Rīdzinieces Sanijas Smildziņas mamma Ilona Lipe turpina risināt pacēlāja ierīkošanas problēmu.
Rīdzinieces Sanijas Smildziņas mamma Ilona Lipe turpina risināt pacēlāja ierīkošanas problēmu.
Foto: Timurs Subhankulovs

Lai daudzdzīvokļu mājā ierīkotu pacēlāju, kaimiņu piekrišana vairs nebūs nepieciešama 5

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Šovasar spēkā stājusies jauna kārtība, kas sekmēs vides pieejamību personām ar invaliditāti – pacēlāja ierīkošanai daudzdzīvokļu mājā vairs nevajag saskaņojumu ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem.

 

“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Lasīt citas ziņas

Šā gada pavasarī “Latvijas Avīze” rakstīja par rīdzinieces Sanijas Smildziņas un viņas mammas Ilonas Lipes gandrīz astoņus gadus ilgo cīņu par meitas tiesībām nokļūt dzīvoklī, uzstādot atbilstošu pacēlāju daudzdzīvokļu mājā. Sanijai pēc traumas noteikta pirmā invaliditātes grupa un pārvietošanās iespējama tikai ratiņkrēslā.

Lai Sanija nokļūtu savā mājvietā daudzdzīvokļu nama septītajā stāvā, meitenei līdz liftam jāpārvar vairāki sliekšņi un septiņi pakāpieni. Pēc astoņu gadu gaidīšanas rindā uz Rīgas pašvaldības atbalstu pacēlāja uzstādīšanai šā gada februārī Sanija tika atzīta par tiesīgu saņemt lietošanā pacēlāju, bet bija nepieciešama arī mājas iedzīvotāju piekrišana vējtvera pārbūvei un pacēlāja ierīkošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar jaunajām izmaiņām šāda piekrišana vairs nav vajadzīga, taču radušies citi šķēršļi. Stāsta Ilona Lipe: “Domāts labi, bet pastāv vairāki zemūdens akmeņi. Noteikumu grozījumos rakstīts – mājokļa pielāgošana, nevis pārbūve, un tas nozīmē, ka nevaru pārbūvēt vējtveri. Lielākā problēma ir ar elektrības padevi. Lai varētu lietot pacēlāju, man tagad no septītā stāva būs jāievelk elektrība līdz pirmajam. Pacēlāju gan drīkstēs lietot visi mājas iedzīvotāji. Tagad jātiek skaidrībā, ko drīkstam un ko ne.”

 

Saskaņošanu nevajadzēs

Ko paredz jaunās izmaiņas? Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma grozījumiem, kas stājās spēkā šī gada 5. augustā, turpmāk būs atviegloti nosacījumi uzbrauktuves vai pacēlāja ierīkošanai pie dzīvojamajām mājām vai cita veida dzīvojamās mājas pieejamības uzlabojumi. Tagad dzīvokļa īpašnieks bez saskaņošanas ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem, bet ievērojot visas būvniecības prasības, dzīvojamās mājas kāpņu telpā var uzstādīt pacēlāju vai pie ēkas ieejas ierīkot uzbrauktuvi. Tāpat saskaņošana nav nepieciešama, ja uzbrauktuvi plānots ierīkot pie dzīvokļa, kam pie mājas ir atsevišķa ieeja.

Iepriekš, lai kaut ko šādu īstenotu, bija nepieciešams, lai 75% no dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem nobalsotu par, stāsta SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (“RNP”) pārstāve Una Grenevica. Tiesa, par minētajiem darbiem dzīvokļu īpašnieku kopība jeb pārvaldnieks ir iepriekš jāinformē, paskaidroja Rīgas domes Labklājības departamentā.

 

Ne visur var pacēlāju ierīkot

Šobrīd “RNP” izskata piecus pieteikumus par to, ka nepieciešams uzstādīt pacēlāju. Diemžēl ne vienmēr šos projektus ir iespējams īstenot, un tādos gadījumos jāmeklē kāds alternatīvs risinājums. Piemēram, ticis saņemts pieteikums no dzīvojamās mājas Maskavas priekšpilsētā. Pirms projekta sākšanas “RNP” veicis dzīvojamās mājas lieveņu apsekošanu. Konstatēts, ka dzīvojamās mājas abu ieeju kāpnēm nav iespējams uzstādīt sliedes ratiņu pārvietošanai, jo centrālās ieejas kāpnes ir šauras un sliežu uzstādīšana apgrūtinātu cilvēku pārvietošanos.

Kāpnes ir vienīgais evakuācijas ceļš, un saskaņā ar ugunsdrošības noteikumiem nedrīkst sašaurināt kāpņu platumu. Savukārt otrās ieejas kāpnes ir platas, bet ļoti stāvas – sliežu konstrukcija uz kāpnēm būtu nedroša un nepiemērota ratiņkrēsla pārvietošanai. Šajā gadījumā vienīgais risinājums būtu uzstādīt ratiņkrēsla pacēlāju. “Cenšamies risinājumu atrast un pielāgot vidi, tomēr nereti tas prasa laiku un līdzekļus,” skaidro Grenevica, atgādinot, ka personām ar funkcionālajiem traucējumiem iespējams vērsties Rīgas domes Labklājības departamentā un pieteikties ratiņkrēsla pacēlāja lietošanai.

