Foto: SHUTTERSTOCK

Izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā – aizliegts veikt darījumus ar Krieviju 17

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 dārzeņi, kas palīdz atbrīvoties no taukiem vidukļa zonā, ja tos patērē katru dienu
Klusā okeāna ūdeņos atklāta būtne, kuras dzīves ilgums ir cilvēka prātam neaptverams
Putina draudi iebrukt Baltijā un izraisīt Eiropā jaunu karu ir jāuztver nopietni, brīdina bijušais ASV armijas ģenerālis 164
Lasīt citas ziņas

Vakar Ministru kabinets apstiprināja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas aizliedz veikt elektroenerģijas tirdzniecības darījumus ar Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku. Grozījumi arī paredz noteikt elektroenerģijas ražotājiem obligātos tirgus ieņēmuma griestus – 180 EUR/MWh. Lai grozījumi likumā stātos spēkā, tie vēl jāapstiprina Saeimai.

“Krievijas Federācijas militārā agresija pret Ukrainu ir veicinājusi gan elektroenerģijas cenu kāpumu visā Eiropā, gan Baltijas elektroenerģijas apgādes drošuma izaicinājumus,” grozījumu nepieciešamību skaidro par tiem atbildīgās Klimata un enerģētikas ministrijas ministra padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos Beate Barkāne. “Rezultātā ir noteiktas starptautiskās sankcijas, kuras liedz turpināt finansiālu sadarbību ar virkni Krievijas Federācijā reģistrētu uzņēmumu.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Elektroenerģijas tirgus likums atbilstoši situācijai ticis papildināts ar aizliegumu veikt elektroenerģijas tirdzniecības darījumus ar Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku, kā arī elektroenerģijas piegādi tirdzniecībai, izmantojot Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas elektroenerģijas sistēmu.

Vienlaikus likumprojektā noteikts, ka pārvades sistēmas operatoram ir atļauts veikt balansēšanas elektroenerģijas apmaiņu ar Krievijas pārvades sistēmas operatoru vai tirgotāju, izmantojot Krievijas elektrotīklus, lai nodrošinātu elektroapgādes balansēšanu un stabilitāti Latvijas pārvades sistēmā, līdz brīdim, kad Latvija pievienosies kontinentālās Eiropas tīklu zonai. Tāpat tiks nodrošināts, ka no Krievijas pārvades sistēmas operatora vai tirgotāja saņemtās balansēšanas elektroenerģijas apjoms nav lielāks par Krievijas pārvades sistēmas operatoram vai tirgotājam nodoto balansēšanas elektroenerģijas apjomu.

Savukārt, lai mazinātu augsto enerģijas cenu ietekmi un nodrošinātu, ka pašreizējā krīze nerada ilgstošu kaitējumu lietotājiem un ekonomikai, un vienlaikus saglabātu fiskālo ilgtspēju, Elektroenerģijas tirgus likumā, balstoties uz ES regulu, noteikti obligātie tirgus ieņēmuma griesti 180 eiro/MWh elektroenerģijas ražotājiem no 2022. gada 1. decembra līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Šis regulējums attiecas uz visiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri reģistrēti elektroenerģijas ražotāju reģistrā, izņemot ražotājus, kuri ražo elektroenerģiju no biometāna vai dabasgāzes, un kuri no 2022. gada 1. decembra līdz 2023. gada 30. jūnijam elektroenerģiju pārdeva par cenu, kas pārsniedza 0,180 eiro par vienu kilovatstundu saskaņā ar padomes 2022. gada 6. oktobra regulu.

ES regula paredz, ka dalībvalstīm būtu jāiekasē kā nodoklis elektroenerģijas ražotāju 2023. gada pirmā pusgada virspeļņa (virs 180 eiuro/MWh), un šī nodokļa ieņēmumi jāizmanto galalietotāju labumam. “Ņemot vērā, ka Latvijā ir salīdzinoši neliels elektroenerģijas ražotāju skaits, administratīvās izmaksas jauna nodokļa vai cita virspeļņas iekasēšanas mehānisma finansēšanai neattaisnotos pret salīdzinoši mazo ieguvumu un īso mehānisma īstenošanas laika periodu,” skaidro Barkāne.

Reklāma
Reklāma

“Tādēļ Latvija un Igaunija ir panākušas vienošanos par regulas interpretāciju. Tā paredz, ka lielāku labumu elektroenerģijas galalietotājiem sniegtu šo virsieņēmumu ieguldīšana ražotāju atjaunojamo energoresursu ražošanas iekārtu ieviešanā un modernizēšanā, kā arī energoefektivitātes veicināšanā.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.