Foto: SHUTTERSTOCK

Goda lieta! Tradicionāli padomi, kā iekopt kapavietu, un moderni risinājumi krāsainam koptēlam 0

Andris Tiļļa, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Rūgteni smaržo mārtiņrozes, miķelīšu zilajos ziedos spīguļo lietus lāses… Tik steidzīgs klāt atkal rudens, kas noskaņo pārdomām. Tas ir arī laiks, kad atceramies savus mūžībā aizgājušos tuviniekus, draugus, paziņas: kapsētās notiek piemiņas dienas, svecīšu vakari…

LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 99
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 18
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Latviešiem kapu sakopšana un uzturēšana kārtībā ir paaudžu paaudzēs iedibināta tradīcija un savā ziņā pat goda lieta. Šoreiz, konsultējoties ar speciālistiem, uzzināsim, kā labāk uzturēt kārtībā kapavietas pamatni, jo gribas, lai tā labi izskatītos visos gadalaikos, īpaši, ja nav iespējas kapus apmeklēt visai bieži.

Arvien biežāk kapavietas noformējumu veido ne tikai tā, kā bija ierasts agrāk, – kapu kopiņa, smilšu vai grants segums, kapu nodalījumu norobežojot ar kādu izteiksmīgu lapu dzīvžogu, bet arī cenšas rast modernāku risinājumu, piemēram, laukumiņu sadala tā, lai kopā ar kapa kopiņu ainavā veidotos neierastāks koptēls –, dekoratīvi figurāli zīmējumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, lai to panāktu, “vispirms jāsagatavo zeme – jānoņem vecā virskārta, tad jāieklāj ģeotekstils, kas aizsargā pret nezālēm, un jāieklāj jaunas smiltis vai grants. Vieglāk kopjama ir grants, jo tā ir rupjāka, smilts ir smalka, birstoša.

Ja kapavieta norobežota ar sētiņu, tad pamatne no grants lietus laikā sētiņu nenotašķīs. Ir jau arī izdomāti speciāli vaski granīta sētām un pieminekļiem, kas atvaira mitrumu un nenosmērē”, stāsta Dina Kļaviņa, SIA “Trīs saujas smilšu” speciāliste.

Foto: Anda Krauze

Kā veidot kapavietas koptēlu? Galvenokārt, izmantojot atšķirīgas formas, faktūras krāsu laukumus, tos apvienojot vai nodalot. Šim nolūkam kapavietas pamatnes iesegumam visbiežāk izmanto krāsainos materiālus, piemēram, mulču (tai ir dažāda nokrāsa, arī raupjums), granti, oļus, pat dolomīta vai granīta šķembas (tikai tad, ja tuvumā nav koku) un dekoratīvus sedzējaugus.

“Oļus galvenokārt izmanto kapu apmalītēs, ja neveic apstādījumus – nav iespējams regulāri apmeklēt kapsētu vai ir tāda kapa vieta, kur nekas negrib augt vai nīkuļo. Svarīgi zināt, ka grants un oļi ir ideāla vieta nezālēm, kas iesējas pašas, un pēc tam tās grūtāk iznīdēt.

Tāpēc izvēlētajā laukumā vispirms jānoņem augsnes virskārta, jāieber šķembu slānis, pēc tam jāieklāj ģeotekstils vai melna plēve, bet pēc tam jāuzber grants,” atgādina Dina Kļaviņa. Augus stādot, sagatavotajā segumā izrok bedri un piepilda ar melnzemi. To galvenokārt izmanto kapu apmalītēs, apstādījumu veidošanai un dzīvžogu joslām. Par kapavietas dekoriem var izmantot sezonālos augus podos vai vāzēs.

Augsnes uzlabošana

Ierasti kapavietas augsni var uzlabot ar melnzemi, kompostu vai kūdras substrātu. Pirms augu stādīšanas esošā augsne ir jāielabo – jāatbrīvo no koku un krūmu saknēm un jāsagatavo auglīgi apstākļi.

Būtu nepieciešami pelni, krīts vai dolomītmilti, kuri novērstu augsnes skābumu, jo augsnei ar laiku ir tieksme paskābināties. Ieteicami arī kompleksie minerālmēsli – labāk tādi, kas granuliņās – tie dos ilgāku efektu.

Ja nav iespēju biežāk būt kapsētā apkopt kapavietu, stādījumiem vislielākās problēmas var radīt sausums vai pārlieku liels mitrums un rudenim raksturīgās salnas. Tas visbiežāk sabojā izvēlētos klājienveida augus – rāzes un dekoratīvos augus. Labs veids, kā izvairīties no šīm problēmām, – neveidot plašus stādījumus, bet kapavietu izklāt ar dekoratīvo segumu.