To, ka jaunie grozījumi atvieglo procesu, uzsver Rīgas domes Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice. Tiesa, ir viena problēma. “Pašvaldība liek pacēlāju par saviem līdzekļiem. Bet, ja ir kaut kas jānojauc, lai pacēlāju uzliktu, tad nav kas par to maksā…

Faktiski jāmaksā no mājas uzkrājuma, bet tam atkal vajag visu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu vai apmaksāt pašam, vai meklēt kādu labvēli, kā pašlaik tas notiek vienā sarežģītā adresē, kur priekšdarbus apmaksā kāds fonds. Katrs gadījums ir individuāls, cilvēki – gan klienti, gan līdzcilvēki – ļoti dažādi,” stāsta Brice. Patlaban šo pakalpojumu pieprasījis 21 rīdzinieks.

 

Jaunas prasības

Kāds tad ir pašreizējais normatīvais regulējums invalīdu autostāvvietu un invalīdu ratiņkrēsla pacēlāju ierīkošanā? Ekonomikas ministrija (EM) atgādina, ka Būvniecības likumā pie sešiem definētajiem principiem, kas jāievēro, ir vides pieejamības princips. Tas nozīmē, ka būvniecības procesā tiek veidota vide, kurā ikviena persona var ērti pārvietoties un izmantot būvi atbilstoši tās lietošanas veidam.

“Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvā “LBN 200-21″, kas ir spēkā no šā gada 1. novembra, noteiktas prasības vides pieejamībai, ievērojot universālā dizaina principus, projektējot sabiedrībai pieejamas dzīvojamās vai publiskas lietošanas būves, paredzēt iespēju cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ērti iekļūt, pārvietoties un komfortabli uzturēties tajās,” skaidro EM pārstāve Evita Urpena.

Būvnormatīvā “LBN 200-21” arī noteikta jauna, obligāta prasība liftu ierīkošanai daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kas ir augstākas par četriem stāviem, nodrošinot pieeju visiem dzīvokļiem stāva pārseguma līmenī. Savukārt mazstāvu daudzdzīvokļu mājās, ja dzīvokļi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem tiek paredzēti augstāk par pirmo stāvu, paredzēta lifta vai pacēlāja ierīkošana.

Pie daudzām dzīvojamām ēkām, kā arī sociālajām mājām tiek paredzētas stāvvietas personām ar funkcionāliem traucējumiem. Tomēr daudzdzīvokļu namu iekšpagalmos, it sevišķi Rīgā, stāvvietu trūkums daudzviet ir gadiem ilga problēma, kas ir jārisina, norāda EM pārstāve.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pie publiskām būvēm veidojot autostāvvietas, 5% no paredzēto stāvvietu skaita ir speciāli iekārtojamas cilvēku ar kustību traucējumiem transporta līdzekļu novietošanai, tām jābūt ne mazāk kā divām. Tām ir jāatrodas maksimāli tuvu ieejai ēkā, kuras apmeklētājiem autostāvvieta paredzēta, bet ne tālāk par 25 metriem no tās. Tāpat jābūt šo personu nodrošinātai iekļūšanai ēkā – uzbrauktuvei, lievenim, ieejas durvīm, vējtverim, sliekšņiem jāatbilst būvnormatīvā noteiktajām prasībām.

EM pārstāve norāda – pašvaldības risina jautājumus cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem iekļūšanai iekštelpās, izstrādājot būvniecības ieceres dokumentāciju, to saskaņojot un piešķirot finansējumu. Rīgā šis finansējums ir no 300 eiro atkarībā no pacēlāja veida un tā ierīkošanas apstākļiem. Diemžēl citās pašvaldībās ne vienmēr piešķirtā summa pacēlāju ierīkošanai ir pietiekama un bieži vien tiekot ierīkots lētākā piedāvājuma pacēlājs, kas nav kvalitatīvs, bieži bojājas vai vispār nestrādā.

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar Labklājības ministriju

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 25
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā 1
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 25
22:30
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
21:40
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība?
21:04
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē
Naktī uz svētdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem -10 grādiem
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 5
Sasteigta, pavirša, nesaprotama un ar mērķi likvidēt darbavietas – tādu mežziņi redz jauno VMD reformu
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 23
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā
Bots/Plūme izcīna bronzu EČ kamaniņu sportā; Šici kopvērtējumā finišē otrajā vietā
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība
Ap 40% no vakardien atklātajiem Covid-19 gadījumiem konstatēti bērnu un jauniešu vidū 3
Juris Lorencs: Visticamāk, Kazahstānā nostiprināsies eiropeiski iekrāsots autokrātisks režīms ar postpadomju un islāma piejaukumu 38
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 642
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 379
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Maģiskās eņģeļu stundas no no 22. līdz 28. janvārim: kādas vēlmes piepildīsies?