Foto: Edijs Pālens/LETA

Iespējams, degviela pavisam drīz kļūs lētāka – atklāts, par cik centiem varētu samazināties degvielas cenas Latvijā 0

Valdībā otrdien, 24. martā, plānots skatīt Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto fiskāli neitrālo likumprojektu par akcīzes nodokļa samazināšanu dīzeļdegvielai par aptuveni 15%, lai mazinātu straujā degvielas cenu kāpuma ietekmi uz tautsaimniecību un iedzīvotājiem, aģentūru LETA informēja FM.

VIDEO. “Viņš bija kā tētis, kura man visu dzīvi trūka…” Laura traģiskajā Madonas avārijā zaudēja tuvu cilvēku
Atklājas jauni fakti par traģisko avāriju Madonā – bojāgājušie pieļāvuši būtisku pārkāpumu
RAKSTA REDAKTORS
“No rīta saņēmu īsziņu – uz darbu vari nenākt!” Mārtiņš neizpratnē, vai priekšniecība tā vispār drīkst rīkoties 41
Lasīt citas ziņas

Pēc FM aprēķiniem, tas varētu samazināt degvielas cenu par apmēram 8,6 centiem litrā, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

Atbilstoši FM priekšlikumam akcīzes nodokļa likmi dīzeļdegvielai plānots samazināt no 467 eiro līdz 396 eiro par 1000 litriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plānots, ka samazinātā akcīzes nodokļa likme būs spēkā no 2026. gada 1. aprīļa līdz 30. jūnijam. Samazinājums attieksies arī uz marķēto dīzeļdegvielu, ko izmanto lauksaimniecībā.

FM norāda, ka pēc samazinājuma Latvijā akcīzes likme kļūs par zemāko Baltijas valstīs. Pašlaik zemākā akcīzes nodokļa likme dīzeļdegvielai Baltijā ir Igaunijā – 428 eiro par 1000 litriem, kamēr Lietuvā tā ir 553,6 eiro.

Vienlaikus Baltijas valstis – Lietuva, Igaunija un Latvija – koordinē rīcību, lai mazinātu tirgus šoku un degvielas cenu ietekmi uz iedzīvotājiem. Igaunija sākotnēji bija plānojusi no 1. maija paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, taču pašlaik no šī soļa plāno atteikties, savukārt Lietuva virzās uz līdzīgiem risinājumiem kā Latvija, informē FM.

Sagatavotais likumprojekts paredz pagaidu risinājumu ārkārtas situācijā, ko izraisījuši globāli naftas piegādes traucējumi. Kopš februāra beigām būtiski pieaugušas gan naftas, gan degvielas cenas – Latvijā dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cena pieaugusi par aptuveni 30%, sasniedzot apmēram divus eiro litrā.

FM norāda, ka degvielas cenu kāpums rada būtisku slogu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām, kā arī ietekmē publiskā sektora darbību, tostarp neatliekamās medicīniskās palīdzības, drošības un aizsardzības dienestus. FM aprēķini liecina, ka bez iejaukšanās papildu izmaksas Latvijas ekonomikai varētu sasniegt aptuveni 50 miljonus eiro mēnesī.

Vienlaikus FM prognozē, ka akcīzes nodokļa samazināšanas fiskālā ietekme uz valsts budžetu varētu būt tuvu neitrālai, jo degvielas cenu kāpums palielina pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumus.

Likumprojekts tiek iesniegts saskaņošanai un vēlāk valdībai būs jāpieņem lēmums par likumprojekta virzību izskatīšanai Saeimā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.