“Karla ir īpaša, viņa ir pozitīvākais cilvēks, kādu pazīstu, viņai ir lieliska humora izjūta un vēlme izzināt pasauli!” saka Inta.
“Karla ir īpaša, viņa ir pozitīvākais cilvēks, kādu pazīstu, viņai ir lieliska humora izjūta un vēlme izzināt pasauli!” saka Inta.
Foto: Karīna Miezāja

“Karla ir īpaša, viņa ir pozitīvākais cilvēks, kādu pazīstu!” Inta par grūtībām, kas iedvesmo sākt jaunu dzīvi 2

Krista Draveniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
Lasīt citas ziņas

Kad Inta gaidīja otro bērniņu, ārsti līdz pat pašām grūtniecības beigām nedeva nevienu iemeslu uztraukties, tomēr mātes instinkts bija spēcīgāks un viņa neizskaidrojamā veidā zinājusi, ka Karla būs īpašs bērns. Šodien, par spīti cerebrālajai triekai, epilepsijai un virknei citu diagnožu, kas noteiktas bērnam, Inta saka tieši to pašu:

“Karla ir īpaša, viņa ir pozitīvākais cilvēks, kādu pazīstu, viņai ir lieliska humora izjūta un vēlme izzināt pasauli!”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirmā sajūta, protams, bija šoks, un mēs bijām galīgi satriekti, nezinājām, ko darīt, un gatavojāmies ļaunākajam,” Inta atceras, sakot, ka pieņemt meitiņas veselības stāvokli viņa spēja tikai pēc gada.

Kā daudziem bija sajūta, ka kaut kas tāds notiek tālu prom, nepazīstamās, nelabvēlīgās ģimenēs. “Mana pirmā doma bija – es netikšu ar to galā, jo nav zāļu, nav ķirurģiskas iespējas izārstēt Karlu,” teic Inta.

Informācijas svarīgums

Lielākās grūtības sākumā sagādājis arī tas, ka nebija vienota resursa, kur gūt informāciju par ārstēšanu. Cik daudz un dažādu ārstu, tik jautājumu, iespēju, teoriju, variantu. ”

Darījām kā daudzi vecāki un pa mazam gabaliņam informāciju lipinājām kopā no visa, bet vērtīgāko mēs ieguvām Amerikā,” viņa stāsta.

Pirmo reizi uz ASV ģimene devās, kad Karla bija tikai gadu veca. Galvenais iemesls – izpratne, ka ir informācijas caurums, trūkums, ko vietējie mediķi nespēj sniegt un atbildēt. Institūtā Filadelfijā, kur ģimene nākamo gadu laikā vairākkārt atgriezās, liela uzmanība tika pievērsta ne tikai Karlai, bet arī pašiem vecākiem, izglītojot un palīdzot viņiem saņemt informāciju īpaša bērna aprūpē, izskaidrojot sīkākās neiroloģijas detaļas un kā vispār funkcionē cilvēka ķermenis.

Arī šobrīd vecāku mācīšanās un informācijas apgūšana nebeidzas, jo meitas attīstībai ir jāseko nemitīgi līdzi, jārūpējas, lai palīglīdzekļi, piemēram, ortozes, būtu kvalitatīvi. Inta atceras – kad meitai bija divi gadi, viņi saņēma valsts speciālista ieteikto ortozi, kas svēra pusi no bērna toreizējā svara.

“Mēs zinām, ka mūsdienās tās iespējams uztaisīt no materiāliem, kas ir ļoti viegli un ērti lietojami. Tāpēc pašiem nemitīgi jāmeklē risinājumi, jo pirmais piedāvātais ceļš ne vienmēr ir pareizais.”

Klasesbiedri pieņem un sargā

Tagad Karlai ir astoņi gadi, viņas ikdiena, lai gan nav iedomājama bez medicīniskās fizioterapijas, rehabilitācijas kursiem un dažādu speciālistu apmeklējumiem, citādi neatšķiras no ierasta pamatskolēna gaitām.

Tā kā viņa nevar pati stingri balstīties uz kājām un staigāt, ērti iekārtojoties ratos, Karla katru dienu kopā ar auklīti asistenti dodas uz Mārupes pamatskolu, kur mācās kopā ar citiem bērniem.

