Laukos
Dārzeņi un augļi

Gada iesākums zemniekiem neko labu nesolīja. Dārzkopības ekspertu prognozes par kartupeļu ražu0

Foto: LETA

Šajā gadā Latvijā gaidāma laba kartupeļu raža, kas būs nedaudz lielāka nekā pērn, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāvji.

Kā liecina LLKC dati, 8500 hektāru kartupeļu lauku platībā prognozējama kopraža 233 000 tonnu apmērā, kas būtu par 9000 tonnām jeb 4% vairāk nekā pērn.

LLKC norādīja, ka šajā gadā kartupeļu audzētājiem īpaši svarīga bija pareiza lauka izvēle, izvēloties tādu augsni, kas spēj saturēt mitrumu, jo gada iesākums neko labu saimniekiem nesolīja, kā arī pavasarim esot krietni sausākam, nekā ierasts.

Situāciju sarežģījis arī fakts, ka nebija ierastās ziemas un sniega, kas kalpo par vienu no mitruma akumulatoriem pavasara periodam, arī marta nokrišņi nespēja glābt laukus no aprīļa un maija sausuma.

Tāpat LLKC pārstāvji akcentēja, ka sausais pavasaris nozīmējis arī to, ka kartupeļi jāiestāda iespējami agrāk – aprīļa beigās un maija pirmajās dienās.

Šāda rīcība ļāva iegūt labāku ražu, jo kartupeļu bumbuļiem pieticis mitruma sakņu sistēmas nostiprināšanai un sadīgšanai.

Arī vasara kartupeļu augšanai bija labvēlīga – jūnija siltums kopā ar mēreniem nokrišņiem nodrošināja labus apstākļus jauno kartupeļu veidošanās procesam.

Savukārt augusts bija sauss un silts, neļaujot lakstus strauji nokaltēt lakstu puvei, tomēr jebkurā gadījumā bijis jāievēro atbilstošas tehnoloģijas, un šī lakstu puve, kā arī sausplankumainība jāapkaro.

“Sliktākas ražas ir laukos ar smilts un māla augsnēm, kur tika nokavēta stādīšana, aizkavējot tik svarīgo sākotnējo attīstību, ko jūnija nokrišņi vairs nespēja kompensēt.

Saistītie raksti

Šādos laukos situāciju pasliktināja arī jūlijā piedzīvotās vēsās naktis. Savukārt laukos, kuros nepielietoja precīzo kartupeļu lakstu puves apkarošanu, notika strauja tās izplatība, priekšlaikus iznīcinot lakstus,” teica LLKC vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.

LLKC izcēla, ka labas ražas tiek solītas arī laukos, kuros audzē kartupeļus pārstrādei.

LLKC darbojas kopš 1991.gada un ir lielākais lauku konsultāciju sniedzējs Latvijas teritorijā.

Tā pastāvēšanas mērķis ir veicināt lauku attīstību, paaugstinot lauku uzņēmēju profesionālās un ekonomiskās zināšanas, nodrošināt konsultāciju un mācību organizāciju visos Latvijas novados, paaugstināt lauku iedzīvotāju konkurētspēju Eiropas Savienībā un organizēt Zemkopības ministrijas padotībā esošajās iestādēs strādājošo darbinieku tālākizglītību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.