Seguma miksēšana krāsu laukumos

Agrāk kapavietas pamatnes segumam tradicionāli izmantoja baltās smiltis – ērti un lēti. Taču arī tās bieži jāatjauno, jo, grābjot lapas, to daudzums samazinās, var veidoties arī iedobes… Mūsdienās kapavietu noformēšanai aizvien biežāk sāk izmantot dekoratīvo granti, oļus, mulču, veido laukakmeņu pēdas. Mulča tagad pieejama ne tik vien dažādā raupjumā, bet arī dažādās nokrāsās, toņos.

Tādējādi to var klāt uz augsnes gan mēslojumam, gan aizsardzībai pret nezālēm, gan kā dekoratīvu segumu, veidojot faktūrās un krāsās atšķirīgus laukumus vai joslas. Aizvien iecienītāki kļūst arī askētiski kapavietas noformējumi, kuros izmanto vien nedaudzus lielus skujeņus, pāris zemo vai klājenisko skujeņu formu, bet pārējo platību noklāj ar krāsainu grants segumu.

Tāpat kapavietas segumā var miksēt mulču vai granti ar akmens plātnēm vai akmeņu pēdām, kas atvieglo piekļūšanu stādījumiem, neizbradājot klājumu. Var likties, ka tomēr vienkāršākais variants ir zāliena veidošana, taču arī tas ik pa brīdim ir jāatjauno – jānoņem augsnes kārta, jāpabaro jaunā zeme, jāizlīdzina un jāapsēj.

Iekārtojot segumu, jāizlemj, kur paredzēt vietu arī kādai piemiņas zīmei vai piemineklim, jo tam labi jāiekļaujas ne vien kapavietas, bet arī tuvējās apkārtnes ainavā. Vārdu sakot, tam vajadzētu būt emocionālam tēlam.

Nedaudz par piemiņas zīmi

Foto: SHUTTERSTOCK

Kad pagājis gads pēc bērēm un zeme nosēdusies un kārtīgi sablīvējusies, kapavietā var uzlikt pieminekli vai kādu kapakmeni – piemiņas zīmi. Ja nu gribas to izdarīt agrāk nekā pirms gada, tad jārēķinās, ka mūsu gadalaiku klimatisko apstākļu dēļ zeme var izmainīt savas kārtas līdzenumu un uzliktais piemineklis var sašķiebties.

Svarīgi zināt, ja kapavieta ir teritorijā ar izteiktu slīpumu, vieta piemineklim jāizveido horizontāla. Turklāt pieminekļa pamatus ieteicams iebetonēt. Tā būs ne vien drošāk, bet arī kalpos ilgāk.

Krāsu akcentam – arī virši

Domājot par kapavietas ieziemošanu, nervozējam, vai augi nenosals, vai neizsutīs… Ierasti stādījumus mēdz nosegt ar egļu zariem, taču tas nav labākais paņēmiens, jo pavasarī grūti savākt nobirušās skujas, tad jau labāk piesegt ar priežu zariem. Virsū kā rotu var uzlikt kādu vainadziņu no sausajiem ziediem, kas nenosals un nenovītīs, turklāt saglabās savu krāsu un formu pat salā.

Šādus vainadziņus parasti var iegādāties pie kapsētām. Plānojot, kuras puķes stādīt pavasarī, būtu jāņem vērā – izvēlieties daudzveidīgus un daudzgadīgus augus, kas katrs savā sezonā piešķirs kapavietai labu, sakoptu izskatu un krāsu.

Tāpēc jau laikus jāizplāno, kuri augi nodrošinās zaļumu ziemas periodā, kuri piešķirs akcentu pavasarī (labs risinājums ir sīpolpuķes, kas sastādītas pa grupām), bet kuri padarīs kapu krāsainu rudens periodā, kad lapas pārējiem augiem jau nobirušas, bet sniega vēl nav.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ēnainām vietām derēs egles, īves, tūjas, bukši, arī pacipreses. Te labi jutīsies mūžzaļie rododendri, papardes, hostas. Var stādīt arī efejas, heihēras, akmeņ­lauzītes, kapmirtes u. c. Turklāt tie labi izskatās ilgu laiku arī bez kopšanas. Sākumā stādot gan vēlams augsni nedaudz ielabot, bet turpmākajā laikā periodiski pamēslot ar speciālo mēslojumu katrai augu grupai.