Karlai ir divas mācību stundas – viena kopā ar klasesbiedriem, otra ar speciālo pedagogu.

“Klasē redzu, ka bērni Karlu uzmana un sargā.

Mums paveicies, ka Mārupes pamatskola ņem īpašos bērnus pretī un ļauj viņiem būt kopā ar vienaudžiem. Karla par skolu ir sajūsmā!” ar smaidu sejā stāsta mamma.

Lai gan Karla ir neverbāla un nerunā, Inta īpaši uzsver meitas humora izjūtu, komiskās situācijās viņa vienmēr smejas, izrāda emocijas un starp cilvēkiem jūtas vislabāk. Karlai nav kognitīvu traucējumu, viņa uztver visu informāciju ar mazliet ilgāku reakcijas laiku.

Komunikācijai viņa lieto speciālu tāfelīti vai arī skolā uzdevumiem tiek doti atbilžu varianti. Stipri skarta ir meitenes motorika, tāpēc viņa vismaz šobrīd nespēj rakstīt, mēģināt komunicēt ar tastatūras palīdzību, bet Karlai patīk zīmēt, viņa ar lielāko prieku lasa grāmatas, tikai auklītei vai mammai ir jābūt blakus, lai pāršķirtu lappusi. Kad Karla dodas ārā, viņa grib spēlēties ar citiem bērniem.

“Tad ir tāds izglītojošais darbs no vecāku puses, mēs bērniem stāstām un mācām, kāpēc Karla ir citāda, ko viņa var vai nevar darīt, parādām, cik atšķirīgi esam,” Inta skaidro.

Kādam vienmēr jābūt blakus

Grūtākais ikdienā ir tas, ka Karlu nevar ne uz brīdi atstāt vienu, jo mēdz būt dienas, kad viņai ir pat 40 lēkmes, tad meitene krīt un var savainoties. Kādam nemitīgi ir jābūt blakus, skolā un mājasdarbu pildīšanas laikā tā ir mīļā auklīte, kura ļauj Intai kādu mirkli veltīt arī sev, vīram un vecākajam dēlam.

Mārupē ģimene dzīvo kopš 2007. gada. Privātmāja dod iespēju vidi vieglāk izmainīt un pakārtot Karlai – viņai pirmajā stāvā ir īpaši pielāgotas labierīcības, uz trepēm – lifts pacēlājs. To ierīkot finansiāli daļēji palīdzēja Mār­upes pašvaldība, ģimene izmanto arī asistenta, aprūpes mājās pakalpojumus un saņem nekustamā īpašuma atvieglojumu, kā arī ikgadējo pabalstu papildu izdevumu segšanai, piemēram, bērnam nepieciešamajiem palīglīdzekļiem.

Pie pusdienu galda Karla sēž speciālā ergonomiski pielāgotā krēslā, lai neveidotos ķermeņa deformācijas. Meitenei iegādāts arī vertikalizators, staigāšanas rāmis, rati, riteņkrēsls, kas palīdz ikdienā pārvietoties ārpus mājām.

Inta priecājas, ka Mār­upē vides pieejamība ir attīstīta un gan infrastruktūra, gan sabiedriskās ēkas ir pielāgotas visu vajadzībām, lai gan doma par pārvākšanos uz ārzemēm kaut kur pakausī vēl jo­­projām ir palikusi.

Bet, tā kā pēc meitiņas piedzimšanas ģimenē palicis viens pelnītājs – viņas vīrs, mainot vidi, Inta baidās, ka varētu nonākt smagākos apstākļos.

No uzņēmējas par fizioterapeiti

Inta visu dzīvi bijusi uzņēmēja, strādājusi kuģniecības nozarē, darbs paticis, bet pēc tam, kad ģimenē ienācis bērns ar īpašām vajadzībām, viņa saprata, cik mazvērtīgs ir viss pārējais.

“Tā kā daudz lasījām un studējām, vienā brīdī sapratu, ka savas jauniegūtās zināšanas varētu izmantot lietderīgāk un palīdzēt ne tikai Karlai, bet arī citiem bērniem.

Vēl profesiju un jomu neesmu izvēlējusies, bet ticu, ka zināšanas neesmu ieguvusi velti, šobrīd studēju fizioterapiju,” atklāj Inta.

