Itālijas parlaments.
Itālijas parlaments.
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Itālijā atbalsta likumdevēju skaita samazināšanu 0

Itālijas parlaments otrdien ar lielu balsu vairākumu apstiprinājis ierosinājumu samazināt likumdevēju skaitu.

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Deputātu un senatoru skaita samazināšana par 345 bija viens no galvenajiem populistiskās Pieczvaigžņu kustības (M5S) solījumiem vēlētājiem un ir saistīts ar plašāku vēlēšanu likuma reformu.

Priekšlikumu atbalstīja 553 parlamenta locekļi, pret to balsoja tikai 14. Divi deputāti no balsošanas atturējās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas ir izdarīts! Solījums izpildīts,” savā blogā paziņoja M5S, kas veido koalīcijas valdību ar kreisi centrisko Demokrātisko partiju (PD).

Itālijā pašreiz ir otrs lielākais likumdevēju skaits Eiropas Savienībā (ES) aiz Lielbritānijas. Itālijas apakšpalātā ir 630 deputātu vietas, bet Senātā – 315 vietas.

Konstitucionālā reforma, par ko tiks rīkots referendums, līdz ar nākamo parlamenta sasaukumu samazinās deputātu skaitu līdz 400, bet senatoru skaitu līdz 200, tādējādi ietaupot valstij aptuveni 100 miljonus eiro gadā.

“Tā ir labi sabalansēta reforma,” laikrakstam “Il Fatto Quotidiano” pirmdien norādīja tieslietu eksperts Gvido Nepi Modona, piebilstot, ka deputātu skaita samazināšana liks partijām rūpīgāk atlasīt kandidātus.

Taču reformas kritiķi bažījas, ka tā var palielināt lobiju ietekmi pār valsts institūcijām un kaitēt tautas pārstāvniecībai.

Kopš 1983.gada Itālijai šis ir jau astotais mēģinājums samazināt likumdevēju skaitu, vēsta tīmekļa vietne “Open”.

M5S likumdevēju skaita samazināšanu izvirzīja par vienu no priekšnosacījumiem alianses veidošanai ar PD pēc iepriekšējās koalīcijas sabrukuma augustā.

PD iepriekš ir balsojusi pret likumdevēju skaita samazināšanu, bet šoreiz piekrita atbalstīt reformu, ja tas ļauj noslēgt aliansi ar M5S.

PD uzstāj, ka pēc likumdevēju skaita samazināšanas jāpieņem jauns vēlēšanu likums, un vēlas proporcionālās pārstāvniecības sistēmas atjaunošanu.

Reklāma
Reklāma

Pašreiz Itālijā proporcionālā vēlēšanu sistēma kombinēta ar mažoritārās sistēmas elementiem un uzvarošajai koalīcijai nepieciešami vairāk nekā 40% balsu, lai iegūtu nepieciešamo parlamentāro vairākumu.

Pārejot pilnībā uz proporcionālo sistēmu partijām vai koalīcijām būs nepieciešamas daudz lielāks vairākums, lai izveidotu valdību.

Tādā gadījumā Itālijas labējās partijas “Līga” līderim Mateo Salvīni nāktos atteikties no domas nākamajās vēlēšanās kandidēt bez citu lielāku partiju atbalsta un viņam, visticamāk, nāktos sadarboties ar ekspremjera Silvio Berluskoni centriski labējo partiju “Forza Italia” (“Uz priekšu, Itālija”), prognozē laikraksts “L’Espresso”.

Bijušais Itālijas Finanšu ministrijas galvenais ekonomists Lorenco Kodoņo pieļauj, ka priekšlikums samazināt likumdevēju skaitu tiek virzīts uz priekšu tik straujā tempā, jo darbojas kā līme, kas satur kopā pašreizējo koalīciju, taču brīdināja, ka jaunais vēlēšanu likums netiks pieņemts tik drīz.

Starptautiskajiem tirgiem un Eiropas investoriem, kas seko līdzi jaunās koalīcijas stabilitātei, ir pamats uztraukties, viņš piebilda.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.