Rododendriem, skujeņiem patiks mulča, lapu kokiem un krūmiem – kūdras substrāts. Kamēr rudens vēl ir saudzīgs, var dekorēt kapavietas ar augiem podiņos. Krizantēmas, ērikas, virši – tie, nolikti pie kapu kopiņas, ziedēs ilgi, līdz pirmajām salnām. Vispateicīgākie ir virši podiņos, jo tie pēc sala sakalst, saglabājot savu krāsu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 2. līdz 8.augustam: apstrādā zemi, apgriež skujeņus, atbrīvo ziedošās puķes no vecajiem ziediem 2
20 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Ideāls vasaras deserts – sorbets no pašu ogām 3
17 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 36
17 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Ja zemenes paceļam 1,20 m no zemes…” Agronoms Dzērve atklāj interesantu “knifu”, kā zemenes iegūt ātrāk 13
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 99
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 18
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev nebūs nepieciešamības prasīt citiem viedokli! Horoskopi 3.augustam 2
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 16
19 stundas
Lasīt citas ziņas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Naftu aizvietos koksnes izcelsmes produkti 3
2 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
“Lobīšanas tehnoloģija ir būtiskākā atšķirība brūnajiem un zaļajiem,” Kaspars stāsta, kā Naukšēnos audzē griķus 6
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā izaudzēt izcilu ražu dārzā nepārpūloties: dārzniece atklāj savu pieredzi 3
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie salāti ar kvinoju, dārzeņiem, zaļumiem un sieru: sātīgi un veselīgi! 4
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 47
3 dienas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Klasiska vērtība, kas laika gaitā nemaina sākotnējo izskatu. Parketa slāņi, slīpēšana, kopšana un senatnīga efekta iegūšana
2 dienas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Tauvas josla – obligāta. Kā cīnīties ar īpašnieku pretlikumīgi uzceltiem žogiem pie ūdensmalām?
17 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Durvis ver Dailes teātris: ar ko jārēķinās skatītājiem un kādi ir sezonas būtiskākie jaunumi
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas laikā Latvijā būtiski audzis Covid-19 gadījumu skaits. Kurā vecuma grupā pieaugusi saslimstība? 80
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētu un novadu, kur reģistrēti vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu 7
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet īslaicīgi līs. Laika prognoze otrdienai 3
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 114
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 14
20 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Neparādītās pirmizrādes un ieeja tikai vakcinētiem skatītājiem. Ko jaunajā sezonā sola Nacionālais teātris? 23
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Baiļu stratēģiju būtu atstājusi kā pēdējo, cilvēki vēlas izzināt detalizētu informāciju,” Čakša nosauc vienīgo slimību, ar kuru oficiāli aizliegts vakcinēties 161
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 40
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sāpīga tēma! Viņa iemīlējās, aiztaisīja ausis un netikām vairs klāt,” Ščerbatihs par to, kādas būtu bijušas Kohas izredzes Tokijā iegūt zeltu 99
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Normunds un Stefans
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Kurš vakcinējies, tas drīkst tusēt!” Kā rīdzinieki divas dienas aizmirsa par kovidu un ballējās pilsētas festivālā “Var! Būt!” 88
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd pietrūkst 20 miljoni, lai ziemā varētu notīrīt sniegu no ielām,” Ķirsis atklāj, ka Rīga ir Latvijas nabadzīgākā pilsēta 147
1 diena
GR
Guna Roze
Ziņas
“Pēc 63 dzīve ir jāmaina – kaut vai tāpēc, lai būtu interesanti dzīvot!” Saruna ar rakstnieci Baibu Talci 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai ir jāatjauno nāves sodi?” Latvijas skaļākais “antivakseris” publiski aicina uz vardarbību 198
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Skolā bija iedomīgs, bet, patiesībā viņš ir cilvēks ar zelta sirdi, ļoti ievainojams un laipns!” Sieva un komandas biedri par olimpisko “fāteri” Agni Čavaru 32
1 diena
Ieva Ēvalde
Ziņas
Tauvas josla – obligāta. Kā cīnīties ar īpašnieku pretlikumīgi uzceltiem žogiem pie ūdensmalām?
06:28
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Durvis ver Dailes teātris: ar ko jārēķinās skatītājiem un kādi ir sezonas būtiskākie jaunumi
05:59
LE
LETA
Ziņas
ASV liek līdz 3.septembrim pamest valsti 24 Krievijas diplomātiem 6
23:02