Jautāta, kā Covid-19 ietekmējis meitas iespējas apmeklēt ārstus, sieviete skaidro, ka individuālās nodarbības pie fizioterapeita notiek, bet rehabilitācijas rindas kļuvušas vēl garākas.

“Man šķiet, ka svarīgākais ir izglītot sabiedrību un darīt visu, lai rehabilitācija bērniem būtu ne tikai uz papīra, bet arī dzīvē reāli pieejama. Mūsu pieredze valsts piedāvātajā rehabilitācijā nav labākā, tāpēc dodamies uz rehabilitācijas centru “Poga”, paši individuāli daudz strādājam,” Inta atklāj.

Doma par nākotni šķiet biedējoša, jo skaidrs, ka vide, kur Karla jau pieaugusi varētu justies tik labi kā mājās, pagaidām vēl nav Latvijā izveidota.

Iespējams, ka tad vecāki organizēs kādu ģimenes māju vai vietu, kur nu jau viņu pieaugušie bērni varētu dzīvot. Ko ieteiktu citiem vecākiem? “Nekrist panikā un nepadoties…” Inta pēkšņi ievelk dziļu elpu. “Vienmēr atradīsies veids, kā iet tālāk. Jo ātrāk pieņem situāciju un vairs necīnās ar periodu, kad visi sapņi un ilūzijas ir sabrukušas, jo vieglāk smaidīt, baudīt dzīvi un audzināt savu īpašo bērniņu!”

Atbalsts no pašvaldības

Mārupes pašvaldība kopš 2016. gada nodrošina atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām, piešķirot vienreizēju pabalstu 300 eiro veselības uzlabošanai. Novadā šādi bērni ir 56 un vēl desmit, kuriem diagnosticēta celiakija.

Tāpat vecāki var vienu reizi gadā saņemt atbalstu bērnam ar īpašām vajadzībām vasaras nometnei 200 eiro vērtībā, no piecu gadu vecuma tiek piešķirti asistenta pakalpojumi un atbalsts mājokļa pielāgošanai. Pirmsskolas vecuma bērniem iespējams saņemt audiologopēda, Montesori, speciālās izglītības pedagoga, smilšu, mūzikas un mākslas, ABA terapijas pakalpojumus ar 50% atlaidi. Šogad šo iespēju izmantojuši seši bērni.

Novadā 53 pilngadīgas personas ar invaliditāti saņemt ergoterapeita, fizioterapeita, kā arī psihologa konsultācijas. Mārupes novadā ir arī trīs dienas centri – Tīrainē, Skultē un Jaunmārupē.

Ar četriem aprūpes centriem Rīgā noslēgti arī deleģēšanas līgumi, kas palīdz paplašināt sniegto iespēju klāstu, piemēram, ar īslaicīgās un ilgstošās sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumiem, kas Mārupē uz vietas nav pieejami.

“Mārupē nav biedrību, kas pārstāv cilvēkus ar īpašām vajadzībām, tāpēc ģimenes visbiežāk vēršas pie sociālā dienesta vai pašvaldības tiešā veidā,” skaidro Mārupes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Žunde, norādot, ka tā veidojas ciešāks kontakts ar iedzīvotājiem.

Tā kā Mārupē nav vēsturisku ēku, ko būtu nepieciešams pielāgot un pārbūvēt vides pieejamībai, pilsēta jau šobrīd ir mūsdienīga un viegli pieejama cilvēkam ratiņkrēslā.

