākumi meklējami 1983. gadā. Starta kapitāls bija automašīna “Žigulis”. Sākotnēji darbojās garāžā Rīgā, vēlāk pārcēlās uz Ādažu novada Smaragdiem.

DĪGŠANA

Uzņēmums reģistrēts 2001. gadā. Viss nopelnītais ieguldīts uzņēmējdarbībā. Tērauda munīcija, ietērpta polimērā, guva panākumus izstādēs, un tika nolemts to ražot rūpnieciskos apjomos.

AUGĻI

Kompānijā šobrīd strādā 20 darbinieki. Pateicoties jaunām iekārtām, plānots dubultot vai pat trīskāršot ražošanas apjomus.

VĒRTĒJUMS: vadošais savā jomā

Elīna Egle, Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja: “Mazs uzņēmums aug, ja biznesa ideja sakņojas dziļā izpratnē par partneru vajadzībām un idejas īstenotāji ir apveltīti ar nepieciešamajām prasmēm identificēto vajadzību realizācijā.”

“D Dupleks” ir vadošais munīcijas ražošanas jomā Latvijā, labi pazīstams profesionāļu vidē arī pasaulē. Uzņēmuma komanda nepaļaujas uz veiksmi, kurai ir mainīga daba, bet gan uz rūpīgu darbu, produktu pilnveidi.

“D Dupleks” ir izgājis daudzus attīstības ciklus, un šobrīd tā priekšā ir jauni izaicinājumi apliecināt sevi, ražojot munīciju ne tikai medniekiem un speciālajām uzdevumu vienībām, bet arī sauszemes spēkiem.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Vai Latviju sagaida zemes dzīļu rakšanas drudzis? 1
22 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Atklāj, cik gada laikā nopelnījis korupcijā apsūdzētais bijušais Latvijas Bankas prezidents Rimšēvičs 1
1 diena
Raivis Šveicars
Ekonomika
Vairāku gadu garumā ciestie zaudējumi dara savu: “Olympus” pārtrauc fotoaparātu ražošanu
1 diena

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Augkopji neprasa atļauju pesticīdu lietošanai. Biškopim jākļūst par policistu un vides sargu?
39 minūtes
ML
Māra Libeka
Veselam
“Visticamāk, otrā viļņa nebūs, bet neviens oficiāli to neteiks”. Latviešu ārsts par Vācijas cīņu ar koronavīrusu 3
Intervija 19 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Tiem, kam atvaļinājums – līdzjūtība, laiks būs rudenīgs. Toms Bricis videoblogā par laikapstākļiem šonedēļ
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābēji meklē jūrā Engures novadā pazudušu cilvēku
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiskā ceļu satiksmes negadījumā Rīgā miris bērns
2 stundas