Uz niansēm, ko viegli iespējams mainīt, šogad norādīja invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons”, pašvaldības un iedzīvotāju kopdarbs projektā “Kopienu pārdomāta attīstība”, kur tika apsekotas sabiedriskas vietas Mārupē. “Uzzinājām par svarīgām niansēm, piemēram, kāds ir ērts roktura augstums, cik lēzenām būtu jābūt ietvēm un uzbrauktuvēm pilsētā,” pāris piemērus min Žunde.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
VIDEO. Prasmīgie ukraiņu karavīri pārstrādājuši iznīcinātās Krievijas “Grad” sistēmas jaunos ieročos
“Šis bija tas neparedzamais gadījums,” tā NMPD pārstāvis komentē gadījumu, kad darbinieka neprofesionalitātes dēļ mira jauna sieviete
Lasīt citas ziņas
Tiecoties uz “zaļo mērķi”, EK grasās noteikt kā obligātu bojātu preču remontu, nevis maiņu pret jaunu
“Šis bija tas neparedzamais gadījums,” tā NMPD pārstāvis komentē gadījumu, kad darbinieka neprofesionalitātes dēļ mira jauna sieviete
VIDEO. Kas notiek tad, ja netālu nogrand raķetes trieciens? Ukrainis no Zaporižjas parāda, kāds pēc tā izskatās dzīvoklis
FOTO. 340 pastnieki tiks pie jauniem auto. Latvijas Pasts papildina savu autoparku ar dabai draudzīgām mašīnām
Liāna Langa: „Visu Jura Poškus spēlfilmu dialogi ir paliekoši un citējami”
23:59
Vizīte ar neskaidru iznākumu – līderi viens otru saucs par “dārgo draugu” un runā par “stratēģisku partnerību”
23:41
Miljons kalnu nogāzēs jeb labākā kalnu slēpotāja un rekordiste Šifrina. Kādi ir viņas nākamie mērķi?
23:16
FOTO. Pazīstamais ārsts Anatolijs Danilāns, nosvinot 80.jubileju, atklāj savas mūžīgās jaunības noslēpumu
FOTO. Lauztas ribas, galvas trauma un bezsamaņa: kinozvaigzne Gvineta Paltrova nonākusi tiesas zālē, viņai izvirzītā apsūdzība smaga
Ukraina apsūdz divus krievu snaiperus par vardarbību pret četrgadīgu bērnu un par viņa mātes grupveida izvarošanu
Nosaukti vārdi, kurus nevajag dot saviem bērniem: tie var “salauzt” viņa dzīvi
CIT: Krievijas armija noņēmusi no glabāšanas un uz fronti sūta no Tālajiem Austrumiem 50 gadus vecus tankus
Rīgas dome palielinās izdevumus par 150 miljoniem eiro, izdevumi pārsniegs ieņēmumus par 212 miljoniem
Māris Antonevičs: Kas zem pāršūtā kažoka? “Progresīvie” daudziem jautājumiem mēģina piekārt savas ideoloģiskās birkas
Vizīte ar neskaidru iznākumu – līderi viens otru saucs par “dārgo draugu” un runā par “stratēģisku partnerību”
Konstantinopoles patriarhs: Krievijas baznīca un vara ir līdzatbildīgas par kara noziegumiem Ukrainā
Ukrainas prezidents ieradies frontes epicentrā – Zelenskis Bahmutā uzmundrina savus karavīrus
VIDEO. Pie Ulbrokas ezera divu bērnu izklaides beidzas ar ielūšanu ledū. Atgādinām – atrasties uz ledus ir bīstami!
VIDEO. Lielie remonti. Sašutums un dusmas par satiksmes regulēšanu Rīgas centrā. “Tas saucas, viens auns aizbrauc un viss bars pakaļ”
Aizvadītajā nedēļā Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par ceturtdaļu
Tuvākajās dienās mūs mānīs ar pavasari, bet ziema nekur vēl nav pazudusi
“Tas ir diezgan smagi” – pazīstamais horeogrāfs Agris Daņiļēvičs atveseļojas pēc operācijas
VIDEO. Viss dēļ Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina! Honkongā aizliedz izrādīt jauno šausmu filmu “Vinnijs Pūks: asinis un medus”
Kad tu pamodīsies no rīta, tu jutīsies gluži vai kā izredzētais! Horoskopi 23.martam
Starptautiskā hokeja federācija patur spēkā Krievijas un Baltkrievijas diskvalifikāciju arī uz nākamo sezonu
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Ja iepaticies kaimiņienes pūpoliņš, vai to var pavairot? Iesaka dārzniece
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
“Manas rozā brilles ir kritušas ar blīkšķi par daudzām lietām.” Meņģelsone intervijā atklāj, kā veicas ar reformām veselības aprūpē
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Polijā atklāts pirmais ASV pastāvīgais garnizons
Imants Frederiks Ozols: ES nevarēs palikt malā no pretrunām ASV, Ķīnas un Krievijas starpā